Projekt „Choć przedszkolak jeszcze mały-zawód znajdzie doskonały”

Cel projektu: zapoznanie dzieci z wachlarzem profesji, aby od najmłodszych lat rozbudzały w sobie pasję do poznawania wybranego zawodu.

Cele szczegółowe:

– rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności dzieci,

– zapoznanie z atrybutami poszczególnych zawodów,

– pobudzanie i rozwijanie zainteresowań dzieci,

– poznanie pracy zawodowej własnych rodziców oraz rodziców innych dzieci,

– poszerzenie zasobu słownictwa o nieznane dotąd wyrażenia związane z określoną profesją,

– tworzenie warunków do różnorodnej aktywności w toku wykonywania poszczególnych zadań,

– włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego.

Czas realizacji projektu: 01.10.2022 r.- 31.05.2023 r.

 

Nauczyciel to pierwszy zawód, który został przybliżony dzieciom. Dzieci poznały charakterystykę pracy, a następnie miały okazję wykonać  pracę plastyczną pt. „Mój nauczyciel”. Dzięki czemu rozwijały motorykę małą oraz pobudzały swoją kreatywność.

Kolejnym zawodem jaki poznały dzieci, w ramach realizacji projektu, był zawód kucharza. Na zajęciach zostały przedstawione atrybuty zawodu, segregowaliśmy przybory pasujące do zawodu, a następnie dzieci wykonały świąteczne pierniczki. 

Fryzjer to kolejna profesja, która została przedstawiona dzieciom. Dzieci miały możliwość rozwinąć umiejętności klasyfikowania i segregowania przyborów fryzjerskich. Zaprojektowały także fryzurę- przykleiły włosy (krepę), które następnie obcinały i doskonaliły umiejętność posługiwania się nożyczkami.

W ramach realizacji projektu ,,Choć przedszkolak jeszcze mały – zawód znajdzie doskonały” przedszkolaki z grupy „Misie” poznały m.in. zawód nauczyciela, kucharza i dyrektora. Celem zajęć jest wstępne zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań oraz stymulowanie ich pro-zawodowych marzeń.

 

Księgowa to kolejny zawód, który został przedstawiony dzieciom.

Zajączki poznały kolejny zawód – listonosza. Poznały atrybuty zawodu, pogrupowały elementy charakterystyczne dla danej profesjo oraz ułożyły rymy ze znaczków pocztowych.

Dzieci z grupy „Misie” wykonały kolejne 2 zadania w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „CHOĆ PRZEDSZKOLAK JESZCZE MAŁY, ZAWÓD ZNAJDZIE DOSKONAŁY”. Poznały  zawody Budowlańca oraz Księgowej.

Była taczka i łopata, poziomica i kielnia…Lecz nade wszystko była chęć, wielka chęć poznania pracy budowlańca w praktyce! Pod okiem fachowców. Nasi przedszkolacy wykonali kwietniowe zadanie, lecz już zgłosili podanie o zatrudnienie ich na etacie budowlańca!

Odwiedziliśmy również Panią księgową z naszego przedszkola, która przybliżyła dzieciom swój zawód. Pani Paulinka pokazała sprzęt, który jest niezbędny w jej pracy. „Misiaki” zainteresowała również wielka szafa. Wielką uwagę przykuła również niszczarka na niepotrzebne dokumenty oraz pieczątki.

Dzieci z grupy „Misie” dodatkowo poznały zawody: Mechanika, Pracownika Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz Instruktora Tańca i zajęć sportowych.