ZABAWY RUCHOWE W PRZEDSZKOLU
Dlaczego ruch dla dzieci jest ważny?
Chociaż zabawy ruchowe w przedszkolu, w domu, czy na świeżym powietrzu kojarzą się przede wszystkim z pożytkowaniem dziecięcej energii i dbaniem o zdrowie fizyczne, to ich cele nie ograniczają się jedynie do tych dwóch aspektów. Codzienny ruch umożliwia wszechstronny rozwój dziecka i ma wpływ na jego kilka obszarów jednocześnie. Co więc dają najmłodszym zabawy ruchowe?
- Dbają o rozwój motoryczny – wszystkie gry i zabawy ruchowe wspierają rozwój motoryki dużej, która jest znów niezbędna do opanowania motoryki małej potrzebnej między innymi podczas nauki pisania, czy precyzyjnych ruchów palcami.
- Wspierają koordynację i poczucie równowagi – zabawy ruchowe dla dzieci sprzyjają lepszemu panowaniu nad ciałem oraz zwiększają jego świadomość.
- Rozwijają zdolność koncentracji – aktywność fizyczna, szczególnie uprawianie sportów, wiąże się często z koniecznością utrzymania dłuższego skupienia, co wzmacnia tę umiejętność i pozwala przenosić na inne obszary życia.
- Pomagają w samoregulacji – gry i zabawy ruchowe to ważny element rozwoju emocjonalnego i społecznego. Uczą radzenia sobie z emocjami, sprzyjają rozwojowi cierpliwości i dążenia do celu, a także dają poczucie przynależności i ułatwiają odnajdywanie się w grupie.
- Uczą zdrowych nawyków – dzięki regularnemu ruchowi najmłodsi kształtują w sobie postawy związane ze zdrowym stylem życia oraz odkrywają, jak czerpać radość z aktywności fizycznej. To znów może zaowocować w przyszłości większą chęcią wdrażania prozdrowotnych nawyków.
- Działają relaksująco na ciało i umysł– każda zabawa dla dzieci ruchowa sprzyja odprężeniu zarówno psychicznemu, jak i fizycznemu. Dzięki hormonom, które wytwarzają się podczas aktywności, łatwo o poprawę ogólnego nastroju, zmniejszenie objawów stresu oraz zwiększenia poczucia satysfakcji.
- Pobudzają kreatywność– zabawy ruchowe mogą sprzyjać rozwojowi dziecięcej kreatywności, szczególnie gdy konieczne jest rozwiązywanie problemów technicznych.
- Wzmacniają kompetencje społeczne– niektóre rodzaje zabaw ruchowych pomagają kształtować umiejętności współpracy, dzielenia się, czy komunikacji, co przekłada się między innymi na zdolność nawiązywania i utrzymywania relacji w codziennym życiu.
Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, dlatego warto wprowadzać zabawy ruchowe w domu, ale również w przedszkolu. Podczas gier zespołowych dzieci integrują się ze sobą, rozwijają kreatywność, relaksują się i nabywają wiele przydatnych umiejętności. Takie zajęcia warto prowadzić chociaż raz dziennie.
Zabawy ruchowe w przedszkolu są nie tylko fantastyczną formą aktywności dla najmłodszych, ale również mają ogromny wpływ na ich rozwój edukacyjny. Oto lista 10 pomysłów na zabawy, które połączą ruch z nauką:
Zabawy z chustą animacyjną – dzieci mogą tańczyć, skakać i wykonywać różne ruchy, podążając za chustą w rytmie muzyki.
Zabawy z kolorowymi piłkami – dzieci mogą rzucać, łapać i rzucać piłki w celu nauki kolorów, liczenia oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Zabawy w chowanego – ta klasyczna gra zapewnia dzieciom ruch i stymuluje ich umiejętność koncentracji i spostrzegawczość.
Zabawy na świeżym powietrzu – przedszkolaki mogą biegać, skakać przez opony, balansować na linach i rozwijać swoje umiejętności motoryczne.
Zabawy z chodakami – dzieci mogą stawiać kroki na specjalnych chodakach, co pomaga w rozwoju równowagi i koordynacji.
Zabawy z chustą gimnastyczną – dzieci mogą wykonywać różne figury i akrobacje, co pomaga w rozwoju siły mięśniowej i gibkości.
Zabawy z podwójną skakanką – skakanie na podwójnej skakance rozwija wytrzymałość, koordynację i umiejętność skupienia uwagi.
Zabawy z tablicą interaktywną – korzystanie z interaktywnej tablicy daje dzieciom możliwość ruchu i nauki jednocześnie, poprzez interaktywne gry i zadania.
Zabawy z układaniem plansz – dzieci mogą tworzyć własne trasy, układać puzzle, rozwijając przy tym umiejętności logicznego myślenia i planowania.
W JAKIE ZABAWY MOŻNA POBAWIĆ SIĘ W DOMU?
Ograniczona przestrzeń wcale nie oznacza, że trzeba zrezygnować z gier i zabaw ruchowych – zwłaszcza że spora część z nich nie wymaga dużej ilości miejsca, pozwalając na miłe i owocne spędzanie czasu także w przypadku, gdy nie można wyjść z domu. Jakie to są aktywności? Dobrze sprawdzają się na przykład swobodny taniec w rytm muzyki, zabawy w naśladowanie, czy tworzenie torów przeszkód i ścieżek sensorycznych z dostępnych elementów wyposażenia. Wybierając te formy ćwiczeń, nie tylko wspiera się rozwój motoryki u dziecka, ale co ważniejsze, wypracowuje także zdolność kreatywnego rozwiązywania problemów, która może okazać się bardzo cenna na kolejnych etapach życia.