W roku szkolnym 2022/2023  po raz kolejny  nasze przedszkole przystąpiło do programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury.

Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to największy ogólnopolski program edukacyjny o tematyce ekologicznej dla przedszkoli, organizowany przez  firmę Kubuś. Realizacja programu rozpocznie się w  lutym 2023 i  potrwa do końca maja bieżącego roku.

Celem programu jest zapoznanie dzieci z  zasadami życia w zgodzie z naturą: nauka podstawowych zasad ochrony środowiska, recyklingu, szacunku do roślin i zwierząt, a także dbałości o właściwe odżywianie oraz aktywne spędzanie czasu. W tegorocznej edycji znajdują się także tematy dotyczące zmian klimatycznych, czyli, co każdy z nas powinien  robić w najbliższym otoczeniu, aby dbać o dobro natury.

W ramach programu otrzymaliśmy od organizatora pakiet materiałów edukacyjnych, w którym zawarte są  scenariusze, zadania, zabawy, a także karty pracy oraz materiały multimedialne- audiobuki, filmy, piosenki i bajki.  Wszystkie scenariusze zajęć dostosowane są do poziomu nauczania przedszkolnego i zostały opracowane przez specjalistów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju UNEP/GRID-Warszawa – organizacji wspierającej misję Programu Organizacji Narodów Zjednoczonych [ONZ] ds. Środowiska). W realizacji  programu włączyły się  wszystkie grupy przedszkolne.  Materiały edukacyjne do realizacji z dziećmi zostały podzielone na cztery misje:

  • Misja Szkoła. Na tropie zmian klimatycznych.
  • Misja Dom. Na tropie eko-nawyków.
  • Misja Sklep. Na tropie mądrych zakupów.
  • Misja Las. Na tropie roślin i zwierząt.

W ramach realizacji programu, przedszkolaki  poznają zasady dbania o środowisko naturalne, aktywnego wypoczynku i odżywiania. Nauczą się segregować odpady, wybierać odpowiednie formy ruchu oraz rozpoznawać korzyści jakie płyną ze spożywania warzyw i owoców. Poznają podstawowe zasady ekonomii i oszczędzania oraz ich wpływ na środowisko.

Po przeprowadzeniu zajęć nasza placówka nabywa prawo do posługiwania się Certyfikatem „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

 W pierwszym  tygodniu marca  dzieci z grupy „JEŻYKI” przystąpiły do realizacji  projektu„ Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Zaczęliśmy od bloku tematycznego-  Misja Sklep „Na tropie mądrych zakupów’’. Podczas różnorodnych zabaw dzieci dowiedziały się, jak należy przygotować się do rozważnych zakupów oraz uczyły się robić „zakupy’’ wg określonych zasad. Wszystkie „Jeżyki” poradziły sobie świetnie z powierzonymi zadaniami.

„Jeżyki”  realizują kolejne bloki tematyczne „ Na tropie zmian klimatycznych” i  „Na tropie eko-nawyków”. Tym razem dzieci zapoznały się ze  znaczeniem pojęć : pogoda,  klimat, dowiedziały się dlaczego musimy nauczyć się oszczędzać i chronić zasoby  środowiska. „Jeżykom ” nie są obojętne problemy Ziemi dlatego aktywnie  włączyły się w w różne ekologiczne działania. Z dużą ochotą i zaangażowaniem sprzątały teren wokół przedszkola, uczestniczyły w zielonym przemarszu oraz ekologicznym pokazie mody.

 

 

W ramach realizacji projektu Kubusiowi Przyjaciele Natury Sarenki miały okazję kształtowania postaw proekologicznych na tropie mądrych zakupów i życia w zgodzie z naturą.

 

Dzieci z grupy „Sówki” przystąpiły do  projektu Kubusiowi Przyjaciele Natury  . W trakcie jego realizacji dowiedziały się, po co segregować śmieci, jak dbać o siebie, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz jak mądrze robić zakupy.

 

Dzieci z grupy „Zajączki” przystąpiły do projektu. Zrealizowały tematykę: Misja sklep. „Na tropie mądrych zakupów”. Dzieci poznały zasady robienia zakupów oraz przygotowały eko torby, które będą wykorzystać podczas zakupów z rodzicami.