PODSUMOWANIE AKCJI CZYTELNICZEJ „WĘDRUJĄCY PLECAK”

W ramach promocji czytelnictwa i rozwoju pasji czytelniczych u dzieci we współpracy z rodzicami została zakończona kolejna edycja wspólnego czytania u Leśnych Ludków. Podczas spotkania Pani Dyrektor wręczyła przedstawicielom każdej z grup dyplom, książkę oraz drobne gadżety czytelnicze. Dzieci w formie foto – relacji wykonały ilustrację do ulubionej książki. Każda grupa wykonała piękną „rysowaną książeczkę”. Dziękujemy rodzicom za aktywną postawę i zaangażowanie.

DZIAŁANIA REALIZOWANE PODCZAS PROJEKTU:

W ramach projektu czytelniczego „Rozczytana Koalicja” w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie promujące Akcję – Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Książka jest jak ogród”. Panie przyniosły i pokazały dzieciom książki, które w szczególny sposób rozbudzają dziecięcą wyobraźnię. Umożliwiają najmłodszym czytelnikom przenieść się do krainy fantazji. Z panią Darią dzieci wykonały „Zaczarowany ogródek”

Dnia 16 maja 2023 r. dzieci z grupy „Wiewiórki” i „Jeżyki” wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez panią bibliotekarkę Ewę Jaworską oraz panią Darię z Centrum Edukacji Kreatywnej w Gnieźnie Baza, podczas których dowiedziały się, w jaki sposób można poznawać historię naszego kraju. Aby była to ciekawa przygoda warto sięgnąć po odpowiednie książki oraz gry dydaktyczne przeznaczone dla dzieci, które w łatwy i przystępny sposób przybliżą najmłodszym dzieje oraz symbole Polski.

27.04.23r. „Sarenki” odwiedziły p. Agata i p. Miecia z Biblioteki Pedagogicznej w Gnieźnie. Panie czytały bajki. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Rozczytana Koalicja”

W czwartek 27 kwietnia w ramach projektu „Rozczytana koalicja” dzieci z grupy „Sówki” odwiedziła pani Miecia – bibliotekarka z Biblioteki Pedagogicznej w Gnieźnie. Czytała dzieciom bajki, które z wielkim zaciekawieniem słuchały wszystkie przedszkolaki.

W poniedziałek 17 kwietnia odwiedziła nas p. Ewą z Biblioteki filia nr 2 oraz p. Daria z Centrum Zabaw Kreatywnych Baza. W ramach projektu czytelniczego Rozczytana Koalicja i 550 rocznicą urodzin M. Kopernika panie prowadziły warsztaty czytelnicze wzbogacone ciekawymi zabawami – czytanie przez doświadczanie. Uczestniczymy w Programie Narodowego Rozwoju Czytelnictwa.

W poniedziałek 13 marca odwiedziła nas Pani Jadzia, osoba na stałe współpracująca z naszym przedszkolem, promując akcję czytelniczą „Cała Polska czyta dzieciom”. Dzieci wysłuchały wierszowanej opowieści „Na jagody” M. Konopnickiej. Spotkanie było okazją do rozwijania i kształtowania zainteresowań czytelniczych u dzieci.

ZAPROSZENI GOŚCIE CZYTAJĄ DZIECIOM BAJKI

Dnia 21.02.2023 r. odwiedzili nas wyjątkowi goście… z bajkami… Pan Tomasz Dzionek, przewodniczący z Rady Osiedla Skiereszewo oraz Pani Joanna Wieczorek zastępca przewodniczącego. A prywatnie mama naszego wychowanka. Na co dzień wykonują poważne zawody, a dziś dali się ponieść fantazji i przenieśli Nas do krainy emocji . Serdecznie dziękujemy!

„WĘDRUJĄCY PLECACZEK” – to wspaniała akcja naszego przedszkola, zachęcająca rodziców do czytania bajek swoim dzieciom. W każdej grupie co tydzień wybrane dziecko zabiera do domku plecak wypełniony bajeczkami, które dzieci chętnie oglądają oraz wykonują do wybranej bajeczki ilustrację. W tym roku szkolnym „wędruje” książeczka o Kici Koci w języku ukraińskim.

W ramach współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Gnieźnie, odwiedziła nas p. Agata z teatrzykiem Kamishibai i opowieściami o Mikołaju „Fałszywy Mikołaj” oraz „Prezenty Świętego Mikołaja”.

Ogólnopolska Kampania Czytelnicza „Mała książka – wielki człowiek” Zapraszamy dzieci oraz rodziców do odwiedzin Biblioteki Publicznej. Dzieci otrzymują książkę w prezencie.

W ramach współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna Filia Nr 2 dnia 25 listopada odwiedzili nasze Przedszkole: Dyrektor Biblioteki pan P. Wiśniewski, kierownik działu animacji i promocji pani M. Wierżyńska oraz koordynator akcji Cała Polska Czyta Dzieciom pani E. Jaworska. Podczas spotkania Dyrektor Biblioteki, Dyrektor Przedszkola Nr 9 – Krystyna Bernacka, dzieci oraz nauczyciele podziękowali p. Ewie za działania i dokonania w ramach projektu Cała Polska Czyta Dzieciom. Sarenki uświetniły uroczyste spotkanie występami artystycznymi z okazji Święta Pluszowego Misia. Patronat medialny nad spotkaniem objęła Telewizja Gniezno.

W piątek 7 października w ramach akcji Głośnego Czytania odwiedziły uczennice I LO w Gnieźnie wraz z wychowawcą. Czytały dzieciom wiersze klasyków literatury dziecięcej.

W piątek 30 września w ramach Tygodnia Głośnego Czytania odwiedziły nas panie Agata i Miecia z Biblioteki Pedagogicznej. Czytały dzieciom ulubione bajki min. w teatrzyku Kamishibai „Puchate i kolczaste”

 

W ramach rozwoju zainteresowań czytelniczych świętowaliśmy imieniny Basi. W tym celu wykorzystaliśmy książki Zofii Staneckiej. Każda książka tej serii porusza inny bardzo ważny temat. Pokazuje prawdziwe emocje małych ludzi w określonych sytuacjach, miejscach np. „Basia i słodycze” „Basia i wolność”, „Basia i bałagan”.

W ramach współpracy z Biblioteką Publiczną- Filią nr 2 w Gnieźnie nauczycielki uczestniczyły w warsztatach „Czytanie przez doświadczanie”, prowadzone przez Panią D. Polus w Bazie- Centrum Edukacji Kreatywnej w Gnieźnie. Spotkanie zostało zakończone certyfikatem, wszystkim obecnym dostarczyło wielu ciekawych pomysłów do realizacji z dziećmi.