26.06.2020

Dziś przed nami ostatnie już zajęcia i WAKACJE 🙂 ale zanim wybierzecie się na wakacje wartobyłoby poznać trochę nasz kraj. Przypomnijcie w jak on się nazywa???

Oczywiście POLSKA 🙂

Obejrzyjcie proszę poniższy film.

Możecie teraz powiedzieć jakie są krajobrazy w Polsce?

Góry, niziny, wyżyny oraz morze.

Poproście rodziców aby otworzyli Wam atlas z mapą Polski albo mapę w Internecie. Wskażcie proszę samodzielnie lub z pomocą starszych na mapie gdzie mogą znajdować się góry, wyżyny, niziny oraz morze. Czym różnią się na mapie a czym w rzeczywistości? Po tych zadaniach na pewno już będzieci gotowi na wakacyjne podróże.

Na koniec weźcie proszę do swoich rączek kredki i narysujcie swoje wakacyjne marzenia.

25.06.2002

WItajcie Kochani, Roksz Szkolny zbliża się ku końcowi a my mamy dla Was ostatnie już zadania. Dziś zapraszamy Was do zabawy ze środkami transporu i figurami geometrycznymi. Na poczatątek zobaczcie obrazki i nazwijcie jakimi środkami transporu możemy się poruszać?

Jak już obejrzeliści eobrazki zastanówcie się proszę na jakie grupy możemy podzielić te pojazdy? Może mała podpowiedź czy one wszystkie jeżdżą po drodze i czy w ogole jeżdżą?

Tak dokładnie możemy podzielić je na wodne, lądowe  i powietrzne.

Możecie teraz narysować odpowiednie symbole a pod nimi napisać ( starszaki) lub narysować odpowiednie pojazdy. Po zakończeniu tego zadania wytnijcie proszę kolorowe figury geometryczne i ułóżcie z nich po jednym środku transporu z każdej grupy. Powodzenia.

 

A na sam już koniec zapraszamy Was do wspólnego zaśpiewania piosenki Niech żyją wakacje

Powodzenia.

24.06.2020 r.

 

WITAM WAS KOCHANE DZIECI 

 

Obejrzeliście filmiki i już  wiele wiecie na temat zasad bezpieczeństwa podczas wakacji a teraz może porozmawiamy o letnich żywiołach .Na początek filmik

 

„Koło żywiołów” – Dzieci oglądają ilustracje na kartach pracy. Omawiają pokazane elementy, nazywają żywioły. Rodzic  zwraca uwagę na umieszczenie żywiołów w  kole, które symbolizuje całość, a  także na zwierzęta, rośliny, ludzi, przedmioty stworzone przez człowieka i to, co stworzyła natura. Dzieci otaczają obrazki pętlami, w kolorach odpowiadających poszczególnym żywiołom. Na zakończenie dzieci stają w kole i składają sobie wakacyjne życzenia.

„Cztery żywioły” – zabawa ruchowo-przestrzenna przy piosence, kształcenie estetycznego poruszania się, pamięci i koncentracji. Podczas pierwszej zwrotki dzieci, śpiewając, maszerują w różne strony sali. Zatrzymują się dopiero na ostatni wers (ciekawy świat poznaję z wami) i stają twarzami w tę samą stronę. Przykładając obie ręce do oka, robią z nich lunetę. Realizacja refrenu: Ziemia (podczas pauzy dzieci wykonują dwa klaśnięcia), po niej biegamy (maszerują w miejscu), ogień (podczas pauzy wykonują dwa klaśnięcia), ciepło nam daje (każde dziecko obejmuje swoje ramiona) wodę (podczas pauzy wykonują dwa klaśnięcia), chętnie pijemy (głaszczą się po brzuchu) powietrzem – oddychamy. (obracają się wokół własnej osi z podniesionymi szeroko ramionami). Podczas drugiej zwrotki idą w kole wiązanym. Na refren zatrzymują się i realizują go jak poprzednio, ale stojąc w kole. Podczas trzeciej zwrotki idą „wężem”, trzymając się za ręce. Osoba prowadząca stara się skręcać raz w prawo, raz w lewo. Podczas refrenu zatrzymują się i realizują go jak poprzednio, ale stojąc w „wężu”. Na przygrywkę do czwartej zwrotki znów stają w rozsypce, robiąc tzw. wiatraki. Śpiewają ją, stojąc w rozsypce.

Pomoce: CD Piosenki i utwory do słuchania – „Cztery żywioły”

https://amara.org/pl/videos/4WEydGXJ8cQy/pl/1117851/2615563/

Cztery żywioły

1.Lubię po piasku biegać boso, gliną się bawić, kamieniami. Nogi mnie w dal po ziemi niosą, ciekawy świat poznaję z wami.

 Ref. Ziemia – po niej biegamy, ogień – ciepło nam daje, wodę – chętnie pijemy, powietrzem – oddychamy.

2. Ogień gorący jest i groźny, czasem przyjemny także bywa, gdy w święta wokół blask roztacza, a ciepło nam na serca spływa.

Ref. Ziemia – po niej biegamy…

3. Woda jest piękna, kiedy rzeką lub wodospadem z góry spływa. Potrzebna ludziom jest do życia, chociaż czasami groźna bywa.

 Ref. Ziemia – po niej biegamy…

 4. Powietrza dużo jest dokoła. Powietrzem wszyscy oddychamy. Przynosi zapach czekolady, dymu z ogniska, perfum mamy.

Ref. Ziemia – po niej biegamy…

muzyka: Paulina Zajkowska słowa: Grażyna Małkowska

„Letnie spotkania z żywiołami” – giełda pomysłów, dostrzeganie znaczenia i wpływu żywiołów na nasze życie i środowisko, uświadomienie konieczności zachowania ostrożności w kontakcie z nimi, wiązanie zjawisk przyrodniczych z aktualną porą roku. Dzieci wykonują z krepiny, apaszek, tkanin elementy stroju, ozdoby w barwach symbolizujących żywioły: Ziemia, Ogień, Woda, Powietrze. Rodzic zadaje pytania, np. Kim jesteś? Gdzie możemy spotkać ogień latem? Kiedy ogień jest nam potrzebny? Kiedy ogień może być dla nas niebezpieczny? Podobne pytania kieruje do pozostałych symbolów żywiołów które wykonało dziecko. Następnie dzieci na hasło: Koło żywiołów wstają, maszerują po kole i wracają na swoje miejsca.

Pomoce: krepina, apaszki, tkaniny w kolorach czterech żywiołów

„Bezpiecznie czy nie?” – ocena postaw i zachowania innych, rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego, nazywanie barw ciepłych i zimnych (karta pracy). Dzieci oglądają i omawiają ilustracje na karcie pracy. Wskazują zachowanie bezpieczne i niebezpieczne. Przed kolorowaniem wymieniają barwy, jakich chcą użyć, dzieląc je na ciepłe i zimne

Proszę  przypomnijmy sobie zasady bezpiecznej zabawy nad wodą- na karcie pracy dorysuj rzeczy którymi możesz się bawić w wodzie.

„Domino” – gra matematyczna, doskonalenie umiejętności porządkowania elementów zgodnie z podaną liczebnością, wdrażanie do przestrzegania przyjętych reguł gry. Dzieci siedzą na dywanie, rodzic rozkłada domino i wyjaśnia zasady gry. Dzieci przeliczają kropki na kartonikach, wspólnie nazywają rośliny i zwierzęta, słuchają ciekawostek z nimi związanych. Następnie dzieci rozgrywają grę w parach, przestrzegając ustalonych reguł.

„Żywiołowa ciuciubabka” – zabawa słuchowo-ruchowa, rozpoznawanie brzmienia instrumentów lub przedmiotów codziennego użytku. Zabawę przeprowadzamy w ten sposoby: –dziecko zostaje ciuciubabką i rodzic zawiązuje mu chustkę na oczach. „Ciuciubabka” staje na środku sali. Rodzic  obraca ją kilkakrotnie, następnie po cichu gra na ,,instrumencie”. „Ciuciubabka” odgaduje, co to jest.

 

23.06.2020

(przypominamy, że 5-latki wykonują zadania wg możliwości)

Witajcie Kochani!

Dziś zaczynamy pakować plecak na wakacje. Zanim jednak to zrobimy, zaśpiewajmy na przywitanie naszą piosenkę z zeszłego tygodnia. Koniecznie wykonajcie do niej wesoły, letni taniec:)

Wszyscy są już w świetnych humorach?? Na pewno:)

Co zabralibyście ze sobą na wakacje? Pamiętajcie, że kiedy zaczynamy się pakować, warto zabrać tylko niezbędne rzeczy. Jakie to rzeczy? Wymieńcie je, porozmawiajcie z rodzicami lub rodzeństwem. Może coś podpowiedzą?

Pewnie już wiecie, że nie można spakować do jednej torby kremu z filtrem, ciastek czekoladowych i klapek na basen. Najlepiej podzielić wszystko na różne kategorie, pogrupować, i dopiero zacząć pakowanie. Co ze sobą zabierzecie? Tylko ubrania? Czy jeszcze inne kategorie rzeczy? Jak byście je nazwali? Narysujcie na kartce kilka większych kółek. W pierwszym narysujcie ubrania, które zabierzecie. W drugim mogą być kosmetyki.Co tam się znajdzie? W trzecim zabawki i książki. W czwartym…To już zależy od Was i Waszej wyobraźni:)

Pobawcie się w szpiegów:) Popatrzcie, ile wymienionych elementów znajduje się na obrazku? Policzcie je.

Dokończcie letni rytm:

Posłuchajcie teraz piosenki:

O czy jest piosenka? Opowiedzcie.  Jaki jest jej nastrój? Wesoły czy smutny? Oczywiście, że wesoły! W końcu śpiewamy o wakacjach:)))

Posłuchajcie jeszcze raz. Spróbujcie wyklaskać rytm, uderzajcie dłońmi o uda lub możecie też go wytupać. Udało się?

Spróbujcie ją zaśpiewać. Na pewno będzie się przyjemnie wędrowało, śpiewając ją!

Miłej zabawy Kochani!

 

  22.06.2020r.

Szanowni Rodzice i Kochane Dzieci.

Propozycje zajęć w tym tygodniu  będą ostatnimi zajęciami w tym roku szkolnym. Gratulujemy dzieciom że wytrwały i pięknie uczyły się , rodzicom bardzo dziękujemy że pomagali nam i pracowali z dziećmi w domu. Rok szkolny bardzo szybko minął, był pełen pracy i …niespodzianek. Przedszkole było dla dzieci drugim domem.                                                                         Porozmawiamy dzisiaj o tatusiu , bo jutro jego święto.

  1. Mój kochany Tatuś -rozmowa na temat taty -inscenizowanie  treści wiersza B. Kosmowskiej pt: „Dzień Taty”. Potrzebna będzie : kukiełka (pacynka) mama oraz kukiełki (pacynki) chłopca i dziewczynki.Rodzic recytuje wiersz, przedstawia inscenizację utworu, wykorzystując kukiełkę mamy oraz kukiełki chłopca i dziewczynki.

– Dziś Dzień Taty – mówi mama.

Czy pomysły jakieś macie?

Nie wypada, abym sama wyprawiała święto tacie…

Krzyś uśmiecha się do mamy.

– Mamy z Anią świetne plany!

Po śniadaniu, na trzepaku,

będzie popis akrobatów.

Potem – wyścig rowerami!

My, niestety, go przegramy.

Dla zwycięzcy są nagrody

– choćby Ani pokaz mody.

No i zanim tata zaśnie, poczytamy tacie baśnie…

Krzyś i Ania są szczęśliwi.

– To się dzisiaj tatuś zdziwi!

Tylko mama zamyślona, trochę smutna, jak nie ona…

Wreszcie wzdycha głośno na to:

– Też bym chciała dziś być… tatą!

2.Rozmowa na temat treści wiersza.Rodzic zadaje pytania dziecku:

  • O jakim święcie mówiła mama z wiersza?
  • O co prosiła mama swoje dzieci?
  • Jakie pomysły na wyprawienie święta tacie miał Krzyś?
  • Co dzieci chciały zrobić wspólnie?
  • Dlaczego na koniec mama posmutniała i zamyśliła się?
  • Rodzic pyta dzieci dalej:
  • Kiedy obchodzimy święto taty?
  1. Rozmowa na temat roli taty  w rodzinie
  • Za co kochamy tatę?
  • Jak możemy okazać tacie swoją miłość?
  • Co tata robi w domu?
  • W czym możemy pomóc tacie?
  • Jak wyglądają wasi tatusiowie?

Zapraszam Was również  do nauki wierszyka dla Taty !

Pamiętajcie, że musimy tatusia tak samo obdarować prezentami jak mamusię !

WIERSZ:

Jesteś dla mnie wspaniały Tato

Wiec dziękuję Tobie za to

Dzisiaj powiem Ci na uszko

Że cię kocha me serduszko

Teraz zapraszam Was do wykonania „Witraża z serduszkiem”

Obrazek z witrażem w kształcie serduszka z gładkiej bibułki. Serduszko wycięte we wnętrzu papierowego talerzyka i zawieszone na atłasowej tasiemce. Och, tatusiowie … szykujcie się na gorące całuski od dzieciaczków i chwytające za serce podarki!

Materiały i przybory:

  • mały papierowy talerzyk
  • ołówek i szablon serca z papieru
  • nożyczki
  • czarny marker
  • gładka bibuła
  • klej
  • koszulka foliowa
  • dziurkacz
  • atłasowa tasiemka

Oto link do pobrania, który pomoże Wam wykonać upominek dla taty .

https://ekodziecko.com/witraz-z-serduszkiem

A może jeszcze posłuchamy piosenki o mamie i tacie.

 

ŻYCZĘ MIŁEGO DNIA I POZDRAWIAM!!!

 

19.06.2020 r.

Dzień dobry☺️

 

Na dzisiaj mamy dla was do wysłuchania wiersz Marii Konopnickiej pt. „Tęcza”.

Ale na początek porozmawiajcie z rodzicami o tym jak wygląda tęcza.

https://youtu.be/0pMRpX9eFvQ

„Tęcza”

— A kto ciebie, śliczna tęczo,

Siedmiobarwny pasie,

Wymalował na tej chmurce

Jakby na atłasie?

 

— Słoneczko mnie malowało

Po deszczu, po burzy;

Pożyczyło sobie farby

Od tej polnej róży.

 

Pożyczyło sobie farby

Od kwiatów z ogroda;

Malowało tęczę na znak,

Że będzie pogoda!

 

Tutaj mamy dla was filmik, o tym jak powstaje tęcza.

https://youtu.be/qigLVHVd5j0

Teraz po obejrzeniu filmiku spróbujcie sami powiedzieć jak powstaje tęcza.

 

Praca plastyczna

Dzisiaj macie okazje stworzyć własną tęczę. Wasza tęcza może być: wyklejana z papieru, z plasteliny, malowana farbami. Jeśli macie inne pomysły możecie je wykorzystać. Technika pracy jest dowolna. Liczę na Waszą kreatywność!

Pamiętajcie o tym żeby zachować odpowiednie kolory.

Praca plastyczna do wyboru:

Tęcza malowana gąbką

https://youtu.be/1q49n6yWQos

Praca plastyczno- techniczna

https://youtu.be/l5iPQ3zR91Q

 

Dla ciekawych omawianego tematu odsyłam do propozycji wyszukanych linków z bajkami edukacyjnymi:

“Jak słoneczko z chmurką tęczę wyczarowały”

https://youtu.be/8aD01XxBqaw

Bajka o chmurze”

https://youtu.be/EWR2vjmSvkk

Na dziś to już koniec tęczowej przygody. Życzymy powodzenia w realizacji zadań!

Miłej zabawy! 🙂

 

18.06.2020

(przypominamy, że 5-latki wykonują zadania wg możliwości)

Dzień dobry Kochani!

Do dzisiejszych zadań będą nam potrzebne różnokolorowe klocki (na pewno niebieskie, zielone, czerwone, żółte), które macie w domu:)

Na początek ustawiamy w rzędzie 7 klocków. Ile mamy dni tygodnia? Oczywiście, 7! Mówimy po kolei ich nazwy, dotykając kolejnego klocka.

Który dzień tygodnia jest pierwszy? Który jest trzeci? Który jest szósty?

Zadanie 2- ustawiamy w rzędzie klocki tak, aby co drugi klocek był niebieski:)

Zadanie 3- ustawiamy w rzędzie klocki tak, aby pierwszy klocek był zielony, czwarty- czerwony, siódmy- żółty.

Jeżeli macie ochotę, możecie wykonać kartę pracy:

A teraz czas na piosenkę. Już za kilka dni rozpoczyna się lato, dlatego dziś nauczymy się letniej piosenki:

O czym jest piosenka? O jakich miejscach opowiada? Posłuchajcie jeszcze raz i spróbujcie wyklaskać rytm. Zaśpiewajcie refren.

Możecie również narysować, z czym kojarzy Wam się lato:)

Miłej zabawy!

17.06.2020

  (przypominamy, że 5-latki wykonują zadania wg możliwości)

Dzień dobry😊

 

Dzisiaj chciałyśmy Was zapoznać z literką u,U.

 

Litera u,U to samogłoska.

 

Tutaj mamy drukowaną i pisaną literę u,U.

 

 

Zadanie 1.

Spróbujcie teraz poszukać w głowie wszystkie wyrazy na literę u jakie znacie.

Spośród znalezionych wyrazów wybierzcie jeden i spróbujcie sami lub z pomocą rodziców zapisać go w zeszycie lub na kartce.

 

Zadanie 2.

Weźmiemy teraz klocki lub inne małe przedmioty i układamy na dywanie literkę u.

Następnie w powietrzu kreślimy palcem literę u. Wykonujemy to ćwiczenie kilka razy.

 

Zadanie 3.

A teraz mam dla was pytanie. Zastanówcie się i odpowiedzcie. Gdzie mieszkają pszczoły?

 

Tutaj mamy krótki filmik o pszczołach. Miłego oglądania😊

 

 

Aktywność fizyczna

 

A teraz troszeczkę się poruszamy.

Mam dla Was filmik z ćwiczeniami które można wykonać w domu.

Do tego zadania będziemy potrzebować piłki. Większość ćwiczeń wykonacie sami, ale pod koniec będzie Wam potrzebna para. Poproście jednego z rodziców o pomoc.

Bawcie się dobrze☺️

 

16.06.2020 r.

Witam Kochane Dzieci i drodzy Rodzice!

Dzisiaj przed Wami kolejne zabawy  związany z tematem lata. Dowiecie się, o ciekawych miejscach, gdzie można spędzić mile wolny czas, wypoczywając na wakacjach oraz, co należy ze sobą tam zabrać

Wakacyjna zagadka:

Cieszy się dziecko , mama i tata,że w końcu zaczęło się gorące … (lato).             

 Dzieci dzielą nazwę lato na sylaby (la-to).

A skoro zbliża się lato, to znaczy, że nie długo będą wakacje. A więc usiądźcie

wygodnie i posłuchajcie uważnie wiersza pod tytułem „Wakacje” i posłuchajcie, co należy zabrać ze sobą, żeby one nam się udał

„Wakacje”

To wcale nie takie łatwe

Kłopot to nie mały,

co wziąć ze sobą, co spakować

by wakacje się udały?

Najpierw piłka – słuszna racja

gra się w piłkę na wakacjach.

Wędkę – tylko czy tam są ryby?

Koszyk…– to będzie na grzyby

i materac do pływania

i skakankę do skakania

Drogi Rodzicu

Porozmawiaj z dzieckiem, na podstawie wiersza, co możemy zabrać na wakacje? (piłkę, materac, skakankę, koszyk, wędkę itd.), co jeszcze można zabrać…?

karta pracy lato 1

Zapytaj też, co można robić w poszczególnych miejscach np. nad morzem, w górach,w lesie, nad jeziorem.

Zabawy ruchowo – naśladowcze na podstawie wierszyka oraz piosenki:

Wierszyk „Jedzie rowerek”

Dziecko kładzie się na plecach (z przyśpieszeniem tempa recytacji na koniec)

Jedzie rowerek na spacerek,

Na słoneczko i wiaterek,

I na słońce i na deszcz,

Nasz rowerek pędzi też!

Piosenka „Opalamy brzuszki” (na wymyśloną melodię)

Opalamy nad morzem, opalamy brzuszki,

A jak brzuszki opalimy, to się odwrócimy (przewrót na brzuch)

Opalamy nad morzem, opalamy brzuszki,

A jak plecy opalimy, to się odwrócimy (przewrót na plecy)

ZABAWA Z POGODĄ 

 

ZABAWA SŁUCHOWA -ODGŁOSY Z NATURY 

Po wytężonej pracy zapraszam Was do posłuchania melodii                                           4 pory roku Antonio Vivaldi -Lato

  • Proszę wysłuchajcie tego utworu w ciszy i w spokoju
  • Określcie proszę tempo utworu – wolno, szybko
  • Nazwijcie instrumenty, które grają w orkiestrze, które słyszycie,
  • Nazwijcie krajobrazy, zjawiska atmosferyczne i powiedzcie z czym się Wam one kojarzą – np. lato, burza, piękne drzewa, błyskawice itd.
  • Zrelaksujcie się, odprężcie się podczas słuchania muzyki

Posłuchajcie teraz piosenki  pt.”Wakacje z rowerem”

Dobrego miłego dnia !!!

15.06.2020r.

WITAM SERDECZNIE I ZAPRASZAM PONOWNIE DO ZABAW PRZYGOTOWANYCH DLA WAS 

Słuchanie wiersza B. Szelągowskiej Bezpieczne wakacje.

Jak wspaniale! Już wakacje.

To najlepsza w roku pora!

Można pływać sobie w morzu

albo wskoczyć do jeziora…

Na szczyt w górach wspiąć się warto!

Jak tam pięknie i wysoko!

W zeszłym roku po raz pierwszy

zobaczyłem Morskie Oko!

Ale zawsze pamiętajmy,

by dorosłych się pilnować.

Chodzić w górach – lecz po szlakach,

kremem z filtrem się smarować.

Czapkę nosić – taką z daszkiem

– porażenia się unika.

Kąpać się w strzeżonych miejscach

i pod okiem ratownika.

I rodziców trzeba słuchać.

Kto tak robi, ten ma rację.

Ach jak miło, jak wesoło,

bo już przecież są wakacje!

  • Rozmowa na podstawie wysłuchanego utworu.

− Dlaczego zawsze trzeba pilnować się dorosłych?

− Co to są górskie szlaki? Dlaczego trzeba się ich pilnować? (N. może wyjaśnić znaczenie wyrażenia górskie szlaki).

− Dlaczego latem smarujemy się kremem z filtrem?

− Do czego jest potrzebna latem czapka z daszkiem?

− Dlaczego można pływać tylko w miejscach, gdzie jest ratownik?

− Jakie macie rady dla innych przedszkolaków na wakacje? Co można robić, a czego nie wolno?

„Letni spacer” – opowieść ruchowa. Naśladuj ruchem treść opowieści.

Jest słoneczny, letni dzień (ręce uniesione w górę, palce rąk rozszerzone, jak promienie słoneczne)

Idziemy leśną drogą (marsz w miejscu)

Rozglądamy się (patrzymy, jak przez lornetkę)

Widzimy, uciekającego zająca (podskoki obunóż w miejscu),

a na leśnej polanie czerwienią się poziomki i maliny (naśladowanie zbierania leśnych owoców)

Idziemy dalej i wchodzimy na łąkę (marsz w miejscu)

Rozglądamy się (patrzymy, jak przez lornetkę)

Zbieramy kwiaty (kucanie i układanie bukietu z kwiatów)

Z leśnymi owocami i bukietami pachnących kwiatów wracamy do domu (marsz w miejscu).

Praca „Słonecznik z makaronu”. Z latem kojarzą nam się żółte słoneczniki, kwiaty przypominające tarczę Słońca.

http://lubietworzyc.blogspot.com/2018/06/sonecznik-z-makaronu-praca-plastyczna.htm

Na konie  fajna piosenka :

 

MIŁEGO DNIA !!!

12.06.2020

Witajcie kochani, dziś zapraszamy Was do wysłuchania piosenki o dbaniu o czystość

Po wysłuchaniu piosenki porozmawiajcie z Rodzicami lub rodzeństwem na temat zasad higieny. Dlaczego mycie rąk i mycie całego ciała jest tak ważne? Możecie stworzyć kodeks czystego przedszkolaka. Pomocna w tym może być poniższa plansza

Zachęcamy Was również do nauki króciutkiej rymowanki:

Szur szur szur

Szur szur szur
rączki myję,
chlap chlap chlap
buzię, szyję.

Plusk plusk plusk
brzuszek, nóżka
– tyle dźwięków
słyszą uszka!

Na koniec stwórzcie w domu kącik higieniczny znaleźć się w nim powinny wszystkie przybory niezbędne do utrzymania czystości ciała. Powodzenia!

 

10.06.2020 r.

Witajcie Kochani!

RUCH TO ZDROWIE KAŻDY PRZEDSZKOLAK CI TO POWIE

ZESTAW ĆWICZEŃ GIMNASTYCZNYCH DO WYKONANIA
WSPÓLNE Z RODZICAMI

MIŁEJ ZABAWY!

  1. Zaproście rodziców do wspólnej gimnastyki. Włączcie waszą ulubioną piosenkę i poruszajcie się zgodnie z jej tempem (marsz, bieg) unosząc przy tym wysoko kolana.
  2. Usiądźcie na podłodze w siadzie skulnym. Kręćcie się dookoła własnej osi w jedna i w druga stronę.
  3. Podobne ćwiczenie wykonajcie leżąc na brzuchu – obracajcie się za pomocą rąk dookoła własnej osi w obie strony.
  4. Poproście rodzica, aby uklękło podpierając się rękoma – wykonało tzw. „koci grzbiet”, wy natomiast obchodźcie go na czworakach dookoła, prześlizgujcie się pod nim, przeskakujcie go. Powtórzcie ćwiczenie 3x.
  5. Połóżcie się na plecach naprzeciw siebie, złączcie wasze stopy, ze stopami rodzica. Wykonajcie na przemian przepychanie się stopami – wspólny rowerek.
  6. Połóżcie się na plecach. Poproście rodzica, aby chwycił was za ręce lub za stopy i ciągnął was powoli po podłodze. Powtórzcie 3x. Możecie również spróbować zamienić się rolami😉
  7. Poproście rodzica, aby usiadł wygodnie na podłodze tworząc dla was „fotelik”. Usiądźcie rodzicowi między nogami, poproście, aby objął was mocno i łagodnie kołysał do przodu oraz na boki, w jedna i w druga stronę.
  8. Na zakończenie wspólnej gimnastyki wykonajcie relaksacyjny masażyk według poniższych wskazówek:

Tędy płynie rzeczka, (ruch falisty od głowy do bioder),
idzie pani na szpileczkach, (stukanie palcami wskazującymi wzdłuż kręgosłupa),
Tu przebiegły konie – patataj, (stukanie piąstkami wzdłuż kręgosłupa),
tędy przeszły słonie, (klepanie dłońmi ułożonymi w kształcie łódeczki),
A tu idzie szczypaweczka, (leciutkie szczypanie od krzyża do głowy),
zaświeciły dwa słoneczka, (dłonie otwarte, palce złączone, masaż spiralny),
Spadł drobniutki deszczyk, (lekkie pukanie wszystkimi palcami),
czy przeszedł cię dreszczyk? (lekkie szczypanie szyi).

Moje Kochane Zajączki ,  wysłuchajcie uważnie wierszyka pt. „Na zdrowie”, który dla Was przygotowałam, a potem odpowiedzcie na kilka prostych pytań. Na pewno sobie poradzicie, powodzenia.

 

„Na zdrowie” B. Lewandowska

Doktor rybka niech nam powie
Jak należy dbać o zdrowie!Kto chce prosty być jak trzcina,
Gimnastyką dzień zaczyna!Całe ciało myje co dzień
Pod prysznicem, w czystej wodzie.

Wie, że zęby białe czyste
Lubią szczotkę i dentystę!

Pije mleko, wie, że zdrowo
Chrupać marchew na surowo.

Kiedy kicha czysta chustka
Dobrze mu zasłania usta.

Chcesz, to zobacz, jak jeść jabłka
Na obrazku bez zarazków.

Rób tak samo, bo chcesz chyba
Tak zdrowy być jak ryba.

 

Rozmowa dotycząca treści utworu kierowana pytaniami:

  • Kto udziela rad, jak dbać o zdrowie?
  • Jak trzeba postępować, aby być zdrowym?
  • Dlaczego trzeba zasłaniać usta przy kichaniu?
  • Dlaczego trzeba myć owoce przed jedzeniem?
  • W jaki sposób dbamy o zęby?
  • Co trzeba robić, żeby być sprawnym ruchowo?
  • Jaką czynność trzeba wykonać, żeby uniknąć zarazków?

Posłuchajcie przedszkolaki, mam dla Was specjalnie zadanie. Przygotujcie razem z rodzicami pyszne, ZDROWE, kolorowe wiosenne kanapki.

Zróbcie zdjęcie i wyślijcie na messengera.

Zajęcia plastyczno-techniczne.

Poszukaj w swoim domu różne kolorowe gazety; nożyczki; klej.

Wyszukaj i wytnij z gazet obrazki, które prezentują co jest dobre dla naszego zdrowia (owoce, warzywa, kasze, picie wody, gimnastyka, ruch na świeżym powietrzu itp.), ale także to co nie jest korzystne dla zdrowia.

Gdy zbierzesz potrzebne materiały przyklej przygotowane ilustracje na kartę pracy, tam gdzie buzia jest uśmiechnięta naklej to co należy robić, aby być zdrowym, pod buzią smutną to czego trzeba unikać. A teraz dodatkowa karta pracy .

zdroweCZYnie

 

09.06.2020

Witajcie Kochani!

Jak się dziś czujecie? Mam nadzieję, że wszyscy są zdrowi. Dziś porozmawiamy sobie o ząbkach.

Jak wiecie, kiedy przychodzimy na świat, nie mamy jeszcze ząbków. Poźniej zaczynają nam one wyrastać. Najpierw mamy jeden ząbek, potem dwa…..aż w końcu mamy ich tyle, że spokojnie gryźć możemy nawet twardą marchewkę. Spójrzcie:

Ten obrazek przedstawia ząbki dziecka, mniej więcej takiego, jak Wy. Ile ząbków jest na ilustracji? Ile ząbków jest na górze? Ile ząbków jest na dole? Gdzie jest więcej? Gdzie jest mniej? A może jest to równa ilość?

Po pewnym czasie ząbki zaczynają wypadać. Dlaczego??? Dlatego, że rosną nowe, większe i mocniejsze. Czy Wam zaczęły już wypadać ząbki? Ile ząbków Wam wypadło? Spróbujcie policzyć, ile macie ząbków, dotykając każdego językiem. Najpierw na górze, potem na dole.

A teraz spójrzcie na kolejną ilustrację. Przedstawia ona zęby osoby dorosłej, takie, jakie właśnie zaczynają Wam rosnąć.

Ile ich jest? Ile jest na górze? Ile jest na dole? Kto ma więcej zębów- dziecko czy dorosły?

Znakomicie poradziliście sobie z zadaniami, choć wcale nie były łatwe:)

Na koniec spróbujcie jeszcze odpowiedzieć na jedno pytanie: jak należy dbać o ząbki? Bo żeby cieszyć się pięknym, białym uśmiechem, bez wątpienia należy pielęgnować je w szczególny sposób:)

A teraz czas na piosenkę. Posłuchajcie:

O czym jest piosenka? O jakich zasadach opowiada?

Posłuchajcie jeszcze raz. Spróbujcie zaśpiewać, i koniecznie pokażcie przy tym, jak Wy szczotkujecie ząbki!

Miłej zabawy:)

 

    Dzień 08.06.2020r.

ZDROWIE W NASZYCH RĘKACH

Kochane dzieci o zdrowie trzeba dbać każdego dnia .Pamiętać należy nie tylko o zdrowym odżywianiu  ale także o gimnastyce , ruchu na powietrzu i higienie całego ciała. Szybciutko rozgrzewka , na początek maszerujemy po pokoju,  podskakujemy jak piłki wysoko do góry , a na koniec kręcimy młynki. Bawcie się dobrze kochani!

Tutaj zobaczcie dlaczego teraz szczególnie musimy dbać o zdrowie- filmik

Popatrzcie jak myć dokładnie ręce – filmik

Teraz ktoś z dorosłych przeczyta Wam wierszyk  „ZDROWIE  MAM , BO O SIEBIE DBAM” autor: Agata Dziechciarczyk

Dbam o siebie, ręce myję

zęby, buzię oraz szyję

kąpię w wannie po dniu całym

by zarazki pospadały

i odżywiam się też zdrowo!

zdrowo znaczy kolorowo

przy jedzeniu nie grymaszę

jem warzywa oraz kasze

 na spacery, co dzień chodzę

przy pogodzie, niepogodzie

nie przegrzewam się, nie ziębię

mam ubranie odpowiednie

 gimnastyka to podstawa

więc z ochotą ją uprawiam

na rowerze jeżdżę sobie

albo tańczę – sport to zdrowie!

Teraz kilka pytań:

-Jak trzeba postępować , aby być zdrowym ?

-Jak należy się odżywiać?

-Jak  należy dbać o higienę ?

-Co zrobić ,aby uniknąć zarazków?

-Co robić , by być sprawnym ruchowo?

Etapy mycia rąk -ilustracja

 

obrazek -kiedy myjemy ręce

 

Oto przykładowy filmik -Jak zrobić żelowe mydło?

Na koniec dla chętnych : Łamigłówka

karta pracy 1

5.06.2020

Witajcie!

Dzisiaj poznajemy literę P,p.

To jest drukowana wielka i mała litera P.

To jest pisana wielka i mała litera P.

LITERA P TO SPÓŁGŁOSKA!

 

A tutaj mamy wyrazy na literę P.

 

 

Teraz spróbujcie sobie przypomnieć jakie znacie wyrazy na literę P😊

Tutaj mamy obrazki spróbujcie odgadnąć co przedstawiają.

Następne zadanie to pisanie litery P. Pamiętamy o starannym pisaniu!😊

 

Teraz spróbujcie podzielić słowo piłka na sylaby a następnie na głoski. Efekty zapisujemy na kartkach.

Ostatnie ćwiczenie to rysowanie litery P w powietrzu. Następnie to samo wykonujemy na podłodze.

 

PRACA PLASTYCZNA

Rysujemy  przyjaciela😊

Zapraszam Was do narysowania kredkami portretu swojego przyjaciela.

UWAGA! Pamiętajmy aby rysunek naszego przyjaciela miał widoczną twarz i zawierał wszystkie jej elementy.

Miłej zabawy

 

 DZIEŃ 04.06.2020

Witajcie Kochane Zajączki 

EDUKACJA MATEMATYCZNO – MUZYCZNA

 

Dzisiaj zapraszam Was do  samodzielnego    przygotowania  gry matematycznej – ściganki„ Kto pierwszy do mety”

Proponuję zabawę w dwóch wersjach – łatwiejszą i trudniejszą.

Do zabawy potrzebne będą ; duża kartka z bloku lub szary papier, pisaki, kolorowe kółeczka pionki- zakrętki od butelek, kostka do gry, może być kolorowy papier, klej

Wspólnie ustalmy przebieg i  zasady gry:

  • Na dużym papierze narysujmy pola pisakiem. Gra może kształtem przypominać węża / to tylko propozycja/
  • Potrzebne będą napisy START i META. Młodszym dzieciom pisze dorosły. Starszacy piszą sobie sami. Mama podpowiada litery i czuwa nad prawidłowym zapisem.
  • Wybieramy linię Startu na początku planszy i przyklejamy napis.                      Na końcu węża przyklejamy napis META
  • Wybieramy kostkę i pionki dla uczestników gry. Za pionki mogą posłużyć  nakrętki  z butelek. Wybieramy dla dwóch osób, dwa kolory np. czerwony i zielony. Pamiętajcie dochodzimy do kompromisu. Kostkę pewnie znajdziecie od innej planszówki
  • Ustalamy reguły gry. Grę rozpoczyna ta osoba, która wyrzuci na kostce 6 oczek. Kładziemy pionki na linii startu.
  • Wersja łatwiejsza I – młodsze dzieci Wszystkie pola w grze / wąż/, są takiego samego koloru. Po wyrzuceniu 6 oczek, odliczamy pola w grze i rzucamy jeszcze raz , odliczamy  pola na papierze i przesuwamy  się o tyle pól do przodu, ile wskażą oczka na kostce. Jedyny wyjątek, to moment, w którym osoba wyrzuci 6 oczek na kostce. Wtedy ma dodatkowy rzut. Odliczaj głośno pola w grze i licz oczka na kostce. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza dotrze do linii mety. Uwaga, Uwaga, osoba, która poniosła porażkę, głowa do góry, należy się rewanż. Będzie dobrze. Nie wszystko stracone. Zaczynamy od nowa. Brawo, udało się.
  • Wersja trudniejsza II / dla starszaków/

Proponuję wybrane pola  gry pokolorować  lub nakleić kolorowe koła na wybranym polu. Kolory wybiera sobie dziecko / zdjęcie poniżej/ Ustalamy  reguły  gry i tak np.  czerwone pole oznacza, że tracisz 1 kolejkę, zielone pole oznacza, że masz dodatkowy rzut,  żółte pole oznaczać będzie że przesuwasz się o 3 pola do przodu, niebieskie pole oznacza, że  przesuwasz się o 3 pola do tyłu.  Jeśli masz już 6 lat, możesz napisać na polu gry STOP, wtedy  gdy staniesz na tym polu musisz zaśpiewać piosenkę, a jeśli nie bardzo masz ochotę wykonaj proste ćwiczenie, który zada Tobie przeciwnik. Pamiętaj zaczynamy grę z linii Startu, kończymy na linii Meta. Głośno odliczaj pola w grze oraz ilość oczek na kostce.                                                 W wersji II, nie tak szybko  dotrzesz do mety. Możesz sama, sam wprowadzić sobie zadania, utrudnienia np. strzałka w przód, w tył, most łączący dwa przeciwstawne pola w grze.Ale dasz radę. Pomysł  należy do Ciebie. Powodzenia.

Uwaga, Uwaga, osoba, która poniosła porażkę, głowa do góry, należy się rewanż. Nie wszystko stracone.  Będzie dobrze. Zaczynamy od nowa. Brawo, udało się.

Poniżej przykład gry matematycznej.

Mama zapewne doradzi Ii zagra z Wami. A może rodzeństwo …

Brawo. Super.

gra matematyczna

 

Zabawa muzyczna z pląsem  Bum Kali, kali

Zapraszam do obejrzenia filmiku na YouTube-  zabawy harcerskiej, pochodzącej z Australii. Zabawa  muzyczny– pląs, ma bardzo proste i łatwe słowa. Trudność pojawia się troszkę później. Trzeba śpiewać, pokazywać ruchy i gesty. Proszę powtarzajcie słowa wspólnie z prowadzącym  i naśladujcie ruchy prowadzącego. Dacie radę. Powodzenia!!!

Poniżej link do zabawy.

 

 

 

 DZIEŃ 03.06.2020

Witajcie Kochane Zajączki 

 dzieci świata -obrazek

„ Dzieci świata” W. Fabera     

W Afryce w szkole na lekcji,                                        Afryki, ani Grenlandii
Śmiała się dzieci gromada,                                            My także jak dotąd nie znamy
Gdy im mówił malutki Gwinejczyk,                              A jednak wierzymy w lodowce,
Że gdzieś na świecie śnieg pada.                                   Gorące pustynie i palmyA jego rówieśnik Eskimos,                                           I dzieciom z całego świata
Tez w szkole w chłodnej Grenlandii,                            Chcemy ręce uścisnąć mocno
Nie uwierzył, że są na świecie                                      I wierzymy, że dzielni z nich ludzie
Gorące pustynie i palmy.                                              Jak i z nas samych wyrosną.

Po wysłuchaniu wiersza, proszę odpowiedzcie na pytania. Starajcie  się wypowiadać zdaniami.
1. Gdzie spotkały się dzieci w szkole? / w Afryce, Grenlandii/?2. O czym opowiadał malutki Gwinejczyk? / o śniegu3. Jak wygląda śnieg? / jest biały, zimny, mokry…. i co można z niego zrobić?/4. O czym mówił w szkole Eskimos? / o pustyniach i palmach/ 

 

Zabierzcie teraz  do zabawy  mapę lub globus. Spróbujcie pokazać z pomocą dorosłego kontynent,który nazywa się Afryka, pokażcie kontynent na którym my mieszkamy – Europa, pokażcie Grenlandię. Czy słyszeliście jeszcze o innych kontynentach:Azji,Australii, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Antarktyda. Poproście dorosłych o pomoc. Wiem, że Wam się uda. Brawo!

Teraz przyszedł czas na pokolorowanie  obrazków. Narysujcie  ramkę dla każdego obrazka, każdą w innym kolorze. Powiedzcie gdzie mieszkają dzieci.Starszacy i chętne dzieci mogą odczytać słowa pod obrazkami z pomocą dorosłego.

kolorowanka dzieci świata

Policzcie teraz wszystkie dzieci na powyższym obrazku. Napiszcie  odpowiednią cyfrę  w wybranym  miejscu. Czy widzicie na obrazku dzieci z Polski ……… Wybierzcie  imię dla chłopca i dziewczynki  z Polski.. Pokolorujcie obrazek.Na kolejnym obrazku wskażcie odpowiedni domek dla każdego dziecka 

znajdź domek dziecka

Zajęcie ruchowe – zabawy z piłką

 

Teraz zapraszam Was, abyście się zrelaksowali i poruszali. Zapewne znajdziecie piłkę.Może wspólnie z dorosłym znajdziecie papierową taśmę malarską. Przyklejcie taśmę na podłodze w linii prostej.

Proponuję zabawy z piłką:

  • Stań prosto, wyprostuj plecy i przygotuj się do ćwiczeń
  • Mała rozgrzewka – wyciągnij ręce w przód i zrób 3 przysiady
  • Idź w miejscu, licz do 10
  • Podskocz 4 razy
  • Wróć na miejsce i zabierz piłkę
  • Podrzuć piłkę w górę i złap piłkę. Powtórz 5 razy
  • Rzuć piłkę do mamy. Mama rzuca piłkę do Ciebie. Ty musisz ją złapać. Pamiętaj stań w odległości 1 -1,5 m od mamy. Powtórz ćwiczenie 5 razy.
  • Taśmą malarską wyznacz sobie linię startu. Zabierz kosz na śmieci. Postaraj się trafić piłką do kosza. Mama zaznaczy z jakiej odległości będziecie rzucali piłkę do celu. Trafiony 1 punkt. Nietrafiony – rzuć jeszcze raz. Możesz zaprosić mamę do zabawy. Można się bawić – raz mama , raz dziecko. Uwaga, uwaga – nie denerwuj się, gdy się nie uda.                                                                  Glowa do góry. Powodzenia

Byliście suppperrrrrrrrrrrr…………..     

 

DZIEŃ 2.06.2020

Witajcie Kochane Zajączki 

Dzisiaj zajmiemy się zadaniami matematycznymi 🙂

 

Aktywność matematyczna

Rodzic czyta  treść zagadki .Dziecko słucha, układa liczmany zgodnie z treścią , zapisuje działania  na kartce(stosując znaki +, -, =), oblicza i zapisuje wynik.

Zadanie 1

Rodzina wybrała się na wycieczkę rowerową. Rowerem jedzie :

-mama

-tata

-córeczka

-synek

Policzcie, ile razem kół mają wszystkie rowery.

 

Zadanie 2

Mama była rano na zakupach. Kupiła:

-trzy pomidory

-dwa jabłka

-jedną gruszkę

-trzy banany

Ile razem kupiła rzeczy?

Rodzic układa dwa zbiory z liczmanów. Dziecko określa za pomocą znaków <,>,=, który ze zbiorów jest większy. Znak zapisujemy na małej karteczce i umieszczamy między zbiorami. Zadanie wykonujemy kilka razy.

Zadania dla chętnych na porównywanie liczb:

https://szaloneliczby.pl/porownywanie-liczb-do-10/

 

Aktywność muzyczna

https://youtu.be/DwwpCoM0sHg

Uczymy się śpiewać piosenkę „Żabie kroki” z podkładem. Później próbujemy zaśpiewać bez podkładu.

Do piosenki  wymyślamy swój układ taneczny. Kiedy już układ będzie przećwiczony, poproście rodziców aby was nagrali.

A może jeszcze poćwiczycie -oto kilka propozycji.

Miłej zabawy!!! 🙂

                         

                          DZIEŃ 01.06.2020 r.

         

                          KOCHANE DZIECI 

Z okazji Dnia Dziecka życzę, aby uśmiech zawsze gościł na Waszych twarzach, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą, spełnienia najskrytszych marzeń, beztroskiej zabawy oraz dużo uśmiechu i mnóstwo zdrowia! ! Mam nadzieje, że spędzicie go wspaniale, wraz z najbliższymi. Buziaki!

Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka. Do zabawy, imienia i nazwiska, wychowania w rodzinie, edukacji, opieki zdrowotnej, równego traktowania. Najważniejszym dokumentem jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.                                                                      1.Proszę, aby ktoś z Rodziców przeczytała Wam wiersz oprawach;

„O PRAWACH DZIECKA” – Marcin Brykczyński

Niech się wreszcie każdy dowie I rozpowie w świecie całym                                          Że dziecko to także człowiek Tyle że jest mały.                                                              Dlatego ludzie uczeni Którym za to należą się brawa                                                   Chcąc wielu dzieci los odmienić Stworzyli dla was mądre prawa.                                  Więc je na co dzień i od święta próbujcie dobrze zapamiętać:                                      Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego                                                          a szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.                                                              Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi                                                            I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić                                                        Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać                                                             I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.                                                                 Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami                                                                  Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.                                                            Nikt nie może moich listów czytać bez pytania                                                              Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.                                                               Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa                                                                   A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.                                                             Tak się w wiersze poukładały Prawa dla dzieci na całym świecie                                   Byście w potrzebie z nich korzystały najlepiej jak umiecie.

2.Odpowiedz proszę na kilka  pytań: 

-Jakie prawa mają dzieci ?

-Co to znaczy, że mamy prawo np. nauki, do zabawY?

Posłuchajcie piosenki :https://youtu.be/zwS_J432Skc

3.Dla  chętnych dzieci  została przygotowana  rymowanka , której można nauczyć się na pamięć z pomocą kogoś starszego:

Każdy człowiek duży, mały                                                                                      Swoje prawa ma.                                                                                                          Każde dziecko duże, małe                                                                                            swoje prawa zna.                                                                                                        Do uśmiechu i spokoju,                                                                                                do miłości i do życia,                                                                                                Do opieki swych rodziców,                                                                                    Radosnego serca bicia

  

 

PRAWA DZIECKA

Popatrz na obrazek. Poproś rodzica, aby przeczytał Tobie jakie masz prawa.  Wskaż obrazek zgodnie z treścią wiersza. Powiedz co widzisz na obrazku. Np. w jakim kraju mieszkasz i jak masz na imię?

Jak wygląda twoje miejsce w domu, twój kącik do rysowania, malowania, twoje biurko/                                                                                                                              Czy lubisz chodzić do przedszkola?, jeśli TAK to dlaczego? Jeśli Nie, to dlaczego

Nauka pierwszej zwrotki piosenki „JESTEŚMY DZIEĆMI”

https://youtu.be/7K3_mSb1zRQ

Posłuchaj piosenki, spróbuj zapamiętać słowa. Śpiewaj wspólnie z rodzicem.              Powiedz jaka jest piosenka – wesoła, smutna, wolna  czy szybka.

Słowa piosenki „Jesteśmy dziećmi”

1.Czy jesteś z Afryki,

Czy też z Ameryki,

Nie jest ważne gdzie mieszkamy,

Bo jesteśmy tacy sami.

ref. Jesteśmy dziećmi!

Chcemy miłości!

Jesteśmy dziećmi!

Chcemy radości!

Chcemy by często tulono nas

I żeby miło płynął nam czas.

  1. Czy mówisz po polsku,

Czy też po japońsku,

Wszyscy dobrze rozumiemy,

Czego tak naprawdę chcemy.

ref. Jesteśmy dziećmi!

Chcemy miłości!

MIŁEGO I RADOSNEGO ŚWIĘTOWANIA!

                     DZIEŃ 29.05.2020 r.

         KOCHANE ZAJĄCZKI I DRODZY RODZICE

Dzisiaj posłuchamy pięknego opowiadania a warto .

1.Słuchanie opowiadania czytanego przez Rodzica pt. ,,Zajączek z rozbitego lusterka” –H. Bechlerowej

ZAJĄCZEK Z ROZBITEGO LUSTERKA

Piotruś lubi słuchać opowiadań mamy. Kiedy za oknem pada śnieg i gwiżdże wiatr, Piotruś prosi:

— Opowiedz o tygrysku, któremu jest gorąco i chowa się w cień pod drzewo.

A latem, kiedy Piotruś nie może zasnąć, bo jest mu tak gorąco, jakby był tygrysem w ciepłym kraju, mówi do mamy:

— Białemu misiowi na pewno jest chłodno, bo śpi na poduszce ze śniegu. Opowiedz o misiu!

I mama opowiada o misiu, o tygrysku, ale najczęściej o zajączku. Ten zajączek jest zupełnie niepodobny do innych zajączków: raz jest różowy, za chwilę błękitny, to znowu złoty. A czasem taki, jak tęcza. Mama opowiada o nim zawsze, gdy zdarzy się coś nieprzyjemnego: gdy stłukł się porcelanowy biały króliczek, gdy zginął miś, gdy szyby są szare od deszczu i nie można wyjść na dwór. A podczas choroby Piotruś chciał słuchać o zajączku przez cały dzień. Więc mama wciąż opowiadała o nim nowe historie.

— Czy on mieszka w lesie?

— pyta Piotruś.

— Nie — mówi mama.

— Przecież lis zobaczyłby z daleka jego tęczowe uszy. I jastrząb też.

Więc zajączek chowa się, jak umie. Kto wie, czy nie mieszka sobie gdzieś w jakimś kąciku?…

— A czy można go zobaczyć? — pyta jeszcze Piotruś.

— Myślę, że tak.

Zajączek może wyskoczyć ze swojego ukrycia nie wiadomo, kiedy

— odpowiada mama.

A Piotruś rozgląda się po całym pokoju.

— Mnie tak nudno leżeć w łóżku. Zawołaj go! Mama kręci głową.

— On nie usłucha. Sam wie najlepiej, kiedy przyjść. Mama wyszła z pokoju, a Piotruś zajrzał pod łóżko. Wysunął szufladkę stolika, odchylił firankę. Ale nigdzie nie było widać nawet koniuszka tęczowego ucha. Potem obejrzał wszystkie kąty. „Nie ma. Na pewno mieszka zupełnie gdzie indziej, nie u nas” — pomyślał. Ledwie Piotruś wyzdrowiał, zachorowała Basia. Mama siedziała teraz przy jej łóżeczku, tak jak przedtem przy łóżku Piotrusia. I tak samo opowiadała bajki.

— Tylko o zajączku nie mów jej nic a nic — prosił Piotruś.

— On jest przecież tylko mój. I twój — poprawił się zaraz.

— A Baśce możesz opowiadać o misiu i tygrysku.

Mama dała Basi lekarstwo, zmieniła kompres, strząsnęła termometr. Potem usiadła na chwilę. Była bardzo zmęczona, nie spała przecież prawie całą noc.

— Ja ci pomogę, chcesz? — ofiarował się Piotruś.

Ale nie pomógł. I jeszcze przy śniadaniu skrzywił się, bo dostał kaszę z mlekiem. Klapnął łyżką w talerz, aż opryskał siebie i tatusia.  A potem uderzył Mucka skakanką. Mucek warknął i schował się pod łóżko. W tej samej chwili zaczęła płakać Baśka, że ją boli głowa.

Mama przyłożyła rękę do czoła, jakby to ją, a nie Basię bolała głowa, i westchnęła:

— Ech, pójdę sobie za góry, za lasy!

Tatuś wstał od stołu, przy którym pisał. Powiedział mamie, żeby odpoczęła, i usiadł przy Basi. A Piotruś właśnie w drugim pokoju wymyślił sobie nową zabawę: skakanie z krzesła.

— Przestań, bo strącisz doniczkę! — ostrzegła mama.

Doniczka z paprotką stała na małej półeczce koło okna.

Piotruś jakby nie słyszał. Skoczył drugi raz z szeroko rozłożonymi rękami.

— Piotruś! — upomniała znowu mama zmęczonym głosem.

Piotruś skoczył trzeci raz. Zawadził ręką o ścianę i… trzask! Paprotka? Nie.

To spadło ze ściany lusterko mamy. Ładne, okrągłe lusterko. Miało wąską błyszczącą ramkę, a na samym jego brzegu można było zobaczyć kolorową tęczę. Lusterka już nie było. Na podłodze leżało siedem, a może więcej kawałków i błyszcząca ramka.

Mama spojrzała na rozbite lusterko i nie powiedziała nic. Jakby się zupełnie nie gniewała.

Potem wzięła z krzesła szal z frędzlami, zawołała:

— Chodź, Mucek !

I wyszła. Piotruś słyszał, jak głośno zamknęły się drzwi. Pobiegł do tatusia.

— Gdzie mama poszła? — zapytał cicho.

Nie mógł pytać głośniej, bo pewnie by się rozpłakał. Tatuś otulił Basię kołderką, schował termometr i dopiero wtedy popatrzył na Piotrusia.

— Nie wiesz, gdzie mama poszła? Chyba za góry, za lasy.

Odwrócił się do okna, jakby Piotrusia wcale w pokoju nie było. Żeby chociaż jeszcze słówko powiedział!… Nic.

Piotrusiowi zrobiło się tak smutno, jak nigdy dotąd. Jeszcze smutniej niż tego dnia, kiedy stłukł się porcelanowy króliczek albo zginął miś. Wrócił do rozbitego lusterka, usiadł na podłodze. Złożył wszystkie kawałki razem w środku błyszczącej oprawki.

Zamknął oczy i pomyślał:

„Żeby przyszedł czarodziej i skleił lusterko! Żeby się ukazała dobra wróżka!” Ale czarodziej nie przyszedł i dobra wróżka też się nie ukazała. Piotruś wyjął z ramki największy kawałek rozbitego lusterka. Na jego brzegu mrugnęła śliczna tęcza. Piotruś podszedł do okna i w słońcu poruszył lusterkiem. Na ścianie naprzeciw okna mignął jasny krążek. Za nim drugi mniejszy i jeszcze trzeci. Biegały po ścianie, tańczyły po suficie, wskakiwały na krzesło, na półkę…

I nagle… Ten największy, najjaśniejszy krążek szybko skoczył ze ściany na podłogę.

Piotruś spojrzał w to miejsce: słonecznego krążka nie było. Przed Piotrusiem stał zajączek. Stał na dwóch łapkach, uszy miał opuszczone. Piotruś nie zdziwił się zupełnie, że zajączek jest taki jasny, błyszczący, że mieni się kolorowo, jak tęcza na brzegu lusterka.

Podszedł do niego bliżej i zapytał:

— Ty jesteś z opowiadania mamy, tak?

Zajączek kiwnął głową, a jedno jego ucho błysnęło jak przed chwilą słoneczny krążek na ścianie. Piotruś podszedł jeszcze bliżej.

— Czy… czy możesz zrobić tak, żeby lusterko nie było rozbite?

Zajączek poruszył głową w jedną i w drugą stronę, jakby chciał powiedzieć: nie.

— To chodź ze mną poszukać mamy — powiedział Piotruś i mocno ścisnął w ręku kawałek lusterka. Otworzył cicho drzwi i wyszedł razem z zajączkiem.
Minął podwórko, a za furtką wąska dróżka prowadziła przez ogród i łąkę. Piotruś przystanął.

— Mama poszła pewnie za góry, za lasy. Czy wiesz, gdzie to jest? — zapytał.

Czekał, aż zajączek się odezwie, powie „tak” albo „nie”. Ale on znowu kiwnął tylko głową. I znowu jedno ucho błysnęło jak słoneczne kółeczko na ścianie.

Piotruś szedł teraz przez łąkę i patrzył, jak zajączek idzie raz obok niego, raz przed nim. Nie wiedział, czy to on sam zna drogę, czy zajączek go prowadzi.

„Pewnie zajączek — pomyślał Piotruś — już on najlepiej wie, gdzie jest mama”.

Za łąką rósł brzozowy lasek. A tam, gdzie lasek się kończył, pod małą brzózką siedziała właśnie mama. Siedziała na ściętym pniu, podparła brodę rękami i patrzyła przed siebie tak, jakby nic nie widziała. Każda mama, kiedy jest bardzo zmartwiona, patrzy przed siebie tak, jakby nic nie widziała. Mucek leżał obok na trawie, z nosem na łapach. Widać i jemu było niewesoło.

— Widzisz, jest! — powiedział Piotruś głośno do zajączka.

Mucek podniósł łeb i szczeknął, a mama nie zdążyła się nawet obejrzeć — Piotruś już był przy niej, objął za szyję. Zaczął mówić prędko o wszystkim: o lusterku, o zajączku, o tym, jak zrobiło się smutno, kiedy mama poszła. Mama nic nie mogła zrozumieć.

Zdjęła ręce Piotrusia ze swojej szyi. Już nie była, zmartwiona. Uśmiechnęła się.

— Sam mnie tu znalazłeś, synku? — pytała. — Taki kawał drogi?

— Nie sam, nie! Zajączek mnie przyprowadził.

— Zajączek? — dziwi się mama.

— Tak. Ten kolorowy. Przecież jest ze mną.

Mama spojrzała po ziemi, po trawie…

Błysnęło coś — jakieś światełko, i zaraz zgasło, jakby się schowało w kawałku lusterka, które Piotruś ściskał w ręku.

— O, wskoczył do lusterka! On w nim mieszka. Nie w żadnym kąciku.

— Jak to? Naprawdę go widziałeś? — dziwi się mama i znowu patrzy wokoło, jakby szukała zajączka.

— Przyszedł do mnie. I od razu wiedział, że tu jesteś.

A jakbyś poszła naprawdę za góry, za lasy, też by mnie zaprowadził. Ale nie chodź już nigdy. Ja… Piotruś nie mówi dalej, chowa głowę pod szal mamy. I nagle wszystkim: i mamie, i Piotrusiowi, i Muckowi robi się wesoło. Mucek skacze i koniecznie chce polizać Piotrusia w nos. Przed samym domem Piotruś zajrzał do lusterka tak, żeby mama nie widziała.

— Czy przyjdziesz jeszcze? — zapytał cicho.

Ale nikt nie odpowiedział. I w lusterku nie widać było nawet koniuszka zajączkowego ucha. Tylko na brzegu lusterka mrugnęła tęcza.

— Przyjdziesz! Wiem, że przyjdziesz! — ucieszył się Piotruś.

2. Rozmowa na temat opowiadania
– W jaki sposób Tomek zachowywał się w stosunku do swojej mamy?
– Jak należy zachowywać się , gdy ktoś jest chory lub zmęczony?
– Co zrobiła mama?
– Co poradzilibyście Tomkowi?

3.. Zabawa „Dobre i złe zachowania”
Dziecko porusza się w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Podczas przerwy w grze rodzic opisuje sytuacje przedstawiające różne sposoby zachowania się dzieci wobec rodziców. Jeśli zachowania są właściwe – dzieci klaszczą w ręce, jeśli nie przykuca i uderza rękami o podłogę. Np. Ania pomaga ugotować mamie obiad; Mama gotuje obiad, Ola ogląda telewizję. Tomek pomaga mamie nieść zakupy.

4.Zabawa naśladowcza „Jak pomagamy mamusi i tatusiowi?”
Dziecko podaje  propozycje prac w jakich może pomagać mamie, a następnie stara się pokazać je za pomocą ruchu, np. zamiatanie podłogi, wycieranie kurzu, mycie naczyń, podlewanie kwiatów.

5. Słuchanie piosenki „Jesteś mama skarbem mym”

                     DZIEŃ 28.05.2020 r.

         KOCHANE ZAJĄCZKI I DRODZY RODZICE

Posłuchajcie  na początek piosenki pt. „Moja wesoła rodzinka”

 

Dzisiaj porozmawiamy o tacie , przecież nie można o nim zapomnieć to bardzo ważna osoba w naszym życiu .

Zajączku ! Postaraj się teraz uważnie wysłuchać wiersza B. Formy, który przeczyta Tobie  Rodzic. Po jego wysłuchaniu postaraj się odpowiedzieć na pytania umieszczone pod tekstem. Oto wiersz:

Chodzimy z Tatą na długie spacery,

Mamy wspaniałe dwa górskie rowery.

Po parku na nich często jeździmy

I nigdy razem się nie nudzimy.

Gdy mroźna zima nagle przybywa

I ciepłym szalem wszystko okrywa,

Bierzemy narty, a śnieżne szlaki

Wciąż przemierzamy jak szybkie ptaki.

Często chodzimy razem do kina

Lubimy obaj, gdy dzień się zaczyna.

Takiego mieć Tatę to wielkie szczęście!

Dziś życzeń składam Mu jak najwięcej!

Pytania do wiersza:

-Czy wiesz jak maja na imię – Twoi Rodzice: Tatuś i Mamusia?

-Czy masz zdjęcia Rodziców?- Jeśli nie, to znajdź jakieś ciekawe zdjęcie, które przedstawiają Twoją Rodzinkę. Zobacz, przypomnij sobie, kiedy zostało wykonane? Jeśli nie wiesz, zapytaj Rodziców.

-Czy potrafisz opisać wygląd swojego Taty (jakie ma włosy; oczy; czy jest wysoki?)

– Kim z zawodu jest Twój Tatuś? Jaką wykonuje pracę?

-Co lubisz robić ze swoim Tatą?

-Jakie hobby ma Twój Tatuś? Co lubi robić?

„Tata i ja”- zabawa w parach z Tatą. Twoje zadanie podczas tej zabawy polega na prezentowaniu Tatusiowi czynności lub scenek przedstawiających ulubione zajęcia, które wykonujesz z Tatą np. gra w piłkę; spacer; jazda na rowerze; wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych; prace porządkowe podejmowane w domu itp. Zadaniem Tatusia jest odgadnięcie, co przedstawiłeś/ przedstawiłaś. Po pewnym czasie możecie zamienić się swoimi rolami

Teraz gimnastyka na wesoło z mamą i tatą

Myjemy z tatą samochód – Dziecko naśladuje mycie samochodu i spłukiwanie go wodą z wiadra.

Rodzic zmęczony i rodzic wypoczęty – Dziecko siedzi skrzyżnie, ręce trzyma na kolanach. Na hasło Rodzic zmęczony wykonuje luźny skłon tułowia w przód. Na hasło Rodzic wypoczęty – prostuje tułów, głowę trzyma prosto.

Froterujemy z mamą podłogę – Dziecko rytmicznie, naprzemiennie wykonuje wykroki nogami w przód.

Rysujemy obrazek dla mamy i taty – Dziecko stoi na jednej nodze, a drugą rysuje w powietrzu dowolny obrazek. Rysuje na przemian prawą i lewą nogą.

Rodzinna wycieczka rowerowa – Dziecko biega w różnych kierunkach z wysokim unoszeniem kolan i naprzemiennym uginaniem i prostowaniem rąk w łokciach.

Mama i tata- Dziecko maszeruje po obwodzie koła z rytmicznym wytupywaniem i powtarzaniem rymowanki. Mama i tata kochają nas, na słowo nas zatrzymuje się i klaszcze w dłonie; Mama i tata mają dla nas czas – na słowo czas zatrzymuje się i klaszcze w dłonie

Teraz zabawa konstrukcyjna „Budujemy domy”.
Potrzebne nam będą klocki różnej wielkości i różnego rodzaju.Zbudujcie  dom dla swojej rodziny, nazywa pomieszczenia w domu, liczy pokoje. Przygotujcie sznurek lub kolorową włóczkę. Rodzic i dziecko biorący udział w zabawie mają mierzony wzrost i oznaczony przy pomocy sznurka lub włóczki. Następnie odmierzone sznurki układamy na podłogę tak, aby dziecko  miało możliwość porównania „na oko”, za pomocą kroków i stóp, który sznurek jest długi -krótki. Porównajcie wysokości używając określeń: wyższy od… ;niższy od…Zmierzcie też wysokość zbudowanych domów :swój i taty lub mamy. Ciekawe , który jest wyższy a który niższy

Możecie narysować również taki dom.

 

    DZIEŃ 27.05.2020 r.

         KOCHANE ZAJĄCZKI I DRODZY RODZICE !

Dzisiaj porozmawiamy o zawodach NASZYCH RODZICÓW

Wysłuchajcie na początek piosenki, pt: „Zawody”.
Wyjaśnijcie  znaczenia wyrazu „zawód” oraz porozmawiajcie na temat zawodów wykonywanych przez rodziców i innych ludzi z otoczenia

 

Pomogą Wam w rozpoznawaniu różnych zawodów  zagadki .Oto kilka z nich :

  1. Pani w białym stroju sprzedaje nam z półek buteleczki, tubki, torebki pigułek. (aptekarka)
  2. Kto musi ściąć drzewo mechaniczną piłą, żeby na meble, listwy, desek wystarczyło? (drwal)
  3. Kto to jest? Odgadnie chyba każde dziecko! Stoi przed orkiestrą. Wywija pałeczką. (dyrygent)
  4. Kto nad głowami szczęka nożyczkami? Kiedy nie umiemy fryzury zrobić sami, tego pana odwiedzamy. (fryzjer)
  5. To oni, w głębi ziemi, czarne zwalają bryły, żeby we wszystkich oknach jasne się światła paliły. (górnik)
  6. Jaki zawód ma ten pan, co naprawia każdy kran. (hydraulik)
  7. Ma biały fartuch – jak lekarz, ale nie leczy – wypieka. (piekarz)
  8. Nosi biały czepek i biały fartuszek, ażebyś był zdrowy, czasem ukłuć może. (pielęgniarka)
  9. Pani za sklepową ladą kupującego grzecznie wita. Tu odważy, tam domierzy towar dobry, tani, świeży. (sprzedawczyni)
  10. Deska, młotek, zręczne ręce, zrobią mebli coraz więcej. (stolarz)
  11. Kto pracuje w hełmie, pnie się po drabinie, kiedy syczy ogień i gdy woda płynie. (strażak)
  12. Jak się nazywa taki lekarz, którego pacjent głośno szczeka. (weterynarz)          Teraz już znacie zawody wykonywane przez Waszych Rodziców. 

Następnie proponuję kilka zbaw:

Zabawa naśladowcza: ,,Zrób to, co ja”.

Dziecko pokazuje dowolny ruch , a zadaniem rodzica jest go powtórzyć. Potem mama pokazuje dowolny ruch , a pozostałe osoby go naśladują, następnie tata pokazuje jakiś ruch, a pozostali go powtarzają.

 Ćwiczenie percepcji wzrokowej „Mama ukryła…”. Mama pokazuje dziecku tacę z przedmiotami codziennego użytku (talerz, łyżka, kubek, widelec itp.) i prosi, aby dokładnie się im przyjrzało. Przykrywa tacę materiałem i chowa jeden (dwa) z przedmiotów. Następnie zdejmuje materiał i prosi dziecko o odgadnięcie, czego brakuje. Ćwiczenie spostrzegawczości.

Kolejne zadanie to wykonanie poleceń zgodnie dotyczących kart pracy.                     Pobierzcie link:

karty pracy rodzina

1.   Odszukanie różnic pomiędzy siostrami.

2.   Odszukanie różnic pomiędzy braćmi.

3.   Zaznaczyć pętlą cień należący do siostry.

4.   Zaznaczyć pętlą cień należący do brata.

Teraz trochę się rozruszamy -opowieść ruchowa „Ja i moja rodzinka” Rodzic czyta i wspólnie z dzieckiem wykonują  polecenia:

Na dworze jest ładna pogoda. Świeci słońce i wieje ciepły wietrzyk. Mamusia, tatuś   i ich dziecko idą na spacer do parku – dzieci wraz z rodzicami spacerują swobodnie pod pokoju
– Podczas spaceru słuchają jak śpiewają ptaki – dziecko i rodzice zatrzymują się, spoglądają w górę, nasłuchują.
– Postanowili zjeść lody – dziecko i rodzice naśladują lizanie lodów.
– Kiedy tak spacerowali, rozbolały ich nogi i postanowili odpocząć. Usiedli na ławce. Wtedy przybiegła do nich wiewiórka. Dziecko daje  jej orzeszki – dziecko  i rodzice przechodzą do przysiadu i naśladują wiewiórki jedzące orzechy.

A teraz przyszedł czas na pracę plastyczną- MOJA MAMA I MÓJ TATA.                 Możesz użyć do tego kredek, pasteli lub farb, albo inna własna propozycja .

pomysł na pracę plastyczną

MIŁEGO DNIA !!!

DZIEŃ 26.05 .2020 r.

Dzień dobry Kochane Zajączki i Drodzy Rodzice!

Tą piękną piosenką witamy wszystkie Kochane Mamusie !
W tym tygodniu realizujemy tematykę niepowtarzalną. „Dzień Matki” to święto wyjątkowe, podczas którego doceniamy mamy za trud włożony w opiekę nad nami, wsparcie w trudnych chwilach, ich troskę, pomoc
i bezwarunkową miłość. Każda mama w takim dniu powinna poczuć się naprawdę wyjątkowo. Święto to obchodzone jest prawie na całym świecie. Przypomina nam, jak ważne są nasze Mamy, oraz że każdej Mamie należy się moc uścisków, buziaków.
To zaczynamy !

Drogie Mamy!
Życzymy Wam zdrowia, dużo radości i szczęścia,
dumy ze swoich pociech i wiele powodów do uśmiechu
codziennie, nie tylko w tym wyjątkowym dniu.

Zaśpiewajcie proszę STO LAT!

Kochane Dzieci każda Mamusia obchodzi dzisiaj  swoje święto.

-Czy wiesz jak ma na imię Twoja Mama?

-Gdzie pracuje i czym się zajmuje?

Poproście rodziców lub starsze rodzeństwo o przeczytanie wierszyka, porozmawiajcie sobie na temat jego treści.

„Moja mama”

Zgadnijcie moi kochani, kim jest ta miła Pani?

Chorym poprawia poduszki, choć nie jest pielęgniarką.

Smaży wspaniałe placuszki, choć wcale nie jest kucharką.

 Jej ciepły uśmiech wszystkie smutki leczy.

Nie jest Panią z przedszkola, a uczy ciekawych rzeczy.

Wkłada nam cukierek w kieszeń fartuszka.

Spełnia nasze życzenia jak dobra wróżka.

 Kto to? Myślę sobie, może królowa?

 Wyszła na chwilę z baśni i w moim pokoju się chowa?

Zdradzę wam jednak w sekrecie…. że mam najpiękniejszą mamę na świecie!

A teraz pytania do treści wiersza:

-Kim jest piękna królowa z wiersza?

-Czym mama leczy wszystkie smutki?

-Jakie zawody są wymienione w treści wiersza?

-Co wkłada miła Pani dzieciom do fartuszka?

-Co robi dobra wróżka?

Każda Mama gdzieś pracuje, każda Mama czymś innym się zajmuje…

ale przede wszystkim każda Mama swoimi dziećmi się opiekuje

Czy pamiętasz również także imię Twojego Tatusia?

Gdzie pracuje i czym się zajmuje?

Kochane Dzieci a teraz mam propozycję zróbcie dla Mamusi  mały upominek – bukiecik kolorowych kwiatuszków.Chyba że już coś macie przygotowane.

Do wykonania bukiecika potrzebne będą :  nożyczki, klej blok rysunkowy z kolorowymi kartkami,  zszywacz,  wydrukowany szablon kwiatków

Poproście kogoś  starszego o pomoc podczas wykonywania takiego bukiecika.

Na początku przygotujcie zieloną kartkę z bloku rysunkowego i złóżcie ją na pół wzdłuż dłuższej krawędzi. Następnie ponacinajcie kartkę w odstępach ok. 1 cm, ale tak, aby nie przeciąć kartki do końca (tak jak na obrazku. Następnie zwijamy ponacinaną kartkę w rulonik i zszywamy, żeby utworzył nam się bukiecik. Rozchylamy delikatnie łodyżki, z kolorowych kartek wycinamy kwiatuszki (według szablonu lub własnego pomysłu) i przyklejamy je na łodygi.

Gotowe!

bukiet dla mamusi

Możecie również wykonać makaronowe korale. Oto w jaki sposób można ten upominek wykonać.

  1. Ze sznurka, wstążki lub tasiemki ucinamy przeznaczony na korale odcinek, jeden z końców oklejamy ściśle taśmą klejącą, aby dziecku było łatwo nawlekać korale.
  2. Nawlekając makarony lub koraliki na sznurek ćwiczymy  koordynację wzrokowo-ruchową.
  3. Makaron możemy również pomalować farbami ale wg mnie wystarczy nawlec go na kolorową wstążkę i zabawa gotowa.
  4. Naszyjnik wyjdzie nam ładniejszy, gdy oprócz makaronu damy drewniane, kolorowe koraliki.Poproście o te koraliki, mamusię lub kogoś starszego. Możemy rytmicznie  nawlekać : makaron, koralik, makaron…                       link do pobrania:makaronowe korale

DZIEŃ 25.05 .2020 r.

Dzień dobry Zajączki , dzień dobry Rodzice!!!

 

Poniżej proponuję Wam wszystkim zabawy, ćwiczenia i zadania o tematyce rodzinnej .

Życzymy przyjemnej i owocnej zabawy – powodzenia

Na początek  zabawa paluszkowa- RODZINA 

 Dziecko siedzi na dywanie, wyciąga dłoń zaciśniętą w pięść, rozpoczyna zabawę:

Ten duży – to nasz dziadziuś, (wyciąga kciuk)
a  przy nim  babunia, (dołącza palec wskazujący)
największy to tatuś, (dołącza palec środkowy)
a przy nim mamusia.
 (dołącza palec serdeczny)

A  to jest dziecinka mała ( dołącza mały palec)
 I rodzinka moja cała! 
(zamykamy rączkę dziecka w piąstkę).

Teraz opowiedz na podstawie  zdjęcia lub przedstawionej ilustracji o swojej rodzince

rodzinka

Zabawa „Lustro”

Rodzic i dziecko siadają naprzeciwko siebie. Rodzic robi minę, a dziecko naśladuje ją natychmiast, jak w lustrzanym odbiciu. Zmiana ról. Za każdym razem imitator próbuje odgadnąć, jakie uczucia (rodzic, dziecko) chciał wyrazić – czy był niezadowolony, wystraszony, szczęśliwy, itp.

zabawa lustro

Zabawa „Podróż poduszkowcem”.

Potrzebujesz małej poduszki –„jaśka”, jeśli bawisz się z rodzicami / rodzeństwem każda osoba musi mieć poduszkę. Teraz wszyscy usiądźcie na poduszkach i wyobrażajcie sobie, że wyruszacie oglądać świat z góry! Uwaga startujemy 1…,2….3…., lecimy! (naśladuj odgłos samolotu np.: wziuuuuuuuuu) siedząc na poduszkach poruszajcie się tak, jakbyście naprawdę lecieli! Następnie każda osoba po kolei opowiada co widziała lecąc poduszkowcem, np. Lecę wkoło wieżowca, widzę tatę i  dziecko, jak grają w warcaby; lecę nad lasem, widzę wystraszonego zajączka; lecę nad chmurami, wyglądają jak zaspy śniegu.

Dla odmiany można wykonać pracę na plastyczną 

Kolorowanka mama i ja

Kwiatek dla mamy

Zabawa dydaktyczna.

obrazek rodziny

Dzieci dobierają obrazki przedstawiające przedmioty pasujące do poszczególnych członków rodziny .  Przedmiotów może być znacznie więcej, niektóre  zaś będą pasować do kilku osób.Nazwy przedmiotów dzieci mogą dzielić na sylaby. Przykłady obrazków:

Akcesoria-dla-członków-rodziny (8)

Teraz czas na piosenkę:

 

 

DZIEŃ 22.05 .2020 r.

Dzień dobry Zajączki , dzień dobry Rodzice!!!

O TO KILKA PROPOZYCJI NA DZISIEJSZY DZIEŃ.

Dzisiaj do zabaw matematycznych wykorzystamy Wasze książki. Będziemy je liczyć, klasyfikować ,porównywać, rozpoznawać i nazywać ich kształty.

Zaczynamy !

  1. Czy wiemy co to jest  księgarnia ?..,a co to jest .biblioteka..? /dzieci przypominają sobie wizytę w bibliotece ,kto pracuje w bibliotece?, co tam się znajduje?  czemu służy biblioteka  i jak się tam należy  zachowywać?/.
  2. A teraz skupimy się na  Waszej „ domowej biblioteczce”, popatrzymy na miejsce w którym znajdują się książeczki  i wszystkie jakie mamy   kładziemy  na stoliku lub na kanapie, a jeżeli jest  ich bardzo dużo i nie zmieszczą się tam, to  wyjątkowo  można rozłożyć je na podłodze.
  3. Wspólnie z rodzicami spróbujemy policzyć  wszystkie książeczki.
  4. Teraz wybieramy książki  w  kształcie kwadratu – kładziemy je po prawej stronie,  a w kształcie prostokąta – po lewej str.
  5. Porównujemy „ na oko” – których jest więcej ?,których mniej?.
  6. Możemy policzyć, żeby sprawdzić tak naprawdę –gdzie jest więcej , a gdzie mniej.
  7. Spośród kwadratowych książeczek wybieramy małe – duże i  średnie / mogą być tylko małe i duże/.
  8. Oczywiście wszystkie po kolei  liczymy, /sprawdzamy ile jest małych, dużych , lub  średnich, porównujemy których jest więcej ,a których mniej/.
  9. Z prostokątnymi robimy podobnie.
  10. A teraz na jedną „stertkę” kładziemy wszystkie kwadratowe, na drugą prostokątne i oceniamy która jest wyższa  a która niższa.
  11. Można też powybierać książeczki najcieńsze i najgrubsze.   
  12.  Ćwiczenie  z książką .Połóż  książkę: np. -pod  stolikiem;- obok  stolika; -na krzesełku;- pod  krzesełkiem;  -przed  sobą ;- za sobą ; -obok  siebie;- nad  głową itp.    

Zabawa  dydaktyczna- „Która  książka  zniknęła ?”doskonalenie  spostrzegawczości  i pamięci. Na stoliku  leżą  obok  siebie 3 różne  książeczki, dziecko  się  przygląda, opisuje co  jest na okładce 1, 2, 3, zapamiętuje,  następnie  się  odwraca i  zasłania  oczy.  Rodzic  jedną chowa. Po odsłonięciu oczu, dziecko  zgaduje ,która książka zniknęła? Zabawę powtórzyć  2 x ,a  następnie  dołożyć jeszczejedną  książkę       i  znowu  zabawę  powtórzyć 2x, można dołożyć  jeszcze  jedną i  znowu  zabawę powtórzyć. Aby  uatrakcyjnić  zabawę , to dziecko  chowa  książkę, a  rodzic  odgaduje która  zniknęła? Można  na  zmianę.

KONIEC SIEDZENIA – CZAS  NA RUCH !

– Zabawa kształtująca prawidłową sylwetkę : kładziemy  małą książeczkę na  głowę i  spacerujemy tak, by nie spadła nam na podłogę.

– Maskotkę  lub inną zabawkę kładziemy na podłogę i  skaczemy wokół niej  na prawej  nodze  potem na  lewej nodze, następnie  przeskakujemy obunóż przez maskotkę / kto potrafi   może  przeskoczyć do tyłu/ – ćw. powtarzamy kilka razy.   

– Maskotkę   kładziemy w pewnej odległości od siebie – wykonujemy  trasę  do maskotki  na czworakach ,obchodzimy ją i wracamy do punktu wyjścia,- powtórzyć kilka razy  . / prawidłowe  czworakowanie:  całe dłonie oparte o podłogę , pupa w górze/ .

Zabawa  ruchowa „Raz,  dwa ,trzy- Baba Jaga patrzy”

„Czarownica” (rodzic) staje  tyłem do dzieci (przy  ścianie lub  drzwiach w najdalszym zakątku pokoju czy przedpokoju, dziecko  na  drugim  końcu) mówi  rymowankę  : Raz,  dwa, trzy Ba-ba  Ja-ga   pa-trzy” uderzając  dłonią  w ścianę  lub  drzwi, dziecko w  tym  czasie  przesuwa się  w kierunku „czarownicy”, która  gdy  tylko  skończy  mówić  szybko  się  odwraca- dziecko  musi  stać  nieruchomo,  jeżeli  się  poruszy  wraca na koniec czyli  miejsce  startu,  „czarownica”  ponownie  się  odwraca,  mówi  rymowankę …..itd. aż  do  momentu  ,gdy  dziecko  dotknie  „czarownicy”- wtedy  zamiana ról. Zajączki   na pewno  pamiętacie tę zabawę!!!- nauczcie swoją mamę.

 

 

 

 

DZIEŃ 21.05 .2020 r.

Dzień dobry Zajączki , dzień dobry Rodzice!!!

O TO KILKA PROPOZYCJI NA DZISIEJSZY DZIEŃ.

1. „Zaczarowane pudełko postaci z bajek”- zabawa naśladowcza, rodzic zaprasza dziecko do naśladowania ruchem postaci z o Czerwonym Kapturku. Każde polecenie poprzedza zwrotem: Otwieram zaczarowane pudełko, a z niego wychodzi…(np. Wilk, babcia , Czerwony Kapturek, myśliwy). Dziecko naśladuje postać. Dziecko przestaje naśladować postać gdy, rodzic wypowie: Zamykam zaczarowane pudełko. Zabawę możemy powtórzyć kilka razy, zmieniając postacie z bajek i zamieniając role.

2.„Kolorowy świat bajek”- zajęcia plastyczne, malowanie farbami sylwetek postaci z bajek. Proszę spróbować narysować kontury ulubionej postaci z bajki swojego dziecka, najlepiej z książki. Zadaniem dziecka będzie malowanie farbami wg swojego pomysłu. Celem zadania jest rozwijanie sprawności manualnych, dbanie o porządek na stanowisku swojej pracy, malowanie farbami i wypełnianie konturów obrazka.

3.„Kto tak potrafi?”- zabawa z elementem równowagi-wyścig.

Pomoce: dwie książki, długa taśma.

Dziecko i rodzic kładzie książkę na głowie i oboje chodzą po pokoju. Przegrywa ten, któremu książka spadnie na podłogę. Można utrudnić zabawę wytyczając za pomocą taśmy jedną drogę dla rodzica, a drugą dla dziecka do przejścia z książką na głowie.

4.Odgadywanie zagadek dotyczących bohaterów znanych dzieciom książek i bajek. Uświadomienie dzieciom znaczenia książki w życiu człowieka.( są źródłem wiedzy z rożnych dziedzin, czytając je lub słuchaj

Kopciuszek

Jaka to dziewczynka ma roboty wiele,

a na pięknym balu gubi pantofelek.

Kot w butach

Łatwo mnie poznacie, gdy bajkę wspominacie.

Chodziłem tam w butach, miałem lżejsze życie.

Czerwony Kapturek

Chociaż kłopot z wilkiem miała,

wyszła z opresji zdrowa i cała.

Królewna Śnieżka

U krasnoludków mieszkała,

gdy jej zła macocha jabłko dała.

Jaś i Małgosia

Dwa łasuch tym się szczycą,

że wygrały z czarownicą.

Pinokio

Bardzo wiele przygód miała drewniana chłopczyna,

Zanim z ojcem się spotkała w brzuchu rekina.

Kubuś Puchatek

Powiedz, który to niedźwiadek

Prosiaczka jest sąsiadem,

sąsiadem Kłapouchego

i Krzysia małego kolegą?

O rybaku i złotej rybce

W jakiej bajce spotkasz, dziadka z długa brodą,

Chałupkę starą i sieci nad wodą.

Śpiąca Królewna

Gdy mała księżniczka chrzczona była,

zła macocha urok na nią rzuciła.

5.„Bajka – wspomagajka” – rodzinne układanie tekstu bajki

Propozycja tematu niech wypłynie od dziecka. Zadaniem rodzica  uczestniczącego w układaniu tekstu bajki polega na zachęcaniu dziecka do jak największej samodzielności w tworzeniu opowiadania. Pomocne będzie pytanie: co było dalej? Rodzic zapisuje treść bajki. Układanie bajki można zakończyć wykonaniem pierwszego rysunku przez rodzica i dziecko. W kolejnych dniach proponuję ilustrowanie bajki kolejnymi obrazkami, które na koniec złożone zostaną w książeczkę.

6.Rozmowa z dzieckiem na temat jak należy dbać o książki. Można obejrzeć książki w domowej biblioteczce. Zastanowić się z dzieckiem dlaczego niektóre mają zniszczona okładkę, podarte lub pozaginane kartki – może jest to czyjaś ulubiona książka, która czytana była wiele razy, a może ktoś ją zniszczył? Można porównać książki nowe i zniszczone.

„Smutna książeczka”

Pewnego dnia ze swej półeczki,
skoczyły na ziemię wszystkie książeczki.
Razem tańczyły, razem śpiewały,
I bardzo dobrze się rozumiały.
Lecz jena książeczka w kącie została,
taka samotna i taka mała.
Bo wczoraj Zosia, jedna z dziewczynek,
karteczki z niej powyrywała
i długopisem strony popisała.
Cichutko w kącie książeczka płakała,
bo do czytania się nie nadawała.
Pamiętajcie zatem dzieci kochane,
że książeczki chcą i lubią być szanowane.

Autor: Olga Adamowicz

Po przeczytaniu wiersza można zastanowić się „co zrobić żeby książki nie były smutne?” pomocna będzie prezentacja zasady korzystania z książek

https://www.youtube.com/watch?v=BehV1UbZXaE

A na koniec  do posłuchania i śpiewania piosenka „Bajeczki”

https://www.youtube.com/watch?v=aGfrMwIbPTY

MIŁEJ ZABAWY !!!!!

 

 

DZIEŃ 20.05 .2020 r.

Dzień dobry Zajączki , dzień dobry Rodzice!!!

Na początek trochę rozruszamy się .Mam dla Was propozycje znanej zabawy

1.Zabawa Ciepło-zimno.  Rodzic chowa zabawkę w pokoju. Dziecko powoli porusza się po pokoju . Gdy jest daleko od schowanego przedmiotu rodzic mówi: Zimno. Gdy się zbliża, mówi: Cieplej. Gdy jest blisko, mówi: Ciepło. Gdy jest tuż, tuż, mówi: Gorąco

Proszę Rodzica  o przeczytanie dziecku zagadki:

2.Gdy chcesz stworzyć obrazek nowy,                                                                         Taki piękny, kolorowy,                                                                                                  Będzie ci potrzebna ona,                                                                                        Najlepsza będzie biała, ale może być i czerwona                                                       Na niej namalujesz lub narysujesz, co tylko chcesz,                                                A potem możesz wyciąć każdą narysowaną rzecz. (kartka papieru)

3.Skąd się bierze papier?– pogadanka i oglądanie filmu.

Rodzic  trzyma w ręku kartkę białego papieru. Pokazując kartkę dziecku pyta: 

-Co to jest? 

Gdy dziecko odpowie na pytanie, rodzic znowu pyta:

 –Jak myślisz jak powstaje papier? – dajemy dziecku chwilkę na zastanowienie się i udzielenie odpowiedzi. Następnie rodzic informuje, że za chwileczkę obejrzy film, który pokazuje proces powstania papieru i prosi, by dziecko zapamiętało jak najwięcej szczegółów.

 

4.Rozmowa na temat treści filmu:

– Z czego powstaje papier?

– Co dzieje się z drewnem w produkcji papieru?

– Jak możemy oszczędzać papier?

 Rodzic  informuje dziecko, że papier możemy oszczędzać poprzez drukowanie tylko tego, co nam naprawdę potrzebne i drukowanie oraz rysowanie na obu stronach kartki, nie wyrzucanie niezapisanych w całości kartek, ale korzystanie z ich czystych elementów. Natomiast stary papier czy gazety możemy oddać w specjalne miejsca, tzw. skupy makulatury, które pozwolą na ich powtórne użycie.

CIEKAWOSTKA !!!

Przykładowy opis kolejnych etapów powstawiania papieru:

  • Papier jest wytwarzany z roślin jednorocznych, makulatury a także z drzew (jest to najlepszej jakości papier). Duże drzewa z lasach zostają wykarczowane (wycięte) a na ich miejsce zostają zasadzone małe sadzonki drzew.
  • Wycięte drzewa zostają pozbawione gałęzi wraz z liśćmi. A następnie przewodzi się je specjalnym samochodem ciężarowym do fabryki, która produkuje papier. Takie miejsce nazywamy papiernią.
  • Za pomocą specjalistycznej maszyny zostaje oddzielona kora od pozostałej części drzewa. Ten proces nazywamy odkorowaniem. Następnie, gdy maszyna oddzieli korę od drzewa, drewno zostaje rozdrobnione na małe włókna.
  • Z rozdrobnionej masy drzewnej zostaje oddzielona celuloza to właśnie z niej powstaje papier.
  • Do powstałej masy celulozowej dodaje się specjalne barwniki, które nadają kolor.
  • Gdy już barwniki zostaną dodane następnie dodaje się klej oraz inne substancje, aby powstała masa papierowa. Taką masę miesza się w specjalnej maszynie, gdzie mamy już papier w płynie.
  • Następnie masa papierowa zostaje przeniesiona na specjalną maszynę. Masa papierowa odsączona zostaje tam z wody i zostaje uformowana w papier.
  • Na koniec maszyny papiernicze zwijają papier na bardzo duże role. Później rola jest pocięta na papier w mniejszym formacie                              5.Zabawa -ruchowa Drzewo – papier dziecko porusza się swobodnie po pokoju. Na hasło rodzica: drzewo  dziecko staje na dywanie, podnosi ręce do góry i porusza nimi na boki. Na hasło rodzica  papier – kładzie się na dywanie i zastyga w bezruchu. Zabawę powtarzamy kilka razy .                     6. Od drzewa do papieru wykonanie karty pracy rodzic  pokazuje i omawia z dzieckiem, jak należy wykonać zadanie (w ramkach rysujemy kropeczki zgodnie z kolejnością etapów powstawania papieru tzn. pierwszy etap – jedna kropeczka, drugi – dwie, trzeci – trzy i ostatni – cztery).

     Jak powstaje kartka–karta pracy 

    7.Teraz przypomnimy sobie piosenkę :”JESTEM KSIĄŻKA 

 

Witam cię kartek szelestem,                                                                                      Tytułem na pierwszej stronie,                                                                                      Bo po to przecież tu jestem,                                                                                        Żebyś mnie ujął w swe dłonie                                                                              Książka moim przyjacielem

Ref:

   Jestem książką                                                                                                          Mam tytuł i autora                                                                                                         Jestem książką                                                                                                          Czytania przyszła pora. (bis)

Kiedy ci smutno będzie,                                                                                              w łóżeczku będziesz chory;                                                                                          Ja z tobą pójdę wszędzie,                                                                                  Poprzez zimowe wieczory.

Ref:

   Jestem książką                                                                                                          Mam tytuł i autora                                                                                                         Jestem książką                                                                                                          Czytania przyszła pora. (bis)

Kilka pytań na temat treści piosenki:

– Co nas wita szelestem kartek?                                                                                  – Co posiada każda książka?                                                                                       – Czego możemy dowiedzieć się z książek?

Na koniec niech ten filmik przypomni Wam zasady korzystania z książek;

Zapraszam do zabawy!!! Miłego dnia !!!

 

DZIEŃ 19.05 .2020 r.

Dzień dobry Zajączki , dzień dobry Rodzice!!!

Na początek zagadki bajkowe-“Jaka to bajka?” – rozwiązywanie zagadek
Dziecko ma za zadanie odgadnąć o jaką bajkę chodzi na podstawie poniższych fragmentów.

„Pewnego  dnia  w  pałacu  królewskim  miał  odbyć  się  bal,  na  którym  młody  książę  miał  mieć sposobność  do  poznania  kandydatki  na  żonę.  Złe  siostry  oczywiście  wybierały  się  na  zabawę,  mając  nadzieję,  że  któraś  z  nich  oczaruje  bogatego  panicza.  Macocha  pozwoliła dziewczynce  pójść,  lecz  dopiero,  gdy  ta  oddzieli  wszystkie  ziarnka  maku  od  ziaren  soczewicy  zmieszanych  w  jednym  naczyniu.  Gdy  dziewczyna  uporała  się  z  zadaniem  dzięki  pomocy  ptaków,  okazało  się,  że  na  przeszkodzie  wybrania  się  na  bal  stanął  jeszcze  bark  odpowiedniego  stroju.  Ten  problem  rozwiązała  wróżka  –  jej  matka  chrzestna,  która  nie  tylko obdarowała  ją  przepiękną  suknią,  ale  i  karocą  wyczarowaną  z  dyni.  Jednak  dziewczynka musiał wrócić przed północą, kiedy to miał prysnąć czar zaklęć.” 
Kopciuszek

„Pewnego  dnia  mama  zaopatrzyła  córkę  w  koszyk  pełen  smakołyków  i  wysłała  do  chatki babci,  która  akurat  leżała  chora.  Dziewczynka  wędrowała  przez  las,  który  musiała  pokonać,  by  znaleźć  się  w  domu  babci,  gdy  spotkała  wilka.  Zwierz  wypytał  nieświadomą  zagrożenia  dziewczynkę  o  to  dokąd  idzie  i  jak  tam  dotrzeć.  Aby  zyskać  na  czasie,  zwrócił  jej uwagę  na  polankę  pokrytą  kwiatami.  Dziewczynka  pomyślała,  że  skoro  ma  jeszcze  dużo czasu, może nazbierać bukiecik kwiatów dla babci. W  tym  czasie  wilk  udał  się  do  chatki  staruszki  i  udając,  że  jest  wnuczką  chorej,  wszedł  do środka i zjadł babcię, po czym położył się do łóżka i czekał na  przybycie dziewczynki.”
~
 Czerwony Kapturek

„Uroczy  miś  i  najbliższy  przyjaciel  Krzysia,  mieszkał  w  małej  drewnianej  chatce  w  Stumilowym  Lesie.  Pewnego  dnia  idąc  leśną  ścieżką  miś  usłyszał  bzyczenie  pszczół.  Od  razu  skojarzył  pszczoły  z  pysznym  miodkiem  i  postanowił  za  wszelką  cenę  go  zdobyć.  Z  trudem wdrapał  się  na  drzewo.  Już  prawie  sięgnął  łapką  po  miodek,  był  jednak  zbyt  ciężki  i  licha gałązka,  na  której  stał  złamała  się.  Na  szczęście  u  stóp  drzewa  rosły  bujne  zielone  krzaki, które  zamortyzowały  upadek  i  misiowi  nic  się  nie  stało.  Zrezygnowany  postanowił  zwrócić się  o  pomoc  do  Krzysia.  Poprosił  przyjaciela  o  pożyczenie  dużego  niebieskiego  balonika. Chłopczyk zgodził się i razem udali się pod drzewo.”  
Kubuś Puchatek

„Dawno  temu  żył  sobie  pewien  młynarz.  Był  bardzo  bogaty  i  miał  trzech  synów  między których  postanowił  podzielić  swój  majątek.  Gdy  zmarł,  jego  dwaj  starsi  synowie  podzielili między  siebie  pokaźny  dobytek.  Jeden  otrzymał  łąkę,  młyn  i  pole,  a  drugi  skrzynie  wypełnione  po  brzegi  złotem  i  drogocennymi  futrami.  Najmłodszemu  zaś  Jaśkowi  przypadł  w udziale tylko kot. Jak  się  okazało  kot  ten  był  jednak  niezwykły  o  czym  wszyscy  się  później  przekonali.  Przemówił  on  do  Jaśka  ludzkim  głosem  i  poprosił  go,  by  ten  oszczędził  mu  życie,  w  zamian  za  co pomoże  mu  się  wzbogacić.  Zwierzę  kazało  też  Jaśkowi  kupić  na  jarmarku  torbę  myśliwską i buty z podkówkami. Kot włożył buty i ruszył raźno na polowanie.”
Kot w butach

Zabawa matematyczna nr 1“Mała czy duża?” 
Do zabawy potrzebne będą książki różnej wielkości i grubości (max 10).
Rodzic rozkłada na stole książki i prosi, aby dziecko poukładało je w następujący sposób:
– Od największej do najmniejszej,
– Od najmniejszej do największej,
– Od najgrubszej do najcieńszej,
– Od najcieńszej do najgrubszej,
– Dziecko może również posegregować je ze względu na kolor.

Zabawa matematyczna nr 2
Do zabawy potrzebna będą książki i kostka do gry (można użyć dwóch kostek).
Dziecko rzuca kostką i układa tyle książek ile wypadło oczek.

Dla rozluźnienia -zabawa ruchowa “Korona czytelnika”
Do zabawy potrzebna będzie książka/ zeszyt/ notatnik/ bloczek karteczek samoprzylepnych lub woreczek gimnastyczny.
Dziecko kładzie książkę na głowie, a rodzic wydaje polecenia (przykładowe poniżej). Zabawa polega na tym, aby wykonywać zadane ćwiczenia przez rodzica w taki sposób żeby książeczka nie spadła z głowy.
– podnieś nogę i stój jak bocian; wytrzymaj 3 sekundy,
– obróć  się,
– kucnij,
– zrób dwa kroki do przodu,
– zrób dwa kroki do tyłu,
– tańcz, itp.

Zabawa plastyczno-techniczna ,,Zakładka do książki”

Kochane dzieci można zrobić swoją własną zakładkę do książki dowolną techniką. Przed przystąpieniem do pracy można wspólnie omówić do czego taka zakładka jest potrzebna. Kochani do tego przyda się Wam ten wierszyk o zakładce.

„Zakładka”

Autor: Olga Adamowicz

Bardzo często do rączek, dzieci biorą wiele książek.
Bajeczki, opowiadania – szkolne lektury do czytania.
Gdy część książeczki przeczytają, to ją szybko zamykają,
a gdy sięgają po nią po chwili, nie wiedzą gdzie czytać książkę skończyli.
Dlatego dla Was jestem ja – zakładka mała i kolorowa.
Zaznaczę stronę w Twojej książeczce, byś czytać nie musiał jej od nowa.
Więc niech nie kończy się Twoje czytanie, przez rogów kartek zaginanie.
Weź mnie do ręki i połóż tam, gdzie książkę czytać skończyłeś sam.
Bo ja, zakładka – kartek obrońca, zostaję w książce zawsze – do końca
Będę Ci służyła przez długie lata, ale wiedz również o tym że,
Ja tak, jak każda Twoja książeczka zadbana i ładna zawsze być chce

MIŁEJ ZABAWY !!! POZDRAWIAM SERDECZNIE

DZIEŃ 18.05 .2020 r.

Dzień dobry Zajączki , dzień dobry Rodzice!!!

W tym tygodniu będziemy rozmawiać o książkach, o ich roli w życiu każdego z nas.

 Na początek zabawa wprowadzająca:

  1. Co to za miejsce?- zabawa rozwijająca skojarzenia

Rodzic układa kolejno przedmioty lub obrazki przedstawiające różne elementy związane z biblioteką (np. książki, czasopisma, gazety, regały, symbol „ciszy”, karta biblioteczna). Dziecko ma za zadanie spróbować odgadnąć, o jakim miejscu będą rozmawiać.

  1. W bibliotece- rozmowa na podstawie opowiadania     

3. Rodzic rozmawia z dzieckiem o zachowaniu w bibliotece. Może  przeczytać  lub włączyć nagranie bajki „Kicia Kocia w bibliotece”. Dziecko słucha opowiadania. Następnie dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z biblioteką. Rodzic może zapytać, czy biblioteka, którą odwiedziła Kicia Kocia, przypominała trochę bibliotekę, w której było kiedyś dziecko. Przedszkolaki mogą też opowiedzieć, jakie wydarzenia zostały opisane w książce

4.Od pisarza do czytelnika- film edukacyjny           

https://www.youtube.com/watch?v=Sfi381rhxUU

Rodzic prezentuje film o powstaniu książki, następnie rozkłada na dywanie ilustracje przedstawiające osoby potrzebne do powstania książki. Razem z dzieckiem układa drogę jaką książka musi przebyć od pisarza do czytelnika układając obrazki chronologicznie.

Jak powstaje książka? – rozmowa kierowana, poznanie etapów powstawania książki.Rodzic pokazuje dziecku ilustracje lub film na temat powstawania książek. Wśród twórców wymienia: autora (osobę, która wyobraziła sobie postacie i ich historię), ilustratora (osobę, która namalowała ilustracje do książki);drukarza (osobę, która wydrukowała książkę),księgarza (osobę, która pracuje w księgarni, gdzie można kupić różne książki).

https://www.youtube.com/watch?v=icdV3QZb10Q

5. A  teraz posłuchajcie  piosenki pt.: „Jestem książką” (sł. E. Szymański i M. Tomaszewska muz. M. Tomaszewska)

https://www.youtube.com/watch?v=2k13EM6NtCg

Witam cię kartek szelestem,

Tytułem na pierwszej stronie,

Bo po to przecież tu jestem,

Żebyś mnie ujął w swe dłonie

Książka moim przyjacielem

Ref: Jestem książką

Mam tytuł i autora

Jestem książką

Czytania przyszła pora. (bis)

Kiedy ci smutno będzie,

w łóżeczku będziesz chory;

Ja z tobą pójdę wszędzie,

Poprzez zimowe wieczory.

Ref: Jestem książką..

Wędrować po każdej kartce

Nigdy ci się nie znudzi!

Bo bardzo są ciekawe

Przygody nieznanych ludzi.

Ref: Jestem książką….

Rozmowa na temat piosenki:

– Co nas wita szelestem kartek?

– Co posiada każda książka?

– Czego możemy dowiedzieć się z książek?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Propozycje na dzień 15.05.2020 r.

Dzień dobry Zajączki , dzień dobry Rodzice!!!

Wysłuchajcie wiersza

„Wiosną na łące”  B. Formy

Brzęczą pszczoły, fruną motyle,
skąd się ich wzięło nad łąką aż tyle.
Przybyły pewnie wiosnę powitać.
Powietrzem wonnym chcą pooddychać.Fruną leciutko, nisko, wysoko,
hen do słoneczka, hen ku obłokom.
chętnie na kwiatach odpoczywają                                                                                  w słoneczku skrzydła swe wygrzewają.

2.Nazwijcie proszę mieszkańców łąki wymienionych w wierszu: pszczoła, motyl,biedronka, żuk) oraz różnokolorowych kwiatów, trawy, skowronka, kreta. Oglądanie ilustracji w książkach, Internecie. Swobodnie wypowiedzcie się własnymi słowami, nt. łąki

Teraz odpowiedzcie na kilka pytań ;
Co można znaleźć na łące?
Co można robić na łące? (zbierać kwiatki, uprawiać sporty, odpocząć i słuchać odgłosów natury, zrobić biwak itp.)
Czego nie należy robić? (rozpalać ogniska, niszczyć przyrody, śmiecić, nie wolno łapać owadów itp.)
Gdzie mogą spędzić czas wolny osoby mieszkające w mieście – tam, gdzie nie ma łąki ? (w parku).

Przyszedł czas na zabawę matematyczną: Poszukaj i policz .Pomoże Wam obrazek przedstawiający łąkę.

– ile na ilustracji lata motylków? muszek? ważek?

– gdzie siedzi żabka? itd

obrazek łąka

 Może teraz wytniecie  obrazek wzdłuż linii i następnie go ułożycie i skleicie. Rodzic może Wam pomóc.

łąka obrazek do wycięcia

 

Zapraszam do obejrzenia wędrówek skrzata Borówki, utrwalenia wiadomości na temat łąki oraz zobaczenia na co warto zwrócić uwagę na łące.

 

Porozmawiajcie proszę o  treści obejrzanego filmiku.

Oto kilka pytań pomocniczych:

  • Do kogo poleciał skrzat Borówka?
  • Skąd wzięła się łąka?
  • Jakie potrafisz wymienić kwiaty rosnące na łące?
  • Co robią krowy na łące? I co dają łące?
  • Co lubią jeść zwierzęta?
  • Czego królestwem jest łąka?
  • Co gra na łące?
  • Czym jest kolor dla motyla?
  • Jak jedzą motyle?
  • Co skrzat oglądał przez lupę?
  • Co to znaczy ekosystem?
  • Jakie ptaki poznałeś ze skrzatem Borówką?
  • Jakie leśne zwierzęta przychodzą na łąkę? Co tu robią?
  • Co robiły dzieci?

       A może teraz wspólnie z  mamą lub tatą narysujecie łąkę . Pomoże Wam również piosenka :Wiosna na łące –  https://youtu.be/814z9Tpphkw

Rodzic prosi, by dziecko pomogło mu rozłożyć szary papier, bądź by położyło na stoliku kartkę A3, następnie mówi, że za chwilę włączy piosenkę „Wiosna na łące” – zadaniem dziecka i rodzica będzie rytmiczne rysowanie zielonym pastelem wiosennej trawy (naprzemiennie plamek i kresek) zgodnie z rytmem piosenki. Umawiamy się z dzieckiem co rysujemy najpierw czy plamki, czy kreski – włączamy piosenkę i kreślimy np. rodzic po jednej stronie plamki – dziecko po drugiej stronie kreski, potem zatrzymujemy piosenkę i zamieniamy się stronami i znów odtwarzamy utwór i kreślimy. Potem zamiana rodzic, który kreślił plamki, kreśli kreski, a dziecko kreśli plamki – zatrzymanie utworu i zamiana stron (w taki sposób wszystkie boki kartki bądź szarego papieru są zamalowane.

Owady i kwiaty – rodzic prosi, by dziecko odrysowało na kolorowych kartkach (bądź kartkach wcześniej pokolorowanych przez dziecko) po kilkanaście kółeczek większych i mniejszych (z mniejszej i większej nakrętki), wycięło je i podoklejało do powstałej łąki tak, by stworzyły one wiosenne kwiaty i owady.

Na koniec przypomnijmy sobie jako „ Jak kijanka żabką się stała” 

Rodzicu przeczytaj tekst  a następnie wspólnie obejrzycie filmy, a dowiecie się jak z kijanki powstaje żaba.
Nad stawem w wysokich trzcinach mieszkała żabia rodzina: tata-żabka, mama-żabka oraz siwa żabka-babka. Co robili? Pływali. Jak mówili? Kumkali.
W tej rodzinie kiedyś z ranka urodziła się kijanka: czarna, mała, z tyłu ogon,
niepodobna do nikogo, ni to ryba, ni to żaba. Co wyrośnie z tego szkraba?
Tata co dzień przed śniadaniem dyrygował żab kumkaniem. Lecz kijanka nie kumkała. A dlaczego? Bo nie chciała.
– Czemu nie chcesz śpiewać? Powiedz?
– Ja chcę śpiewać, lecz jak słowik.
Tata-żaba z mamą-żabką co dzień w wodzie pływał „żabką”. A kijanka biedna płacze:
– Ja chcę pływać, lecz inaczej.
Aż nareszcie kiedyś z ranka odmieniła się kijanka. Nie wiadomo, w którą stronę uciekł czarny jej ogonek. Wdzięcznie w wodę dała nurka, spadła z córki żabia skórka.
Odtąd tak, jak inne żabki miała cztery zręczne łapki i jak liść zielony fraczek.
Głośno kumka, pięknie skacze i codziennie pływa „żabką” z tatą, mamą oraz babką.

A teraz zapraszam do obejrzenia filmów o cyklu rozwo

https://www.youtube.com/watch?v=gfKhRnQu-PU

https://www.youtube.com/watch?v=KQn0IaqibPo

Po obejrzeniu  opowiedzcie  co zapamiętaliście  z opowiadania i z filmu. Aby jeszcze więcej dowiedzieć się o żabach, poszukajcie wspólnie odpowiedzi na pytania:

1.Gdzie żaba śpi w zimie i w nocy?

2.Co żaba je?

3.W jaki sposób się rozmnaża i gdzie?

4.W jaki sposób broni się przed wrogami?

POWODZENIA I MIŁEJ ZABAWY ! PA 

Propozycje na dzień 14.05.2020 r.

Dzień dobry Zajączki , dzień dobry Rodzice!!!

Zaczynamy już.

Dzisiaj zapraszam wszystkie dzieci na wiosenny spacer po łące-połączony z zabawami badawczymi.Namówcie rodziców nawet popołudniu. Na wycieczkę można zabrać album o roślinach i zwierzętach – mieszkańcach łąki, szkło powiększające oraz koc.

  • Określanie kolorów na łące– na początek dziecko przygląda się łące. Zastanawia się, jakich kolorów jest na niej najwięcej. Opisuje wrażenia, jakie budzi w nim widok łąki. Rodzic może zrobić dziecku sesję zdjęciową.
  • Obserwowanie kwiatów na łące. Rozpoznawanie i nazywanie znanych dziecku gatunków – dziecko spaceruje po łące. Obserwuje przez szkło powiększające rosnące na niej kwiaty. Nazywa znane gatunki. Wącha je. Opisuje swoje wrażenia. Wspólnie z rodzicami szuka w albumie nieznanych roślin. Rodzic może przeczytać ciekawostki na temat wybranych roślin.
  • Obserwowanie życia na łące – dziecko obserwuje za pomocą szkła powiększającego zwierzęta, które żyją na łące. Opisuje ich wygląd, zauważone cechy, np. kształt i kolory muszli ślimaków, kolory skrzydeł motyli, liczbę kropek na pancerzyku biedronki.
  • Słuchanie odgłosów dochodzących z łąki – dziecko kładzie się na kocu, zamyka oczy i wsłuchuje się w odgłosy dochodzące z łąki. Rozpoznaje i nazywa dźwięki. Opisuje swoje wrażenia słuchowe.
  • Dmuchawiec – zabawa oddechowa – dziecko odnajduje na łące dmuchawiec i stara się zdmuchnąć puch, na którym są nasionka.

  • Bukiet – dziecko zbiera kwiaty rosnące na łące i wykonuje z nich bukiet, który po powrocie z wycieczki stanie się ozdobą domu.

 

2.Była sobie żabka mała /o czym kumkają żaby/ –zabawy                       muzyczno – ruchowe.”

Była sobie kiedyś żabka mała, która mamy nie słuchała – a jak to dalej było posłuchajcie piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=u0sql4bx4PI

3.Zachęcamy aby, rodzic zadał pytania na temat treści piosenki

-gdzie chodziła żaba?

– kto ostrzegał żabę aby uważała na boćka?

– co zjadła żabka?

– kto zjadł żabkę na śniadanie?

– jaki z tego morał mamy, kogo zawsze trzeba słuchać?

4.Słuchamy piosenki i skaczemy z nogi na nogę wkoło dywanu, śpiewamy refren: rere, kum kum, rere, kum, kum. Na słowo „Bęc” podskokiem przykucamy.Teraz żabki mogą poskakać do piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=bSvnVcfC3-s

Hop, hop, hop,

Skaczą żabki w bok,

hop, hop, hop,

Skaczą żabki w przód,

hop,hop,hop,

Skaczą żabki w tył,

hop, hop, hop,

Skaczą ile sił.

5.Teraz dowiemy się jak kijanka żabą została -obejrzyjcie filmik o życiu żab:

https://www.youtube.com/watch?v=HJsDVkyep_E

Już wiecie ,że z małych jajeczek – skrzeku rozwijają się kijanki, tylko z ogonkiem, apotem żabki z czterema nogami.

6. Zachęcamy do zabawy w bociana i żaby.

Na rozgrzewkę kilka bocianich ćwiczeń

-pomachajcie rękami, jak bocian skrzydłami

-stańcie na jednej nodze –liczcie do 3, 4, 5, a może uda Wam się dłużej utrzymać równowagę; możecie też spróbować z zamkniętymi oczami. (pamiętajcie, że ćwiczymy na zmianę noga prawa i lewa)

-zróbcie z rąk dziób bociana i powiedzcie: kle, kle, kle bocian żabkę połknąć chce.

A teraz do zabawy: rodzic jest bocianem i chodzi po dywanie ,dziecko skacze jak żabka , na sygnał „bocian idzie” dziecko szybko wskakuje na rozłożoną na dywanie gazetę- tak aby nie dać złapać się bocianowi.

7. Teraz czas na kreślenie mazakiem, kredką po śladzie żabkę. Pokoloruj kredkami, dorysuj żabce wodę. Pamiętaj o użyciu właściwych kolorów! Powodzenia!

ŻABKA -KARTA PRACY

8.  Jak już jesteśmy tak rozruszani to proponujemy taniec „Żabie kroki”, możecie zaprosić do tańca mamę, tatę, rodzeństwo, popatrzcie i popróbujcie.

Propozycje na dzień 13.05.2020 r.

Dzień dobry Zajączki , dzień dobry Rodzice!!!

1.Zacznijmy dziś od zagadki puzzli, wprowadzi nas to w tematykę naszych zajęć:

Wiosną kolorowa, pełno kwiatów wkoło.

Wiele tu owadów, wszystkim jest wesoło.

Trawa się zieleni, pszczoła nektar spija.

Dzieci grają w piłkę, czas tu szybko mija. (łąka)

PUZZLE ŁĄKA

2.„Wiosenny koncert” – ćwiczenia ortofoniczne.

Twoim zadaniem będzie powiedzieć jaki dźwięki wydają mieszkańcy łąk.

– kukułka (ku, ku)        – żaby (kum,kum)

– wróble (ćwir, ćwir)     – muchy (bzy, bzy)

– bociany (kle, kle)   – bąki (bzum, bzum)

3. „Mieszkańcy łąk” karta pracy– dopasuj cienie do zwierzątka.  Mamy nadzieję, że to dla ciebie proste zadanie 

KARTA PRACY -DOPASUJ OBRAZKI

 

4. „Mieszkańcy łąk” – puzzle – poproś rodzica o wydrukowanie obrazków i pomoc w wycięciu ich . Spróbuj

KARTA PRACY PUZZLE

5. Opowieść ruchowa “Na łące”. Rodzic czyta opowieść, dziecko naśladuje.

Jest piękny słoneczny dzień. Słońce mocno grzeje, wieje lekki wiatr. Co robić w taki dzień? Wyciągamy z górnej półki plecak, kocyk i strój kąpielowy (wspięcie na palce, wyciąganie ramion w górę). Zakładamy plecak i wędrujemy na łąkę (spokojny marsz przy muzyce). Na łące nie ma jeszcze ludzi. Rozglądamy się, szukając miejsca dla siebie. O, tam jest! Rozkładamy kocyk i kładziemy się na nim (leżenie tyłem). Jest przyjemnie, słońce ogrzewa naszą skórę, wyciągamy się. Przetaczamy się na drugą stronę i ponownie rozciągamy. Wiatr delikatnie chłodzi rozgrzaną skórę. Obserwujemy płynące na niebie obłoczki, które przesuwają się leniwie. Wolno wstajemy i przeciągamy się na wszystkie strony, wesoło podskakujemy. Jest pięknie i kolorowo wokół nas, przyglądamy się kwiatom, wdychamy ich wspaniałe zapachy (wciąganie powietrza nosem). Pochylamy się (skłon tułowia w przód), ale co to usiadło nam na ręce, biedroneczka (liczymy na palcach ile ma kropek). Wypatrzyła nas pszczoła, machamy energicznie rękami i nogami. Pszczoła uciekła. Wypatrujemy, czy gdzieś na łące nie ma kolorowych motyli (robimy daszek z ręki nad czołem). Rozglądamy się dookoła.

6. Zagadki
Ma dwie nóżki, choć nie bodzie, mieszka w trawie albo w wodzie.
Domek swój jak, sami wiecie, nosi zawsze na swym grzbiecie

    ślimak

    Lata nad łąką w czerwonej kapotce, a na tej kapotce jest kropka przy kropce.

    biedronka

   Tu cytrynek, tam paź królowej, wszędzie piękne, kolorowe, lekko unoszą się

    nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko

    motyl

 7. Następnie wysłuchajcie wiersza D. Gellner „Gąsienica – tajemnica”.Idzie ścieżką gąsienica,
kolorowa tajemnica.
Krótkich nóżek mnóstwo ma…
Jedną robi nam „pa, pa, pa!”.
Do widzenia! Do widzenia!
Czary-mary – już mnie nie ma!
Nitką się owinę cała
i przez zimę będę spała!
Gdy ochłodzi się na dworze,
będę spała, jak w śpiworze.
Już się niby nic nie dzieje.
Kokon się na wietrze chwieje…
Gąsienica w środku śpi
i zamknęła wszystkie drzwi.
A na wiosnę – Patrzcie teraz!
Ktoś w kokonie drzwi otwiera!
Macha do nas skrzydełkami…
Kto to jest? Powiedzcie sami.

Drodzy rodzice porozmawiajcie z dziećmi na temat wiersza:

Co robiła zimą gąsienica?
W czym spała w czasie zimy?
Co stało się z gąsienicą, kiedy nastała wiosna?
W co zamieniła się gąsienica?

8.Zwróćcie uwagę na etapy rozwoju motyla (załączniki – plansze).

rozwój motyl

Możecie wykorzystać do tego film edukacyjny:

 

    Zachęcam także do wyszukania obrazków motyli w książkach, czy też w 

        internecie i rozmowy na temat ich wyglądu.

   9.  Zapraszam teraz do wysłuchania piosenki Biedroneczki są w kropeczki….

10. Dla chętnych podaję źródło inspiracji plastycznych do pracy „Motyl”
       z wykorzystaniem rolek po papierze toaletowym: 

https://ekodziecko.com/motyle-z-rolki-po-papierze

   Rodzicu pamiętaj!

* Nie pospieszaj dziecka: daj mu czas, by ukończył swoją pracę

*Respektuj pracę dziecka, nie oceniaj jej

*Mobilizuj dziecko do działania

Drodzy Rodzice,

Danuta Smarzyńska  – dyrektor Szkoły Języków Obcych Profilingua/  Empik/ wysłała informację  dotyczącą zapisania dziecka na bezpłatne zajęcia on-line z języka angielskiego.Zainteresowanych rodziców prosimy  o jak najszybszy kontakt telefoniczny 605 110 177  w celu uzgodnienia jeszcze w maju zajęć. Oto  treść nadesłanej informacji :

Chcemy   wspomóc w nauczaniu języków obcych dzieci w okresie pandemii jako lider edukacji językowej w Europie Środkowo-Wschodniej z ponad 30 letnim doświadczeniem w nauczaniu języków, nasza kadra to eksperci z doświadczeniem w nauczaniu dzieci i młodzieży.

Oferujemy :

Bezpłatne, niezobowiązujące 2 tygodnie zajęć on-line (1 raz w tygodniu) Disney English/SMILE dla dzieci przedszkolnych i szkolnych  jako prezentację wsparcia nauki najmłodszych w okresie pandemii, w ramach kursu  Disney English/SMILE on-line . Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami. Zainteresowanym osobom wyślemy link do zajęć . Prosimy o kontakt tel. 605 110 177  Szkoła Języków Obcych Profilingua Gniezno.

www.profi-lingua.pl

www.disneyenglishkursy.pl

 

Propozycje na dzień 12.05.2020 r.

Dzień dobry Zajączki , dzień dobry Rodzice!!!

Pobudka, wstajemy!!! Domowe przedszkole czeka na Ciebie.
Przeciągnij się wysoko w górę: wspięcie na palcach – wdech, skłon -wydech, wykonaj ćwiczenie kilka razy, zaproś do zabawy również Rodzica.

A teraz niespodzianka -gimnastyka przedszkolaka-

Teraz czas na zabawę w formie opowieści ruchowej ” Na łące”.
Rodzic czyta a dziecko słucha i wykonuje polecenia . Ola z mamą wybrała się na wycieczkę w poszukiwaniu wiosny – mama z dzieckiem idą wykonując ruchy naprzemienne. Wzięły  się za ręce. Słychać jak idą – tup, tup, tup, tup. Dotarły  na pobliską łąkę.
Zobaczyły pięknego motyla . Ma piękne, kolorowe skrzydła –/ rysowanie oburącz w powietrzu./ Biegną dalej wśród kwiatów jedno obok drugiego, aż się zmęczyły  i usiadły na trawie. Oddychają świeżym powietrzem, zachwycają się pięknym zapachem kwiatów/ oddychanie przeponowe/. Nagle zobaczyły, że coś w oddali mieni się w słońcu różnymi kolorami. Postanowiły sprawdzić co to jest.
Skradają się powoli jedno za drugim : zabawa ” Cień”( jedno z pary to człowiek, drugie to cień; idziemy tak jak człowiek i jego cień). Podeszły  bliżej i okazało się, że są to małe kolorowe piłeczki. Ciekawe skąd one się tu wzięły? Postanowiły się przez chwilę pobawić – siadają naprzeciw siebie w dużym rozkroku , nogi złączone i turlają do siebie piłeczki.
Zabawa piłkami szybko znudziła się Oli i mówi do mamy: może pojeździmy rowerem . Ale nie mamy roweru? Możemy udawać -łączą swoje stopy i naśladują jazdę rowerem.  Po chwili poczuły, że kropi deszcz. Trawka zrobiła się mokra. Pora wracać do domu. Szkoda, że nasza wycieczka się skończyła myśli Ola

Wczoraj były kłopoty z internetem i dlatego mam dla was kolejną propozycję dobrej zabawy.Tym razem będzie to malowanie gąbką motyli.Przygotujcie proszę :gąbkę, gumkę i farby. Zobaczcie  filmik potem sami spróbujcie  wykonać takiego motyla. Jak nie masz farb to go wykonaj według swojego pomysłu.

link :https://youtu.be/wuIXb58fQBA

 

Proponuję również  wykonanie pracy plastycznej pt.”Majowa łąka”-wykonanej dowolna techniką. Propozycja stemplowania łąki oto link:

A teraz kilka propozycji zabaw matematycznych. Pokoloruj wg kodu 

KOLOROWANKA OWADY I KWIATKI

KOLOROWANKA KOLOROWA GĄSIENICA

Na dzisiaj to wszystko, bardzo Ci dziękuję

i życzę miłego popołudnia 

Propozycje na dzień 11.05 .2020 r.

Dzień dobry.
W tym tygodniu będziemy podziwiać piękno majowej łąki 🙂
Jeśli to możliwe wybierz się z mamusią/tatusiem na pobliską łąkę lub skwer. Zapamiętaj nazwy roślin, które udało Ci się zobaczyć. Może spotkasz małych mieszkańców łąki? Motylka, biedronkę, mrówkę? Nie martw się, jeśli nie możesz wyjść to obejrzyj filmik przyrodniczy :posłuchajcie wierszyka  i ciekawostek o łące -znajdziecie je w:     

https://youtu.be/jFIm5X7xS-U

A teraz zapraszamy do zabawy z pokazywaniem:  ,,Lata mucha”. Rymowankę recytuje  rodzic, a Wy postarajcie się pogłaskać  część ciała wymienioną w rymowance:                                                      

Lata mucha koło ucha,lata mucha koło brzucha. Lata bąk koło rąk, lecą muszki koło nóżki.Lecą ważki koło paszki, biegną mrówki koło główki.Lata pszczoła koło czoła, pełznie gąsieniczka koło policzka.

Myślę że bardzo wam się spodoba .Jak wesoło może być  na łące opowie Wam  piosenka :,,Bal na łące”.

https://youtu.be/VL-IW-Xy0Jo

Teraz zapraszam na mała gimnastykę , bo wiecie już że: ,,ruch to –zdrowie”, (do zabawy możesz zaprosić starsze rodzeństwo lub rodziców).

https://youtu.be/FZ3pj_ZkldQ

Propozycje na dzień 08.05 .2020 r.

Dzień dobry! Dzisiaj piątek  .Proponuję Wam kolejne propozycje działań. Zaczynamy

 

Zanim wyruszymy w kolejną podróż musimy na mapie sprawdzić trasę naszej podróży. Przyjrzyj się jak wygląda na mapie nasz kraj i pokaż: – Jak przebiega granica naszego kraju? Gdzie na mapie znajdują się: – Morze Bałtyckie – Stolica Polski Warszawa –  Rzeka Wisła – Nasze miasto Gniezno
mapa Polski
„POCIĄG” – zabawa ruchowa ze śpiewem

Pociąg sapie tchu nabiera,tchu nabiera Rusza wolno pędzi teraz,pędzi teraz Hej jedziemy w kraj daleki Poprzez góry,poprzez rzeki Pędzi pociąg co ma tchu Pędzi pociąg co ma tchu Na bok z drogi! Hu,hu,hu…. Pociąg sapie,pociąg brzęczy Pociąg brzęczy Teraz staje czy się zmęczył? Czy się zmęczył? Oj nie zmęczył się on wcale Stał króciutko Pędzi dalej Pędzi dalej co ma tchu Pędzi dalej co ma tchu Na bok,z drogi! Hu,hu,hu….

„PRZYSTANEK W GÓRACH” – pogadanka (z rodzicami)

Wysiadamy.Stacja Góry. Polskie góry, które nazywają się Tatry.

W górach zawsze wieje silny wiatr. Czy potraficie naśladować górski wiatr? Poproście Rodziców o kawałek waty, połóżcie do sobie na rączce i spróbujcie dmuchać na niego tak mocno, żeby spadł. Powtórzcie ćwiczenie kilka razy.

A czy wiecie jaki odgłos wydaje wiatr? Włączcie nagranie i spróbujcie naśladować odgłos wiatru.

W górach żyją górale, którzy codziennie wypasają owieczki. Teraz zapraszam do wykonania owieczek. Potrzebne będą: płatki kosmetyczne, kredki, klej. polskie góry.

owieczka z płatków kosmetycznych

Teraz zapraszam do Krakowa -wysłuchanie legendy o Smoku Wawelskim (wg.przekazu Marcina Bielskiego).

        Dawno, dawno temu w grodzie Kraka zapanował wielki strach. Pod zamkiem zamieszkał bowiem olbrzymi i okrutny smok. Każdego dnia okoliczni mieszkańcy musieli przynieść mu kilka krów, byków, owiec a ostatecznie drobiu. Najodważniejsi śmiałkowie próbowali rozprawić się z żarłocznym potworem, ale w pojedynku ze smokiem nie mieli szans. Ani mądry król, ani jego najmądrzejsi doradcy nie potrafili znaleźć wyjścia z tej sytuacji. W tym czasie w okolicach Wawelu żył młody szewczyk imieniem Skuba. A że był dobrym chłopcem, to postanowił znaleźć sposób na zniszczenie smoka. Pewnego dnia stanął przed królem i rzekł: – Pozwól królu, że pokonam smoka. – Ty? – zdziwił się Krak, bowiem żal mu się zrobiło dzielnego chłopca. Nie mając innego wyjścia zgodził się na jego prośbę. Skuba nie marnował czasu. Od razu zabrał się do roboty. Wypchał skòry baranie siarką i smołą, a następnie zaszył je i podrzucił pod smoczą jamą. Żarłoczny smok, gdy tylko zobaczył zwierzęta, natychmiast je połknął i poczuł silne pragnienie. Szybko pobiegł do pobliskiej rzeki Wisły i zaczął zachłannie pić wodę w nadziei, że ugasi wewnętrzny pożar. Pił i pił, a jego brzuch był coraz większy i większy…. Aż wreszcie pękł. W ten to sposób w państwie Kraka znowu zapanowała radość. A dzielny szewczyk Skuba stał się ulubieńcem mieszkańców krainy Kraka.

Rozmowa na temat treści legendy:

– Kogo bali się mieszkańcy Krakowa?

– Komu udało się pokonać smoka?

– W jaki sposób szewczyk Skuba rozprawił się ze smokiem?

 Trochę przerwy i zapraszam  do zabawy ruchowej  „Smoki”.

Dziecko stojąc w kole z mamą i tatą tworzą „trójgłowego smoka”. Przy dźwiękach muzyki  tańczą w dowolny sposób. Na przerwę w muzyce, zatrzymują się i każdy odrywa „smoczą głowę” robi najśmieszniejsze miny.

A na koniec -zabawa konstrukcyjna z klocków Moje miasto Gniezno.

Propozycje na dzień 07.05 .2020 r.

 

Dzień dobry! Dzisiaj czwartek .Proponuję Wam kolejne propozycje działań. Zaczynajmy!

Dziecko utrwali wiedzę ma temat symboli narodowych (godła, flagi, hymnu). Wysłucha hymnu narodowego, przyjmując przy tym właściwą postawę. Rozpozna i nazwie symbole narodowe: flagę, godło, hymn. Pozna ciekawostki historyczne o początkach państwa polskiego oraz legendy o Lechu i powstaniu Gniezna. Nauczy się na pamięć wiersza Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” („Kto ty jesteś, Polak mały”). Będzie miało również możliwość stworzenia prac plastycznych i technicznych, rozwiązywania łamigłówek i quizów tematycznych związanych z polskimi symbolami narodowymi.

Polskie legendy: O Lechu, Czechu i Rusie – O powstaniu państwa polskiego.

 

Dawno temu plemiona Słowian zamieszkiwały dalekie krainy. Żyli w dobrobycie i w zgodzie ze sobą. Na czele trzech największych i najpotężniejszych rodów stali trzej bracia: Lech, Czech i Rus. Ludzie cieszyli się z wielkiej mądrości swych przywódców, a dobrobyt jaki nastał za ich panowania spowodował, iż plemiona słowiańskie znacznie się rozrosły. Niestety wraz ze wzrostem ilości ludności zaczęło brakować ziaren z pobliskich pól, zwierzyny w lasach oraz ryb w rzekach. Ludzie zaczęli obawiać się głodu. Bracia dostrzegli ten problem i postanowili naradzić się co można z tym zrobić. Długo debatowali, aż w końcu postanowili poszukać nowych ziem dla swoich rodów.

Na drugi dzień zwołali swoje rodziny i przyjaciół i obwieścili co postanowili. Początkowo ludziom nie spodobał się pomysł braci, ale zaufali ich mądrości i decyzjom. Najbliższe dni rody spędziły na przygotowaniach do wyprawy. Pakowali swój dobytek i wznosili modły do swoich bóstw o powodzenie poszukiwań nowych ziem. Przyszedł w końcu dzień w którym opuścili swoje domostwa. Przodem jechali zbrojni, aby sprawdzać jakie niebezpieczeństwa czekają wędrowców. Za wojami jechały wozy ze starcami, kobietami i dziećmi oraz całym dobytkiem rodów słowiańskich. Na końcu jechał znów mały oddział straży, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżników również za ich plecami.

Droga była ciężka. Czasem trzeba było przebrnąć rwące rzeki, czasem przepędzić atakujące watahy wilków lub dzikich plemion. Czasem podróżujący musieli przedzierać się przez gęste puszcze, w mrokach  których czaiły się tajemnicze stwory. Słowianie ufali jednak swoich przywódcom Lechowi, Czechowi i Rusowi, a dla ich wsparcia jeszcze mocniej modlili się do swoich bóstw i uparci dążyli przed siebie.

Po wielu tygodniach znaleźli się wśród bezkresnych, żyznych równin, wśród których błyszczały w słońcu wody wielu rzek. Podczas postoju Rus rzekł do braci:
– Moi ludzie są już zmęczeni podróżą. Czujemy, iż te stepy są nam pisane i tu będzie nasz dom. Tu zostaniemy i założymy naszą osadę.
Lech i Czech pożegnali się z bratem, przysięgli, że jeszcze kiedyś się spotkają i ruszyli w dalszą podróż. Postanowili ruszyć za słońcem stojącym w zenicie, gdyż starszy z braci Czech lubił ciepło dawane przez promienie słoneczne.

Po wielu dniach podróży dotarli do wielkiej góry. Rozbili obóz u jej stóp. Przyszedł wtedy Czech do Lecha i tak mówi:
– Wiesz dobrze jak kocham słońce, a z tej góry będę miał bliżej do jego promieni. Ziemie są tu bardzo urodzajne. Tu zostaniemy i założymy osadę dla mego ludu.

Trudno było Lechowi opuścić brata, ale wiedział, że w końcu i on znajdzie swoje miejsce. Po kilku dniach pożegnał Czecha, przypomniał o przysiędze jaką złożyli jeszcze z Rusem, iż pewnego dnia się spotkają i ruszył w dalszą podróż. Po wielu dniach rozbili obóz i zaczęli przygotowywać posiłek. Lech rozejrzał się po okolicy. Ujrzał rzeki pełne ryb, bory pełne zwierzyny i ziemie nie mniej żyzne jak te Czecha i Rusa. Spojrzał na swoich ludzi, dostrzegł ich zmęczenie ciągła podróżą i tak do nich przemówił.
– Nadszedł kres naszej podróży. Czuję, iż to jest nasze miejsce i tu powinniśmy zostać. Tu założymy naszą osadę.
Ludzie ucieszyli się bo byli już bardzo strudzeni, jednak pragnęli, aby bóstwa dały im znak, iż jest to faktycznie koniec ich podróży. W tym też momencie gdzieś z góry rozległ się głośny okrzyk. Słowianie unieśli głowy, aby zobaczyć skąd on dobiega i ujrzeli wielkiego białego orła lądującego w gnieździe na szczycie ogromnego dębu. Widok zapierał dech w piersiach. Biel piór ptaka odcinała się pięknie na tle czerwieni nieba i zachodzącego właśnie słońca. Nikt nie miał wątpliwości, iż jest to znak na który czekali.

W miejscu w którym rozbili obóz zbudowano gród. Na cześć ptaka, który zakończył ich wędrówkę nadano osadzie kształt orlego gniazda i nazwano Gnieznem, zaś biały orzeł na tle czerwieni stał się godłem rodu Lecha, a później całego państwa polskiego, któremu ów ród dał swój początek.

https://youtu.be/drf1k3LQ1bM

Teraz mam propozycję wykonania wiatraczka .zapraszam do obejrzenia filmik

 

 Dla przypomnienia prezentuję filmik „Polska-moja ojczyzna ” z ciekawymi miastami w Polsce oraz znajdującymi się w nich atrakcjami turystycznymi.

ZAPRASZAM NA WYCIECZKĘ PO POLSCE.

https://www.youtube.com/watch?v=JPB6tA0U214

Propozycje na dzień 06.05 .2020 r

 

Dzień dobry! Dzisiaj,środa .Proponuję Wam dziś trochę ruchu i zabaw plastycznych. Zaczynajmy!

                                           Aktywność ruchowa

„Gimnastyka z Mamą i Tatą”

W przedszkolu bardzo lubicie ćwiczyć w parach z kolegami i koleżankami. Teraz z rówieśnikami nie możecie się spotkać i poćwiczyć, ale nic straconego, możecie poćwiczyć razem z mamą lub tatą. Zapewniam Was, że będzie super. Zaproś do zabawy rodzica i zaczynajmy!

  • Stańcie z mamą lub tatą naprzeciwko siebie. Zacznijcie od ruchowego przywitania na różne sposoby: podajcie sobie ręce, obejmijcie się, ukłońcie się, dotknijcie się czołem, dotknijcie się nosem.
  • Usiądźcie i pobawcie się w lustro. Wykonuj dowolne ruchy i gesty, a rodzic niech Cię naśladuje. Po chwili zmieńcie role.
  • Teraz zmień się w naleśnika J Połóż się na podłodze i wyciągnij ręce prosto za głowę. Rodzic powinien klęknąć przy dziecku i próbować lekko przetoczyć dziecko na brzuch. Po chwili następuje zamiana ról.
  • Teraz mama lub tata zmienią się w konika J Rodzic przyjmuje pozycję na czworakach, a dziecko kładzie mu się na plecach, chwytając rękoma za szyję. Rodzic może się delikatnie bujać na boki.
  • Teraz będziecie skałami. Usiądźcie w siadzie skulnym plecami do siebie i przepychajcie się.
  • Kolejne ćwiczenie to paczka. Skul się na podłodze jak najmocniej potrafisz. Mama lub tata będą musieli Cię „rozpakować”. Kiedy im się to uda, zamieńcie się rolami.
  • Teraz rodzic stworzy kołyskę dla dziecka. Niech rodzic siądzie w siadzie rozkrocznym, a Ty usiądź przed nim tyłem. Rodzic obejmuje dłońmi dziecko i wspólnie kołyszą się na boki.
  • Połóżcie się na plecach i złączcie swoje stopy. Spróbujcie kreślić wspólnie kółka w powietrzu, naśladując jazdę na rowerze.
  • Na koniec masażyk relaksacyjny. Usiądź w siadzie skrzyżnym, rodzic niech siądzie za Tobą i zrobi Ci masażyk według tego wierszyka:

Idzie pani: tup, tup, tup (stukamy plecy dziecka opuszkami palców),
dziadek z laską: stuk, stuk, stuk (stukamy w plecy zgiętym palcem),
skacze dziecko: hop, hop, hop (opieramy dłoń na przemian to na przegubie i na palcach) żaba robi długi skok (dotykamy pleców i głowy dziecka). Wieje wietrzyk: fiu, fiu, fiu (dmuchamy w jedno i w drugie ucho dziecka),kropi deszczyk: puk, puk, puk (stukamy w plecy dziecka wszystkimi palcami), deszcz ze śniegiem: chlup, chlup, chlup (klepiemy plecki dziecka dłońmi złożonymi w miseczki),
a grad w szyby łup, łup, łup (stukamy dłońmi zwiniętymi w pięści).
Świeci słonko (palcem wykonujemy na plecach koliste ruchy),
wieje wietrzyk (dmuchamy we włosy dziecka),
pada deszczyk (znowu stukamy opuszkami palców).
Czujesz dreszczyk?  (leciutko szczypiemy w kark)

Oczywiście Ty także zrób masażyk mamie lub tacie. Mam nadzieję, że dzisiejsza wspólna gimnastyka Wam się podobała.

Zapraszam również do posłuchania piosenki patriotycznej.Oto link:

 

 

 

                       Propozycje na dzień 05.05 .2020 r.

https://eurotest.pl/427-large_default/polska-moja-ojczyzna.jpg

mapa POLSKI na tle Europy

Mapa Polski w barwach narodowych

MAPA POLSKI FIZYCZNA

Mapa Polski z obrazkami przedstawiającymi najważniejsze miejsca w Polsce

Pozdrawiamy Was serdecznie 🙂

 Przywitajmy się na dobry początek , ponownie  poznaną już piosenką : „DZIEŃ DOBEREK”. 
link do tej zabawy : https://youtu.be/8G0Il3QplWE

Drogie  Zajączki dzisiaj będziemy kolejny dzień poznawać naszą Polskę -NASZ DOM OJCZYSTY. Na początek utrwalimy sobie symbole narodowe.

  1.  „Polskie symbole narodowe” – zabawa dydaktyczna, rodzic układa na dywanie lub pokazuje dziecku karty obrazkowe przedstawiające polskie symbole narodowe, następnie pyta dziecko: „Jak myślisz co przedstawiają te obrazki?” i rozmawia z dzieckiem na ich temat. Każde państwo ma swoje godło, flagę i hymn, czyli symbole narodowe. Pierwszym symbolem jest Biały orzeł w koronie na czerwonym tle to nasze godło. Drugim naszym symbolem narodowym jest flaga. Kolor biały symbolizuje czystość i orła białego, kolor czerwony jest symbolem ognia i oznacza odwagę i waleczność. Flagę możemy zobaczyć podczas uroczystości państwowych i sportowych oraz na budynkach państwowych. To właśnie flagę możemy za niedługo wywiesić przed swoim domem podczas świąt narodowych np. 3 maja w Święto Konstytucji 3 maja. Całkiem niedawno, bo w 2004 roku ustanowiono Dzień Flagi. Obchodzimy go 2 maja. W tym dniu okazując szacunek naszej fladze wywieszamy ją w widocznym miejscu. Nasz trzeci symbol narodowy to hymn – „Mazurek Dąbrowskiego”, który został napisany przez Józefa Wybickiego. Hymn można usłyszeć podczas uroczystości państwowych i sportowych. W trakcie jego słuchania i śpiewania okazujemy szacunek stojąc na baczność
  2.    Kto Ty jesteś? Polak mały- bajka edukacyjna. W celu utrwalenie powyższych informacji, rodzic może włączyć dziecku bajkę edukacyjną i zobaczyć ją wraz z dzieckiem. Link do niej znajduje się tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A
  3.  „Godło, flaga, hymn” – zabawa ruchowa – dziecko macha po bokach rękoma naśladując lot orła, kiedy rodzic pokazuje kartkę obrazkową z godłem, albo może powiedzieć „godło”; dziecko porusza na boki wysoko uniesionymi rękami naśladując powiewającą na wietrze flagę, kiedy rodzic pokazuje kartkę obrazkową z flagą/ lub mówi „flaga”; stają na baczność, kiedy rodzic włączy hymn polski, link do hymnu tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=AJsWz9SlpfA

4.Dzisiaj  wyruszymy również w podróż po Polsce. Potrzebna nam będzie mapa Polski (galerię przedstawiałam po wyżej). Zajączki spójrzcie na mapę. Zwróćcie  uwagę na kolory na niej występujące.

-Jakie kolory dominują?

Drodzy Rodzice pokażcie dziecku  informacje odnośnie symboliki kolorów na mapie. Skupmy się wyłącznie na oznaczeniu gór, morza, jezior i rzek.

brązowy – góry – warto przekazać dzieciom, iż jest to południe Polski. Zajączki  wskażcie na mapie gdzie, są góry.

niebieski –morze – zaznaczmy, że leży ono na północy Polski. Polskie morze nazywa się Morze Bałtyckie. Warto by dzieci utrwaliły tę nazwę. Zajączki  pokażcie palcem morze.

niebieskie linie – rzeki. Najdłuższa rzeka w Polsce to Wisła – Zajączki wskażcie palcem jak przepływa najdłuższa rzeka w Polsce.

niebieskie plamki – jeziora. Zajączki spróbujcie wyszukać kilka jezior na mapie Polski

Wskaż proszę np. góry – Tatry, morze Bałtyckie, rzekę Wisłę oraz stolicę Polski.

5.A teraz rozpocznijcie podróż z Gniezna  nad morze – poprowadźcie palcem by dotrzeć nad Morze Bałtyckie. Teraz wyruszamy w podróż znad morza do gór. Brawo. Pamiętacie jak nazywa się stolica Polski? Warszawa – powędrujcie z gór do Warszawy.  A teraz szybko z Warszawy wracamy do Gniezna , do waszych domów bo, tam czekają na Was zajęcia matematyczne.

– Policz godło, flagi, dzieci z flagami i wskaż prawidłową cyfrę.

zadanie matematyczne nr 1

– Policz elementy i zakoloruj prawidłową liczbę kwadratów.

zadanie matematyczne nr2

– Połącz w pary: mały z dużym.

zadanie matematyczne nr 3

– Polska – przecięcie puzzli i ułożenie ich w całość

zadanie matematyczne nr 4

Na koniec propozycja wykonania Orła Białego

MIŁEJ ZABAWY !   POZDRAWIAM WAS KOCHANI !!!

Propozycje na dzień 04.05 .2020 r.

Dzień dobry!

Dziękuję  za udział w naszych zabawach, za miłe słowa oraz przesyłane zdjęcia aktywności dzieci.

Pozdrawiamy Was serdecznie 🙂

 Przywitajmy się na dobry początek , ponownie  poznaną już piosenką : „DZIEŃ DOBEREK”. 
link do tej zabawy : https://youtu.be/8G0Il3QplWE

Polska moja Ojczyzna

Jestem dumny, mówię wam,
Flagę niosę dzisiaj sam.
Biel i czerwień, barwy dwie
Każdy Polak o tym wie.

Witajcie Kochane Dzieciaczki. Mam  nadzieję, że zapał i siły Was jeszcze nie opuszczają i  dacie się namówić w tym tygodniu na niezwykłą, podróż po naszym pięknym kraju – Polsce. Niedawno obchodziliśmy 2 maja Święto Flagi a 3 maja Święto Konstytucji.Dowiemy się dużo o naszej Ojczyźnie , symbolach narodowych , przypomnimy jak wygląda flaga biało -czerwona i posłuchamy naszego Hymnu. W takim razie zaczynamy!!!  Jak zwykle od gimnastyki !!!

https://www.youtube.com/watch?v=m2WsGrvCx_w 

„Polskie symbole narodowe” – Jak wygląda godło Polski? Co symbolizują czerwień i biel? Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w filmie animowanym dla najmłodszych uczniów.  https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A

Po obejrzeniu opowiedz mamusi/tatusiowi w kilku zadaniach, co zapamiętałeś.

Rozmowa na temat obejrzanej prezentacji:

  1. Gdzie mieszkamy, jak się nazywa nasz kraj?
  2. Jak wygląda flaga Polski?
  3. Jak wygląda godło polski?
  4. Jaką postawę przyjmujemy podczas śpiewania hymnu?
  5. ” Hymn Polski” – wysłuchajcie teraz  hymnu Polski. Czy pamiętacie  jak należy się zachowywać podczas śpiewania hymn

Przypominam, że podczas słuchania i śpiewania hymnu należy zachować powagę, ponieważ jest to nasz symbol narodowy.

https://www.youtube.com/watch?v=MyLFTSUWRy8

Teraz posłuchajcie legendy  p.t „Wars i Sawa ” W. Chotomskiej – zajmijcie wygodne miejsce i posłuchajcie jak powstała nasza stolica Warszawa :

Dawno, bardzo dawno temu nad brzegiem Wisły mieszkał młody rybak Wars. Któregoś dnia, gdy szedł nad rzekę, by zanurzyć sieci usłyszał piosenkę:

„Siedem fal mnie strzeże
i siedem błyskawic.
Kto się ich nie lęka
niech się tutaj zjawi.”

Piosenkę śpiewała dziewczyna, a głos miała tak piękny, słodki i dźwięczny, że Wars nie zawahał się ani chwili:

– Nie boję się niczego!- zawołał.

Wskoczył do swojej łodzi i popłynął. Ledwo jednak odbił od brzegu, rozpętała się straszliwa burza.

-Roztrzaskamy ci wiosła!- syczały błyskawice.

-Porwę twoje sieci na strzępy! -ryczał wicher.

-Zatopimy łódź! -groziły fale.

Ale Wars płynął tak szybko, że ani wicher, ani fale, ani błyskawice nie mogły go dogonić. Kiedy był już na środku rzeki, wśród wzburzonych fal ujrzał dziwną postać: pół rybę, pół dziewczynę. Była to syrena. Zdziwił się Wars. Podpłynął bliżej. Wyciągnął rękę. Syrena podała mu tarczę i miecz. I nagle… zamieniła się w piękną dziewczynę.
-Na imię mam Sawa -powiedziała. Teraz ty broń mnie, rzeki i miasta. A potem było jak w bajce:

Żyli długo i szczęśliwie dzielny Wars i piękna Sawa.
Rosło miasto nad Wisłą, dzielna, piękna Warszawa.
Fale płyną jak dawniej……Wiatr powtarza piosenkę.
-Jaki herb ma Warszawa?
-Syrenkę.

ilustracje do legendy o WARSIE I SAWIE

Oto kilka pytań  nt. treści utworu:

Kim byli Wars i Sawa? ;Co mówiły błyskawice , wicher i fale rybakowi?; Kogo ujrzał Wars na środku rzeki?; Co podarowała Warsowi Sawa i co miał robić dalej Wars? Jaki herb ma Warszawa?

 „Jestem Polakiem”- posłuchajcie ulubionej piosenki wszystkich przedszkolaków, proponuję zaśpiewać wspólnie z rodzicami, na pewno im też się spodoba.

https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM

Ref: Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił
Chcemy byś również kochał ją i ty, i ty

1. Ciuchcia na dworcu czeka
Dziś wszystkie dzieci pojadą nią by poznać kraj
Ciuchcia pomknie daleko
I przygód wiele na pewno w drodze spotka nas

  1. Pierwsze jest Zakopane
    Miejsce wspaniała
    Gdzie góry i górale są
    Kraków to miasto stare
    W nim piękny Wawel
    Obok Wawelu mieszkał smok3.Teraz to już Warszawa
    To ważna sprawa
    Bo tu stolica Polski jest
    Wisła, Pałac Kultury, Królewski Zamek
    I wiele innych, pięknych miejsc4. Toruń z daleka pachnie
    Bo słodki zapach pierników kusi mocno nas
    Podróż skończymy w Gdański
    Stąd szarym morzem można wyruszyć dalej w świat.

Propozycje na dzień 30.04 .2020 r.

Dzień dobry!

Dziękuję  za udział w naszych zabawach, za miłe słowa oraz przesyłane zdjęcia aktywności dzieci.

Pozdrawiamy Was serdecznie 🙂

 Przywitajmy się na dobry początek , ponownie  poznaną już piosenką : „DZIEŃ DOBEREK”. 
link do tej zabawy : https://youtu.be/8G0Il3QplWE

Pamiętajmy, że ruch to zdrowie Zapraszam do kolejnej zabawy pt:               .„Głowa, ramiona …”

https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE

NA POCZĄTEK OBEJRZYJCIE PROSZĘ FILMIK:

1. Na początek Rodzic czyta dziecku  wiersz L. Łącz pt. „Przyjaciel ze schroniska”.

Był sobie pewien piesek malutki
Uroczy- mówię Wam
Czepiały się go troski i smutki
Bo był zupełnie sam
Nie miał rodziny, siostry ni braci
W schronisku mieszkał gdzieś
Aż raz ktoś przyszedł, spojrzał, zapłacił,
A był to rudy Grześ
Przytulił pieska- zostali razem
Na dobre i na złe
Znikła samotność, bo przyjaciele
Nie są samotni, nie!

2.Rodzic prosi dziecko, aby odpowiedziały na następujące pytania:

– Gdzie mieszkał malutki piesek?
– Czy było mu dobrze?
– Czy miał mamusię albo tatusia?
– Kto wziął pieska?
– Kim dla Grzesia został piesek?
– Czy teraz jest szczęśliwy?

3. Zabawa -„Pocieszenie pieska” – dziecko w parach w dowolny sposób próbują pocieszyć przyjaciela (głaszcząc, przytulając, kołysząc, mówiąc miłe słowa); zmiana w parach.

4. Zabawa ruchowa z elementami wspinania, kształtująca orientację przestrzenną „Koty na płoty”. Dzieci chodzą na czworakach pomiędzy rozstawionymi na dywanie krzesełkami. Na hasło „Kot na płot” dzieci wspinają się na krzesło. W zależności od hasła pod płot, obok płotu, za płotek, przed płotek dzieci wykonują polecenia.

5. Oto kilka ważnych informacji o których nie powinniśmy zapomnieć.

Przyjaciel zwierząt nie może (podawanie propozycji przez dziecko):
– ich krzywdzić,
– denerwować, szczuć,
– rzucać w nie kamieniami,
– bić, kopać.

Przyjaciel zwierząt powinien:
– karmić je,
– wychodzić z nimi na dwór,
– kąpać je,
– bawić się z nimi,
– aktywnie działać na rzecz ich ochrony,
– chodzić na badania do weterynarza,
– reagować na krzywdy zadawane przez innych ludzi (uświadamiać ich).

Zademonstrowanie przez Rodzica pozycji, jaką dziecko musi przyjąć, gdyby nagle zostały zaatakowane przez psa. Należy zwinąć się w kłębek i rękoma osłonić okolice twarzy i szyi. Dziecko ćwiczy wspólnie z Rodzicem.

6. Kolejna propozycja to praca plastyczna „Mój przyjaciel pies”- dowolną techniką.

 

Propozycje na dzień 29.04 .2020 r.

Dzień dobry!

Dziękuję  za udział w naszych zabawach, za miłe słowa oraz przesyłane zdjęcia aktywności dzieci.

Pozdrawiamy Was serdecznie 🙂

 Przywitajmy się na dobry początek , ponownie  poznaną już piosenką : „DZIEŃ DOBEREK”. 
link do tej zabawy : https://youtu.be/8G0Il3QplWE

1.Pamiętajmy, że ruch to zdrowie Zapraszam do kolejnej zabawy pt:               .„Głowa, ramiona …”

https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE

2. Prosimy Rodzica o przeczytanie opowieści  o kotku a dziecko spróbuje wykonać polecenia wynikające z treści opowieści.

„Opowiem wam dzisiaj, co lubi robić kotek Felek. Kot Felek lubi spać. Położył się na dywanie. Najpierw spał na jednym boku, później na drugim boku, a później na plecach i na brzuchu (dzieci kładą się na podłodze, leżą na boku, przekręcają się na drugi bok, leżą na plecach, brzuchu). Kiedy już się wyspał, przeciągnął się, zrobił koci grzbiet i pomyślał, że jest bardzo głodny. Postanowił pójść do swojej miski i coś zjeść (idą na czworaka w różnych kierunkach, zatrzymują się i naśladują wylizywanie miski). Najedzony kot Felek postanowił pójść na spacer. Wyszedł na podwórko, popatrzył w 1 stronę, 2 stronę nikogo ciekawego nie zobaczył, dlatego postanowił wdrapał się na drzewo (w przysiadzie naśladują powolne wspinanie się na drzewo, przechodząc do pozycji stojącej, we wspięciu na palcach). Drzewo było duże, a kot mały. Nie udało mu się wejść. Usiadł pod drzewem i smutno miauczy (siadają i naśladują miauczenie kota). Po chwili znowu zaczął spacerować po podwórku (chodzą na czworaka w różnych kierunkach, przekraczają lub omijają przeszkody – rozłożone poduszki). Potem położył się na brzuchu i obserwował okolicę (leżą na brzuchu, opierają dłonie na podłodze, prostują ręce i unoszą głowy jak najwyżej, spoglądają raz w jedną, raz w drugą stronę). Późno już, jestem bardzo zmęczony – ziewnął trzy razy, miauknął trzy razy
i postanowił wrócić do domu. Czas spać (kładą się na podłodze i zwijają w kłębek).

3. Teraz mam dla Was wiersz: „ZGADYWANKA – RYMOWANKA”
A. H. MURGRABIA
W małym koszyczku leży podusia,
a na podusi
coś się porusza.
Ma małe uszka
i nosek mały,
a na dodatek
w futerku cały.
Gdybyś mu mleczka
w spodeczku dał,
to się przeciągnie
i powie – miauuu,
wyjdzie z koszyczka,
mleczko wypije
i brudny pyszczek
łapką umyje
.

4. Proszę odpowiecie na kilka pytań zadawanych przez Rodzica nt. treści wiersza połączonych z oglądaniem ilustracji, albumów .Może odpowiecie na pytanie –  Jak Wy możecie  pomóc kotom?

5. Mam dla Was teraz kilka zabaw :

Zabawa z włóczką – zwijanie przez wybrane dzieci kłębka włóczki, do której przymocowana jest sylweta myszy.

”Gdzie jest kotek?”– określanie położenia kotka – maskotki (na krześle, pod krzesłem, za krzesłem itp.).

 „Kto odnajdzie kotka?” Zabawa dydaktyczna, ćwiczenie spostrzegawczości i określenia położenia kota w przestrzeni. Kotek psotek lubi się bawić w chowanego. Dzieci zamykają oczy. Rodzic ustawia kotka w różnych miejscach. Na sygnał dziecko  otwiera oczy i opisuje położenie kota.

6. Teraz kilka ciekawostek na temat kotów.

  • Kot spędza średnio 2/3 doby na drzemce. Oznacza to, że dziewięcioletni kot przespał całe sześć lat swojego życia.
  • Koty blisko 1/3 czasu, w którym nie śpią, wykorzystują na mycie się.
  • W przeciwieństwie do psów, koty nie rozpoznają słodkiego smaku.
  • Koty z łatwością wdrapują się na drzewa, lecz zejście powrotem na ziemię stanowi dla nich problem. Haczykowate pazurki wygięte są tylko w jedną stronę, dlatego zejście z drzewa musi odbywać się w tej samej pozycji co wejście, tj. łebkiem w górę.
  • Koty wydają z siebie ok. 100 różnych dźwięków , psy natomiast tylko ok. 10.
  • Koci słuch jest lepszy niż słuch psa. Koty są w stanie wychwytywać dźwięki o wyższej częstotliwości, niż te, które są słyszalne przez człowieka.
  • Maksymalna prędkość biegnącego kota to 49km/h.
  • Koty mają zazwyczaj po 12 wąsów z każdej strony pyszczka.
  • Koty nie mają obojczyka. Ten „brak” sprawia, że mogą wciskać się we wszystkie szczeliny, przez które może przejść ich głowa
  • Każdy koci nos jest tak unikalny, jak linie papilarne u człowieka
  • Kot nie widzi tego, co znajduje się bezpośrednio przed jego nosem.

7.Wlazł kotek na płotek”-praca plastyczna

       Zachęcamy do wykonania zwierzątka, które można spotkać na wiejskim podwórku – kotka. Prosimy rodziców, aby narysowali na połowie kartki A4 ułożonej poziomo, leniwą ósemkę. Zadaniem dziecka jest kreślenie leniwej ósemki po śladzie kilka lub kilkanaście razy, czarną albo brązową kredką. Następnie należy ósemkę wyciąć i ułożyć pionowo – to będzie nasz kotek. Teraz trzeba złożyć połowę kartki A4  w harmonijkę. Po złożeniu nacinamy z jednej strony w kształt kredki. Po rozwinięciu harmonijki otrzymamy płotek dla naszego kotka. Wystarczy przykleić „płotek” na dole kartki, a kotkowi dorysować oczka, nosek i wąsiki, wyciąć i dokleić uszy, ogonek i umieścić go na płocie. Ostatnim etapem będzie pokolorowanie powstałego obrazka. No i oczywiście wysłanie  zdjęcia 🙂

DRODZY RODZICE !

Co miesięcznie odbywały się w naszym przedszkolu spotkania artystyczne –muzyczno-taneczne  z Mozaiką. Przedszkolaki bardzo chętnie i z radością uczestniczyły w tych imprezach kulturalnych. Dlatego chcąc być bliżej dzieci Zespół Mozaika działa aktywnie on line. 

Będziemy wdzięczne jeśli,  Państwo będziecie mogli pokazać dzieciom na kanale Youtube propozycje przygotowane przez Mozaikę

https://www.youtube.com/channel/UC2XuifRbNiUmGJupwVuw8Iw

lub stronie na Facebooku:

https://www.facebook.com/mozaikadzieciom

Ponadto, jeżeli chcieliby Państwo wesprzeć Mozaikę zapraszamy tutaj:

https://patronite.pl/mozaikadzieciom

Czym właściwie jest Patronite.pl? To platforma założona po to by łączyć artystów z osobami, które chcą ich wesprzeć finansowo w zamian za określone nagrody. Koniecznie wejdźcie by,  zobaczyć co Mozaika przygotowała.

Propozycje na dzień 28.04 .2020 r.

 Przywitajmy się na dobry początek , ponownie  poznaną już piosenką : „DZIEŃ DOBEREK”. 
link do tej zabawy : https://youtu.be/8G0Il3QplWE

1.Pamiętajmy, że ruch to zdrowie Zapraszam do  zabawy pt:                                .„Głowa, ramiona …”

https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE

2. Na dzisiejszych zajęciach dowiemy się jakie zwierzęta można spotkać w wiejskiej zagrodzie. Zapraszam do obejrzenia filmu edukacyjnego „Farma Pikuś i Mruczek”. Następnie zobaczycie prezentację poszczególnych zwierząt (możecie tu wspólnie naśladować odgłosy zwierząt). A na koniec zabawa „Gdzie ukryło się zwierzątko? – utrwalimy stosunki przestrzenne.

https://www.youtube.com/watch?v=vQbS0Dm0CjA

3. „KOCIE ZABAWY” –metoda zabaw naśladowczych

Uciekaj myszko do dziury” – zabawa ruchowa ze śpiewem.
Rodzic  zostaje kotem, dziecko – myszką, kot goni myszkę. Rodzic  śpiewa  piosenkę unosząc i opuszczając ręce aby, wpuścić i wypuścić myszkę.
Uciekaj myszko do dziury, ta cię nie złapie ko bury,
a jak cię złapie kot bury, to cię obedrze ze skóry.

Kotki na drzewa” – zabawa orientacyjno – porządkowa
Dziecko  maszeruje w rytm muzyki, na pauzę w muzyce staje na palcach unosząc ramiona do góry.

Koci spacer” – opowiadanie ruchowe na rozgrzewkę
Kot wstaje rano i przeciąga się wyciągając wszystkie swoje łapki jak najdalej. Gdy już rozciągnie  się powoli wychodzi  na spacer, rozgląda się na boki w poszukiwaniu myszek…

Kotki do miseczki” – metoda zabawowa
Na dywanie rozłożone są miseczki lub krążki – miseczki dla kotków. Dziecko  czworakując między miseczkami w rytm muzyki, na pauzę kotek musi jak najszybciej dobiec do miseczki. Następnie każdy kotek wykona cztery przysiady.

Kotka i kociątko” – metoda zabawowa

Rodzic   jest mamą, dziecko  kociątkiem. Kocięta biegają czworakując po pokoju,  na pauzę w muzyce biegną do czekającej mamy – przytulić się.

Kot jest, kota nie ma” –zabawa ruchowa
Dziecko jest myszką  na hasło: Kota nie ma! Cichutko biega. Na hasło kot idzie: myszka chowa  się, dziecko  przykuca obejmują rękami kolana i opuszcza głowę nisko.

Myszki i kot”- zabawa bieżna
Rodzic wyznacza spiżarnię a naprzeciw niej mysią norę. Dziecko jest kotem, udaje ze śpi. Wtedy myszki cichutko biegną do spiżarki po smakołyki i z powrotem do norki. Gdy kot się budzi i miauczy, goni myszki uciekające do norki.

Propozycje na dzień 27.04 .2020 r.

 Przywitajmy się na dobry początek , ponownie  poznaną już piosenką : „DZIEŃ DOBEREK”. 
link do tej zabawy : https://youtu.be/8G0Il3QplWE

Szanowni Rodzice…nie wiemy kiedy się spotkamy, ale póki co realizujemy kolejny temat z naszego programu. Jest on łatwy i przyjemny i sprawia dzieciom dużo radości. Na dziś przygotowałam dla Was zadania i informacje dotyczące zwierząt żyjących na wsi. Na początek obejrzyjcie książki o zwierzętach wiejskich. Wskażcie proszę: krowę, kurę, koguta, świnię, konia, owcę, kozę. Podzielcie ich nazwy na sylaby: kro-wa, ku-ra, ko-gut, świ-nia, koń, ow-ca, ko-za.                                                                                                               A teraz wykonajcie gimnastykę buzi i języka:
1. Jedziemy na wieś – dzieci wibrują wargami – naśladują samochód jadący na wieś.
2. Konik – dzieci naśladują kląskanie konika: mocno przyklejają język ułożony szeroko przy podniebieniu i odklejają go zdecydowanym ruchem.Pracy języka towarzyszy praca warg, które raz są szeroko rozłożone, a raz ułożone w dziobek.
3. Krowa – dzieci naśladują ruchy żucia, poruszając dynamicznie żuchwą.
4. Kot oblizuje się po wypiciu mleka – dzieci przesuwają po górnej i dolnej wardze językiem przy szeroko otwartej jamie ustnej.
5. Pies gonił kota i bardzo się zmęczył – dzieci wysuwają język na brodę i dyszą.
6. Świnka – dzieci wysuwają wargi mocno do przodu, naśladują ryjek świnki.
7. Myszka bawi się w chowanego – dzieci wypychają policzki czubkiem języka od wewnętrznej strony: raz z jednej, raz z drugiej strony.
8. Miotła – dzieci naśladują gospodarza zamiatającego podwórko, przesuwając język od jednego do drugiego kącika ust, przy szeroko otwartych wargach.
Nasze buźkowe gospodarstwo jest teraz czyste i sprawne. Zapraszam Was do obejrzenia filmików o zwierzętach wiejskich.                                    https://www.youtube.com/watch?v=xrgowwp1V-U

https://vod.tvp.pl/video/domowe-przedszkole,co-slychac-na-wsi,45831

A teraz poproście rodzica, aby przeczytał Wam opowiadanie:

A. Widzowska „Nauka pływania”:

Mały kaczorek Ptaś był najlepszym pływakiem na całym podwórku. Nawet kiedy spał, przez sen przebierał nóżkami jakby pływał w stawie. Nie musiał chodzić na basen ani brać lekcji pływania, bo gdy tylko wykluł się z jajka, od razu wskoczył do miski z wodą i zanurkował. Kaczorek myślał, że wszystkie zwierzęta są dobrymi pływakami: konie, psy, koty, krowy, świnie, króliki, a przede wszystkim kury. Pewnego dnia Ptaś ogłosił zawody pływackie w stawie nieopodal domu. Okazało się, że chętne do pływania były zwierzęta: pies Merduś, dwie kaczki bliźniaczki i żaba Kumcia. – Jak to? – zdziwił się kaczorek Ptaś. – A dlaczego nie przyszły świnki? – Świnki wolą kąpać swoje ryjki w korytku – wyjaśnił pies. – A konie i krowy? – One wolą brać prysznic na łące w czasie deszczu. – A króliki i koty? – dopytywał się Ptaś. – Uciekają na samą myśl o pływaniu w wodzie. – Całe szczęście, że jest chociaż kurczak – powiedział kaczorek, widząc stojącego nieopodal kurczaczka Pazurka. – Ale ja tylko przyszedłem popatrzeć… – szepnął kurczak. – Jak to? Nie chcesz zdobyć pierwszego miejsca w pływaniu? – zdziwił się Ptaś. – Chciałbym, ale… kurczaczki i kurki nie potrafią pływać. – Ja potrafię! – pisnęła żaba Kumcia, zakładając na głowę czepek kąpielowy. – Umiem pływać żabką, delfinem, kraulem i pieskiem – pochwaliła się. – Pieskiem to pływam ja! – oburzył się Merduś. Kaczorek Ptaś nie mógł uwierzyć, że kurczaki nie znają się na pływaniu. – Zaraz cię nauczę – powiedział i pokazał Pazurkowi, jak przebierać nóżkami i jak machać skrzydełkami. – A teraz wskakuj do stawu i pamiętaj, dziób unoś nad wodą! – Mama mi mówiła, żebym nigdy nie wchodził sam do wody – powiedział kurczaczek. – Eee tam, przecież nie jesteś tu sam, zobacz, ilu nas jest. – Ale ja się boję… – Nie bądź tchórzem. – Dajmy mu spokój – powiedział pies. – Ma prawo się bać. – Merduś ma rację – powiedziała żaba Kumcia. – Niech kurczak stoi i patrzy. – Wszystkie ptaki to superpływaki! – stwierdził rozgniewany kaczorek i chciał wepchnąć kurczaczka na siłę do wody. Na szczęście w pobliżu przechadzała się pani Gęś i w porę zauważyła niebezpieczeństwo. Osłoniła kurczaczka swoim białym skrzydłem i powiedziała: – Nie można nikogo do niczego zmuszać ani wpychać na siłę do wody. Pazurek mógłby się utopić! Rozumiesz, że to niebezpieczne? – Tak… – Czy ty, Ptasiu, umiesz latać tak wysoko jak orły? – Nie… – A gdyby orzeł chciał cię zepchnąć z wysokiej skały, żeby sprawdzić, czy umiesz latać, to jak byś się czuł? – Bałbym się. – No widzisz. Jedni potrafią świetnie pływać, inni latać, ale nikt nie umie wszystkiego. – Przepraszam – szepnął zawstydzony Ptaś. – Brawo. To jest właśnie to, czego warto nauczyć wszystkich: słowa przepraszam.
Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:
1.Jakie zwierzę ogłosiło zawody pływackie?
2.Dlaczego nie wszystkie zwierzęta chciały brać w nich udział?
3.Kogo kaczorek Ptaś chciał nauczyć pływać?
4.Jak oceniacie zachowanie kaczorka?
5.Co powiedziała pani Gęś osłaniając kurczaka?
6.Co to znaczy, że nikt nie może nikogo do niczego zmuszać?

Kto z Was ma jeszcze siłę na wykonanie zadania, to załączam karty pracy i kolorowanki.

ZADANIE 1

ZAD.2

ZADANIE 3

ZADANIE 4

Propozycje na dzień 24.04 .2020 r.

 Przywitajmy się na dobry początek , ponownie  poznaną już piosenką : „DZIEŃ DOBEREK”. 
link do tej zabawy : https://youtu.be/8G0Il3QplWE
Witam Kochane Dzieci dzisiaj porozmawiamy o powietrzu, dowiemy tego i owego o powietrzu.

1.Drogi Rodzicu pozmawiaj z dzieckiem  o zanieczyszczeniu powietrza przez ludzi na podstawie filmu edukacyjnego „Zanieczyszczenia powietrza w gospodarstwie domowym”

https://www.youtube.com/watch?v=UfnFm98heqQ

Dziecko wypowiada się na temat swoich odczuć i zastanawia się, co może mieć wpływ na zanieczyszczenie powietrza.

2.Zabawa „ Dmuchanie Balonu”.

 Drogi Rodzicu nadmuchaj balon, po nadmuchaniu zapytaj dziecko dlaczego balon rośnie.  Następnie wypuść nadmuchany balon i zadaj kolejne pytania:

  •  Co się stało z balonem ?
  • Gdzie znajduje się powietrze
  • Czy widzimy powietrze?
  • Czy możemy go złapać ?
  • Czy powietrze ma smak ?

 3. Doświadczenie ” Bulgotanie”

Rodzicu, ustaw na stoliku przezroczystą szklankę napełniona wodą i poproś dziecko by, dmuchało na jej powierzchnię – na tafli wody ukazują się małe fale. Następnie daj dziecku  słomkę, zanurzamy ją w wodzie i wydychamy powietrze, woda bulgocze. Dziecko, wie że wydychane przez nas powietrze ukazuje się w postaci bąbelków i wypływa na powierzchnię. Powietrza normalnie nie widać, bo jest bezbarwne , dopiero w momencie pojawiania się bąbelków możemy je zauważyć.

4. Teraz propozycje prac plastycznych:„Kwitnące drzewo”

Przygotuj kartkę białego papieru oraz brązowego, patyczki do uszu, farby w kolorze białym, różowym, zielonym, klej. Na brązowej kartce narysuj ołówkiem konar drzewa, a następnie go wytnij i przyklej na białą kartkę. Kilka patyczków zwiąż gumką lub frotką. Maczaj patyczki w farbie i twórz kolorowe kwiaty i zielone liście na drzewie.

„ Zapachowe drzewo”

Potrzebne materiały:

  • Kawa mielona, można wykorzystać fusy po zaparzonej kawie.
  • Herbata ziołowa,
  • Papier kolorowy,
  • Klej,
  • Miseczki lub tacki papierowe,
  • Blacha do ciastek

Drogi Rodzicu na papierze kolorowym narysuj prostokąt oraz owal, które będą stanowiły pień drzewa i koronę drzewa. Do miski wsyp kilka łyżek kawy mielonej. Poproś dziecko, aby posmarowało pień drzewa klejem i udekorowało go, posypując go mieloną kawą. Rodzicu poproś dziecko by rozerwało torebkę z herbatą ziołową i niech wsypie zawartość do drugiej miski oraz posmaruje klejem owalny kształt, a następnie posypie go herbatą, aby zrobić liście. Odłóżcie elementy drzewa do wyschnięcia. Do udekorowania drzewa możecie także użyć przypraw.

 5. Teraz kilka ćwiczeń ,poruszajcie się -Gimnastyka dla sprawnego smyka .

Propozycje ćwiczeń:

  • Bieg slalomem wokół rozstawionych butelek wody
  • Skoki na jednej nodze wokół butelek
  • Berek wokół butelek
  • Kręgle z butelek
  • Unoszenie butelek wody (małych)

Film instruktażowy:

https://www.youtube.com/watch?v=OhhjWolQkj4

Materiały dodatkowe dla chętnych:

Rady na odpady – bajka:

https://www.youtube.com/watch?v=0WS8vo0iD2k&feature=share&fbclid=IwAR1VugiRfyvB3A_kXtT66hSWjCYzqKqzLEYkO_U7M-qBBoBAd7NxkNTcSm4&app=desktop#menu

Co to jest las- film edukacyjny:

https://www.youtube.com/watch?v=31z7hEiIDVs&fbclid=IwAR0miJ9XWXgceK5Yz1Ju81AWaD-br_pe8N9GGMm92LZSGgKorG0qCv9bTH4&app=desktop

Miłego weekendu, bądźcie zdrowi !!!

 

Propozycje na dzień 23.04 .2020 r. DZIEŃ ZIEMI

 Przywitajmy się na dobry początek , ponownie  poznaną już piosenką : „DZIEŃ DOBEREK”. 
link do tej zabawy : https://youtu.be/8G0Il3QplWE

1.Na dobry początek piosenka „Duszki, duszki” – może ona towarzyszyć do końca tygodnia  Spróbujcie wykonać wymyślony przez siebie taniec do tej piosenki.

https://www.youtube.com/watch?v=2tL0TZ-fS44

2.Rodzicu pokaż dziecku poniższe obrazki i porozmawiajcie o zachowaniach dobrych i tych, które szkodzą naszej planecie.

Rodzicu możesz podać przykłady czasu, w którym rozkładają się przykładowe śmieci:

pogięty rysunek (papier) – 1–6miesięcy

ogryzek jabłka (bio) 1–5 miesięcy

reklamówka (plastik) – nawet 400 lat

puszka (metal) – 50 lat

plastikowa butelka (plastik) – 400–450 lat

słoik (szkło) – nigdy

papierek po cukierku (plastik) – 400 lat

gazeta (papier) – 6 tygodni

skórka od banana (bio) – rok

chusteczka higieniczna (papier) – 2–4 tygodnie

3.Rodzicu przeczytaj dziecku opowiadanie i następnie przeprowadźcie w domu krótki eksperyment.

Smog

Agnieszka Frączek

Bardzo długo wyjeżdżaliśmy z miasta. „Brum, brum!”, dudniło nam w uszach. „Ti–tit, ti–tit!”, atakowało nas mimo szczelnie zamkniętych okien.

–– Rany, jaki korek! – narzekał tata.

–– Szybciej! – prosił Antek.

–– Wolniej – prosiła mama.

–– Nudzi mi się – jęczała Zosia.

–– Pi… – popiskiwał pies.

–– Daleko to jeszcze? – pytałem ja, Sprężynek.

Ale nasze słowa i tak zagłuszało nieznośne „Brum, brum, ti–tit!”.

Wreszcie – powolutku, koło za kołem – udało nam się wyjechać za miasto. I od razu zrobiło się weselej. Tata przestał narzekać na korki, mama przestała prosić, żeby tata zwolnił (dziwne, bo jechaliśmy teraz dużo szybciej niż w mieście), Antek przestał prosić, żeby tata przyspieszył, nawet Zosia przestała się nudzić. Z pobocza machały do nas czerwone dęby, żółte brzozy i zielone choinki, pies pochrapywał cicho, a Zośka nuciła jakąś przedszkolną piosenkę. Nawet słońce świeciło jakby trochę

jaśniej.

–– Od razu widać, że smog został za nami – cieszyła się mama.

–– To tam był jakiś smok? – z wrażenia mało nie wypadłem z koszyka.

–– Trzygłowy? – zawtórowała mi Zosia.

–– Spokojnie, nie smok, tylko smog, głuptasy – roześmiał się Antek.

–– A co to za różnica? – zapytała Zosia.

–– Ten wasz smok jest zielony, ma trzy głowy, pazury, ogon i K na końcu…

–– Czyli na ogonie?

–– Zośka! – zbył siostrę Antek. I tłumaczył dalej: – Wasz smok pożarł barana nafaszerowanego siarką. Zgadza się?

–– Tak… – odpowiedziała niepewnie Zosia, która chyba podobnie jak ja nie rozumiała, czemu ten zielony potwór ma być „nasz”.

–– Smog, o którym mówiła mama, też ma w środku trochę siarki. Ale na tym koniec podobieństw.

Bo mamie wcale nie chodziło o smoka, ale o smog, prawda, mamo?

–– Prawda.

–– Czyli chmurę pełną dymów i spalin – wtrącił tata.

–– A skąd się biorą takie smoki?

–– Smogi! – poprawił Antek. – Skąd? No z tej… Z tego… – plątał się.

–– Pamiętacie te wszystkie samochody stojące w korku? – przyszedł mu z pomocą tata. – Potraficie sobie wyobrazić, ile one naprodukowały spalin.

–– Mnóstwo.

–– Właśnie: mnóstwo. A przecież powietrze jest zanieczyszczane nie tylko przez samochody, ale też przez fabryki, gospodarstwa domowe, przez… – przerwał nagle tata. – Zobaczcie, jaki paskudny dom!

Rzeczywiście, z komina małego, żółtego domku wydobywały się kłęby dymu – gęstego, brązowo czarnego i pachnącego chyba jeszcze gorzej niż smocza jama. Wdzierał się do samochodu, łaskotał nas w nosy i szczypał w oczy.

–– A fe! – zawołała Zosia.

–– Fe! – powtórzył za siostrą Antek i zakrył sobie nos szalikiem.

–– Psik! – kichnął pies.

–– Co oni palą w tym piecu? Śmieci? – zastanawiała się mama.

–– Śmieci – potwierdził tata. – A paląc je, zatruwają powietrze, które i bez tego jest już bardzo zanieczyszczone – westchnął.

–– A smog się cieszy – podsumował Antek.

„Czy powietrze jest czyste?” – doświadczenie, obserwacja drobin kurzu w świetle latarki. Wieczorem zgaś światło i zapal małą latarkę. Obserwuj powietrze w snopie światła, spróbuj dostrzec drobinki zanieczyszczeń.

4. „Oburzony ekoludek” – praca plastyczno–techniczna. Przygotuj materiały do wykonania pracy (różne surowce wtórne: pudełka, plastikowe butelki, gazety, stare płyty itp; klej, nożyczki, taśmę klejącą). Spróbuj wykonać z pomocą rodzica lub starszego rodzeństwa postać ekoludka.

5. Doświadczenie „Oczyszczalnia ścieków” – Potrzebne będą: przezroczyste kubki, piasek, kamienie, ścinki papieru, okruszki, liście, trawa, fusy herbaty i kawy, papierki po cukierkach, brokat, sól itd. Dziecko wlewa z dzbanka / kranu wodę do kubeczków, a następnie dodaje wybrane przez siebie substancje i miesza. Rodzic pyta, czy woda jest czysta? Czy chciałby taką wypić? Pyta, jak można ją oczyścić? Pokazuje piasek, żwir, kamyki oraz gazę / ścierkę i pyta, co z tych rzeczy może pomóc w oczyszczeniu wody? Dziecko zapewne zaproponuje gazę / ścierkę – wtedy rodzic przelewa część swojej brudnej wody przez gazę i prezentujeefekt. Następnie proponuję zbudowanie oczyszczalni z pozostałych rzeczy (kamieni, żwiru i piasku).

Rodzic wręcza dziecku:

–– lejek lub uciętą plastikową butelkę,

–– gazę lub ściereczkę,

–– gumkę recepturkę,

–– piasek, drobne kamyki, żwir,

–– słoik / kubek.

Na koniec lejka / butelki dziecko zakłada gazę / ściereczkę i mocuje za pomocą gumki. Wsypuje piasek, następnie żwir i kamyki (warstwy bez mieszania). Umieszcza lejek / butelkę nad słoikiem/ kubkiem i wlewa swoją zanieczyszczoną wodę. Obserwuje, co się stanie.

Rodzic wyjaśnia, że kamienie zatrzymały duże śmieci, takie jak kamyczki, papierki po cukierkach, liście; żwir – nieco większe, jak trawa, fusy, okruszki, a piasek te najmniejsze – brokat i sól. Uprzedza jednak, że choć woda stała się czystsza, nie jest taka jak na samym początku i nie wolno jej pić.

6. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych.

– „Rakieta” – dziecko naśladuje start rakiety. Stoi, wolno klaszcze i tupie, jednocześnie

pochyla się raz w lewo, raz w prawo. Potem klaszcze i tupie coraz szybciej. Obraca się.

Szybko uderza dłońmi w kolana. Prawą dłonią zatacza kółka przed nosem i wydaje dźwięk

pracujących silników rakiety. Podskakuje, unosi ręce i podskakuje z okrzykiem: Hura! Zabawę można powtórzyć.

– „Planety” – rytmiczne poruszanie się do dowolnej melodii. Dziecko wyobraża sobie, że doleciało rakietą na inną planetę. Rytmicznie porusza się do melodii. Gdy piosenka ucichnie, podchodzi do wybranego domownika i wymyślają przyjazny gest powitalny.

– „Orbity” – tor przeszkód z elementami gimnastycznymi. Dziecko startuje z miejsca wyznaczonego przez dorosłego. Najpierw idzie raczkiem, potem robi trzy przysiady, kładzie woreczek na głowę, przechodzi z nim po linie wyznaczonej na podłodze, zdejmuje woreczek i na czworakach zmierza do mety.

7. Mam także dla Was propozycje kart pracy.

zal1

zal2

zal3

KOCHANI !!!

Mamy w planie stworzyć wyjątkową  laurkę dla naszej planety Ziemia .Załóżcie proszę coś zielonego-  wyjdźcie do ogrodu, przed dom lub nawet w domu wśród kwiatków (jeżeli macie taką możliwość), poproście mamę lub tatę, aby wam zrobili zdjęcie. Umieście  potem w komentarzu pod postem na FB przedszkola lub grupy zajączki, ewentualnie  wyślijcie sms. Chcemy stworzyć z tych zdjęć laurkę dla naszej planety, która jutro obchodzi swoje święto! Zapraszamy do włączenia się w akcję. Przypominamy również o trwającym konkursie na zaprojektowanie torby ekologicznej.

Propozycje na dzień 22.04 .2020 r. DZIEŃ ZIEMI

 Przywitajmy się na dobry początek , ponownie  poznaną już piosenką : „DZIEŃ DOBEREK”. 
link do tej zabawy : https://youtu.be/8G0Il3QplWE

Kochane Zajączki

Z  okazji  Dnia Ziemi 22 kwietnia  zachęcamy  Was  do wysłuchania  wiersza  pt.  ,,Nasza Ziemia”.  Prosimy  słuchajcie  uważnie  i odpowiedzcie na kilka pytań po jego wysłuchaniu. Na pewno świetnie sobie z  tym  poradzicie.  Osoba  dorosła  prezentuje  obrazek  przedstawiający planetę Ziemię              Nasza-Ziemia, czyta wiersz i zadaje pytania.

Wokół słoneczka – pewnie to wiecie,

krąży planeta najmilsza w świecie.

Z daleka patrząc, tonie w błękicie,

a jak wiadomo, woda to życie.

W zieleni lasów, łąk i gaików

wszelakich stworzeń żyje bez liku:

roje owadów, tęczowe ptaki,

gady i płazy, ryby i ssaki.

Dla nich owoce rosną na drzewach,

a w kłosach złote ziarno dojrzewa,

dla nich nasionko – maleńkie takie

staje się rzepką albo burakiem.

Gdy sięgnąć głębiej – ku sercu Ziemi,

węgiel, gaz, ropę – wszystko znajdziemy!

Pokłady srebra i soli skały,

wszystkie potrzebne minerały!

Chrońmy bogactwa te nieprzebrane,

szanujmy skarby darmo nam dane,

całe to dobro, które jest dla nas.

Niech żyje ZIEMIA – nasza kochana!

Pytania do treści wiersza:

Jakie bogactwa można spotkać na powierzchni naszej planety?

– Jakie skarby kryją się w głębi ziemi?

– Dlaczego nazywamy je bogactwami naturalnymi?

– Do czego ludziom potrzebne są bogactwa naturalne?

– Bez czego ludzie nie mogliby żyć na naszej planecie?

Oto kila kart pracy do wykonania.

Sprzątamy-las

Opakowania ekologiczne

Propozycje na dzień 21.04 .2020 r.

 Przywitajmy się na dobry początek , ponownie  poznaną już piosenką : „DZIEŃ DOBEREK”. 
link do tej zabawy : https://youtu.be/8G0Il3QplWE

DROGIE DZIECI I RODZICE!

W ramach działań ekologicznych  zapraszam do zabaw badawczych związanych z wodą

2.  Czym jest woda dla człowieka ?

Rodzicu porozmawiaj z dzieckiem na temat roli wody w przyrodzie i jakie ma znaczenie w życiu człowieka? Pomoże filmik.Oto link do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=EXfEySFqfyQ

2. Akweny wodne

https://p25wroc.szkolnastrona.pl/index.php?c=getfile&id=30

Zapoznaj dziecko z rodzajami akwenów wodnych: morze, jezioro, rzeka, staw, ocean.

3. Jak oszczędzać wodę? poznanie przyczyn zanieczyszczeń oraz sposobów jej oczyszczania

– wymień zanieczyszczenia wody-

– w jaki sposób możemy ją oczyścić

-w jaki sposób możemy oszczędzać wodę?

linki do pobrania:

https://www.youtube.com/watch?v=XwPK0mCWq2Y

https://www.youtube.com/watch?v=Xmx2Yn5mutI

4.Kochane dzieci a teraz kilka zabaw z wodą:

Zjawisko parowania i skraplania, co pływa, co tonie, określanie zapachu, smaku, stanu wody.

  • obejrzyj film i spróbuj wykonać dowolnie wybrany eksperyment związany z wodą
  • opisz co zaobserwowałeś?

https://www.youtube.com/watch?v=10fpRPyBHeU

Zabawy badawcze z wodą:

 

6. Kochane dzieci załóżcie hodowlę kryształów

Potrzebny będzie : słoik, sznurek lub nitka,patyczek lub kredka, woda, sól

Do połowy słoiczka nalewamy cieplej wody (tu pomaga rodzic), dodajemy ok. 4 dużych łyżek soli lub 6 małych, mieszamy aż się sól rozpuści. Do patyczka lub kredki (przez środek) przywiązujemy sznurek/nitkę i kładziemy na wierzchu słoika tak aby nitka była zamoczona w słoiku. Odstawiamy na parapet i obserwujemy co będzie się działo w kolejnych dniach

7. Teraz trochę się poruszamy , bo napewno się zmęczyliście. Zapraszamy do zabaw ruchowych z piłką.

Propozycje na dzień 20.04 .2020 r.

 Przywitajmy się na dobry początek , ponownie  poznaną już piosenką : „DZIEŃ DOBEREK”. 
link do tej zabawy : https://youtu.be/8G0Il3QplWE
1. Planeta Ziemia(zachęcam do wykorzystania w zabawach atlasów świata, globusa lub map)
  • Drogi Rodzicu porozmawiaj z dzieckiem na temat kształtu planety – Ziemia
  • Wskaż na globusie lub mapie świata kontynenty, oceany, morza
  • Wskaż na mapie , atlasie  krajobraz mórz i gór
  • Dla chętnych dzieci: można  wykonać model kuli ziemskiej dowolną techniką

Planeta ziemia: https://www.youtube.com/watch?v=DNCCb2x6FN

2. Zagrożenia dla środowiska przyrodniczego wynikających z niszczycielskiej

działalności ludzi

Drogi Rodzicu zapoznaj dziecko z definicją : odpady, recykling, segregacja, surowce wtórne

ODPADY:Wszystkie rzeczy, które wyrzucamy i z  których już nie korzystamy.

SEGREGACJA ŚMIECI: to ważna sprawa!! Wrzucam śmieci tylko do tego pojemnika do którego wrzucać wypada.

RECYKLING: To proces, w którym odpady przerabiamy i na  nowe produkty zamieniamy.

SUROWCE WTÓRNE: To tylko te odpady, które do recyklingu używamy.

Tylko takie, z których coś nowego wytwarzamy.

3. Kolejne zadanie dla Was :

Połącz ilustracje z odpowiednim napisem:

https://drive.google.com/file/d/1V75e4EZ7767_vNvgVu7vo6dBilwSEpiR/view

Jak ludzie powinni segregować śmieci? (zał.prezentacja)

https://www.youtube.com/watch?v=uWLFOUKkzGA

Odpowiedz na pytania:

  • Co należy robić ze śmieciami?
  • Czy można wyrzucać śmieci w lesie?
  • Jakie są kolory pojemników na śmieci?
  • Co to jest recykling?
  • Co robimy ze starym sprzętem np. lodówka?
  • Gdzie wyrzucamy skoszoną trawę, liście?
  • Co to jest kompostownik?
  • Gdzie wyrzucamy stare leki?

4. Obejrzyjcie proszę  film edukacyjny „Wpływ działalności człowieka na otaczające go środowiska”. Oto link do pobrania 

https://www.youtube.com/watch?v=cLXiennnlDY

Drogi Rodzicu porozmawiajcie proszę na temat:

zagrożeń, które wynikają z ludzkiej działalności

– co można  zrobić,aby chronić środowisko przed zanieczyszczeniami?

5. Zabawa przy piosence: ,,Cały świat jest w naszych rękach”.

https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE

Ci co lubią segregację
Otóż oni mają rację
Gdy w osobne pojemniki
Lecą papier, szkło, plastiki

Cały świat jest w naszych rękach
Właśnie o tym ta piosenka
Możesz dbać o cały świat
Chociaż masz niewiele lat   /x2

 A recykling trudne słowo
Chodzi o to by na nowo
Z naszych śmieci zrobić coś
Papier, plastik albo szkło

Cały świat jest w naszych rękach…/x 2
 
Więc dorośli oraz dzieci
Posłuchajcie
Sprawą śmieci trzeba zająć się dziś
Żeby jutro dobrze żyć

Cały świat jest w naszych rękach
Właśnie o tym ta piosenka
Możesz dbać o cały świat
Chociaż masz niewiele lat        /x3

ŻYCZĘ PRZYJEMNEJ ZABAWY !!!

 

„CO MOŻEMY ZROBIĆ DLA NASZEJ ZIEMI?”

Dzień Ziemi corocznie obchodzony w dniu 22 kwietnia uważany jest za największe ekologiczne święto świata. Abyśmy, nadal mogli oglądać drzewa, słyszeć śpiew ptaków i czuć zapach kwiatów, musimy dbać o środowisko.

Drodzy Rodzice i Kochane Dzieci dnia 22 kwietnia bądźcie z nami. Ubierzcie się na zielono. Skorzystajcie z naszych podesłanych propozycji oraz zaproponowanego  konkursu nt :„Zaprojektuj papierową torbę na zakupy”. Bedzie do tego potrzebny  mocny szary papier / 1-2 arkusze, farby, kredki, nieużytki, klej, nożyczki  itp./ Zróbcie zdjęcia , filmik .Więcej informacji już niebawem. Na dobry początek super piosenka: link do pobrania

https://youtu.be/pRNtFXew_VE

 

Szanowni Rodzice i Kochane dzieci !

  Bardzo dziękuję za ścisłą współpracę, ciepłe słowa, prace, wykonywane przez Wasze dzieci, a moje  przedszkolaki. Dziękuję za piękne życzenia i pamięć. Bardzo miło, że przesyłacie informacje zwrotne. Cieszę i jest mi bardzo miło, że korzystacie z propozycji zadań, ćwiczeń, zabaw  do wspólnego wykonania w domu.                                                                                        

Zachęcam w dalszym ciągu  również do wysyłania fotorelacji  ze wspólnie spędzonych chwil. Czas ograniczonej działalności przedszkola to trudny okres zarówno dla Was, dzieci, jak i dla nas. Wierzymy, że minie szybko i uda nam się niedługo wrócić do nauczania stacjonarnego.                                                                 Czas, w którym dziecko nie chodzi do przedszkola, można wykorzystać na to, aby stało się ono bardziej samodzielne. Warto zachęcać je do utrzymania czystości w swoim kąciku (pokoju), przygotowania prostych posiłków razem z rodzicami, wykonywania w swoim tempie czynności związanych z ubieraniem, przygotowaniem do snu. W tych ostatnich czynnościach, z powodu pośpiechu, dzieci są zazwyczaj wyręczane. Pobyt w domu daje możliwość częstych rozmów z dziećmi na różnorodne tematy, a tym samym wzbogacania ich słownictwa.Ważne jest także znalezienie  chwilki czasu na czytanie dzieciom i z dziećmi. Aby urozmaicić zajęcia, można skorzystać z edukacyjnych programów telewizyjnych. Pobyt w domu może być także okazją do prowadzenia rozmów z dzieckiem, tłumaczenia otaczających nas zjawisk. Warto pamiętać, że podstawową formą aktywności dzieci w wieku przedszkolnym jest zabawa. Proponuję, więc zabawy przy wspólnym stole: gry planszowe, zabawy i gry zręcznościowe. Proponuję również zabawy ruchowe, gdyż ważne jest zaspokajanie potrzeb aktywności fizycznej, np. poprzez wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych.

Mocno przytulam wszystkie kochane przedszkolaki.    

Dziękuję za owocną współpracę.

Życzę spokoju oraz dużo zdrówka.

                                                                       Z wyrazami szacunku

                                                                               Dorota Jagielska

Propozycje na dzień 17.04 .2020 r.

1.. Przywitajmy się na dobry początek , ponownie  poznaną już piosenką : „DZIEŃ DOBEREK”. 
link do tej zabawy : https://youtu.be/8G0Il3QplWE
W dniu dzisiejszym pobawimy się w zabawy związane z wiejskim podwórkiem.

2.Zabawa ruchowa “Kury do kurnika.Osoba dorosła wyznacza miejsce do zabawy – kurnik. Dziecko naśladuje odgłos kur (ko, ko) i ich chód, poruszając rękami jak skrzydłami. Na hasło: Kury do kurnika, kury chowają się do kurnika. Celem jest, żeby dziecko zrobiło to jak najszybciej.3.Zabawa ruchowo- naśladowcza “ Naśladujemy zwierzęta”

Dzieci poruszają się w rytmie wygrywanym przez rodzica  na wybranym instrumencie, dostępnym w domu (jeśli nie posiadacie Państwo instrumentów można je zastąpić gazetą, sztućcami, garnkiem, metalową miską, itp.). Podczas przerwy w grze rodzic  mówi nazwę wybranego zwierzęcia, a dzieci je naśladują (sposób poruszania się i odgłosy, jakie wydaje).
Jeśli posiadamy w domu figurki zwierząt domowych lub dowolne ilustracje, kiążeczki można je wykorzystać do zabawy. Zamiast podawania nazwy zwierzęcia można pokazać dziecku obrazek lub figurkę.

4. Słuchanie opowiadania H. Bechlerowej „Na podwórku”- rodzic czyta

Na podwórku u Władka
jest wesoła gromadka:
długouchy pies Raczek
i króliczek, co skacze,
kurka pstra
i kotki dwa,
i na koniec łaciaty prosiaczek.
Ma ten Władek zmartwienie:
Raczek garnek stłukł w sieni,
kotek wełnę rozwinął,
spruł pończochę babciną,
drugi kot
wlazł na płot
i pobrudził łapkami pierzynę.

A od rana już kłopot:
trzeba mleka dać kotom,
barszcz zjada pies Raczek,
trawę królik, co skacze,
kurka pstra
owies ma,
a otręby w korytku – prosiaczek.

Rozmowa na temat przeczytanego wiersza:
– Jak ma na imię chłopiec z wiersza?
– Jak się nazywał pies Władka?
– Jakie zwierzęta miał jeszcze Władek?
– Co zrobiły zwierzęta?
– Co jadły zwierzęta?

5. Ćwiczenia słuchowe – „Jakie to zwierzę?”
Wypowiadamy nazwy zwierząt sylabami, a dziecko podaje pełną nazwę np. ku -ra  kura, kro – wa   krowa itd.

6.Cykl rozwojowy kurczaczka

Jajko ptaka to „kapsuła”, w której rozwija się pisklę. Pod ochroną skorupy znajduje się zarodek, który początkowo jest tylko małą białą plamką na powierzchni żółtka. Ta plamka, w przypadku jaja kurzego w ciągu 21 dni, zamienia się w puszyste, biegające pisklę.

Teraz dzieci zmięcie się w laborantów i przeprowadźcie  doświadczenia na jajach kurzych. Poznajcie  budowę jajka surowego i jajka na twardo. Macie do dyspozycji film:

https://youtu.be/LsrRsxF0teE

dzięki, któremu  dowiedzcie  się, jak wygląda pisklę w momencie wyklucia oraz w jakich warunkach może się rozwijać. Dodatkowo przedstawiam Wam dzieci obrazowo- cykl rozwojowy link:

https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/s960x960/93555222_116507506678592_96061251427237888_o.jpg?_nc_cat=100&_nc_sid=e007fa&_nc_ohc=6x3ykDyBlMsAX8vDNup&_nc_ht=scontent-frx5-1.xx&_nc_tp=7&oh=edbde90a864f032d1be8c83dd7ce285e&oe=5EBE18C6

A na koniec jeszcze zaśpiewany  🙂 

DOBRZE SIĘ  BAWCIE !!!!

Propozycje na dzień  16.04.2020r.

1. Przywitajmy się na dobry początek , ponownie  poznaną już piosenką : „DZIEŃ DOBEREK”. 
link do tej zabawy : https://youtu.be/8G0Il3QplWE

2. Proszę obejrzyjcie Bajkę o jajkach- kanał you tubehttps://www.youtube.com/watch?v=lIWDCkbVQ6A

3. Teraz mały masażyk Jajeczko

W spodeczku jest jajeczko ( malujemy owal na całych plecach)
Postukam w nie łyżeczką ( stukamy po plecach piąstką)
oskubię skorupkę ( podskubujemy boczki)
podmucham paluszki ( dmuchamy na palce)
podmucham jajeczko ( dmuchamy na plecy dziecka, delikatnie je masując)
nabiorę łyżeczką ( ruch zagarniania i chwytania dłonią)
żółteczko, białeczko ( zagarniamy raz z lewej, raz z prawej)
mniam, pyszne jajeczko ( rozmasowujemy kółko na plecach

4.„Po co hodujemy zwierzęta” – film i zabawa rozwijające logiczne myślenie

Obejrzyjcie kolejny filmik dotyczący zwierząt  i ich produktów, które od nich otrzymujemy   https://www.youtube.com/watch?v=xrgowwp1V-U

Przygotowałam obrazki przedstawiające wybrane zwierzęta wiejskie oraz obrazki przedstawiające różnorodne produkty odzwierzęce. Zadaniem dziecka jest dopasowanie obrazka wybranego produktu do obrazka przedstawiającego zwierzę.

5.Teraz trochę się pogimnastykujemy – proponuje „Zabawy z jajkami” .Można wykorzystać jakiś przedmiot zamiennie.

1. „Jajko parzy!” – dziecko biega w jednym kierunku, trzymając w prawej ręce „jajko”  woreczek ( woreczek można zastąpić np. zwiniętą w kulkę parą skarpetek). Na umówiony znak następuje zmiana kierunku biegu i przełożenie woreczka („jajka”) do drugiej reki.

2. „Wydmuszka” – dziecko chodzi z woreczkiem („jajkiem”) na głowie, siada skrzyżnie, wstaje, idzie dalej, cały czas starając się, aby nie zgubić go w czasie ćwiczeń.

3. „Kto dalej rzuci?” – dziecko i rodzic w siadzie klęcznym z woreczkiem („jajkiem”) na głowie wykonują powolny skłon

tułowia w przód, zrzucając woreczek jak najdalej na podłogę.

4. „Tor przeszkód” – dziecko przesuwa leżący na podłodze woreczek („jajko”) raz lewa, raz prawa ręką i idzie za nim na czworakach.

Na znak np. gra na bębenku (można uderzać łyżką w deseczkę) siada skrzyżnie i wykonuje kilka rzutów i chwytów woreczka.

5. „Podaj dalej” – dziecko leży przodem i oburącz trzyma woreczek („jajko”). Wykonuje skłon tułowia w tył i pokazuje woreczek, wznosząc w przód wyprostowane ręce.

6. „Karuzela” – stojąc na jednej nodze, dziecko przekłada woreczek („jajko”) pod kolanem wzniesionej nogi prawej i lewej, na zmianę.

7. „Kokoszka” – woreczki („jajka”) leżą na podłodze, daleko jeden od drugiego. Dziecko biega, zręcznie je omijając lub przeskakując. Na dany sygnał (np. tupniecie)  dziecko wraca do swojego woreczka i chodzi  wokół niego jak kaczka – na podkurczonych palcach.

Pod koniec zabawy dziecko wykonuje kilka przeskoków przez swój woreczek obunóż przodem, tyłem, bokiem.

8. „Do kurnika!” – marsz z woreczkami („jajkiem”) na głowie, odniesienie ich i odłożenie w wyznaczone miejsce.

9. Drodzy Rodzice oto kilka pomysłów na „brudzące zabawy”

Przepisy na proste do wykonania masy, które pozwolą świetnie się bawić. Życzymy miłej zabawy.

Błotko

składniki: mąka, woda, kakao

Wykonanie: składniki mieszamy ze sobą w dowolnych proporcjach.

Ciastolina:

składniki:

1 szklanka maki, 1/2 szkl soli, 1 łyżka kwasku cytrynowego,1 szkl. wrzącej wody, łyżka oleju

Wykonanie:

suche składniki mieszamy w misce, dolewamy olej i wodę. Mieszamy łyżką , przestygnięta masę wyrabiamy ręką. W zamkniętym pojemniku można ja przechowywać 2tygodnie

ŻYCZĘ WSPANIAŁEJ ZABAWY !!!

Propozycje na dzień  15.04.2020r.

1. Przywitajmy się na dobry początek , ponownie  poznaną już piosenką : „DZIEŃ DOBEREK”. 
link do tej zabawy : https://youtu.be/8G0Il3QplWE
2.Obejrzyjcie proszę prezentacje :
3.Pamiętajmy, że ruch to zdrowie Zapraszam do  zabawy pt. „Głowa, ramiona …”
https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE
4. Zapraszam do obejrzenia filmu edukacyjnego „Farma Pikuś i Mruczek”. Rozpoczniemy od zagadek słuchowych
„Jakie zwierzę wydaje taki dźwięk ?”.
 link do filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=vQbS0Dm0CjA
Udało Wam się wykonać wszystkie zadania ?  Brawo !!!      Mam nadzieję, że tak i świetnie się przy tym bawiliście.
5.Kolejne zadanie :Policz, ile jest różnych rodzajów zwierząt, wpisz odpowiednią ilość kresek w ramce poniżej danego zwierzątka
6.Następnie proponuję pracę plastyczno-techniczną „Świnka”.
Proszę  pokolorować ją kredkami,  wyciąć  oraz złożyć.Pamiętajmy o posprzątaniu swojego stanowiska pracy ! Ścinki wyrzucamy do kosza, kredki odkładamy na swoje miejsce. Krzesełka dosuwamy do stolików.
Praca plastyczna do pokolorowania i wycięcia :puzzle

7. A teraz spróbujcie zbudować z klocków zagrodę dla naszej świnki   Kto ma w domu figurki zwierząt może je dołożyć i nimi manipulować podczas zabawy tematycznej „W wiejskiej zagrodzie”. Pamiętajcie, że po skończonej zabawie odkładamy zabawki na swoje miejsce i koniecznie myjemy ręce !

POWODZENIA DZIECI !

Propozycje na dzień 14.04

Witam ponownie Kochane Dzieci i Drogich Rodziców
W tym tygodniu będziemy rozmawiać  z dziećmi odnośnie zwierząt mieszkających na wiejskim podwórku. Dzieci będą  utrwalać  nazwy młodych zwierząt mieszkających na wsi oraz przypomną słowa piosenki pt.: „Stary Donald farmę miał”. Wykonywać będą  ćwiczenia grafomotoryczne, prace plastyczne,  pobawią się w teatrzyk oraz wiele innych działań będą wykonywać
Życzę  dobrej zabawy!
1. Przywitajmy się na dobry początek , ponownie  poznaną już piosenką : „DZIEŃ DOBEREK”. 
link do tej zabawy : https://youtu.be/8G0Il3QplWE
2.Wysłuchanie wiersza czytanego przez Rodzica pt.: „Na wiejskim podwórku” Stanisława Kraszewskiego, rozmowa na temat utworu.

Na podwórko dumne matki prowadziły swoje dziatki:
Krowa – łaciate cielątko,
Koza – rogate koźlątko,
Owca – kudłate jagniątko,
Świnka – różowe prosiątko,
Kurka – pierzaste kurczątko,
Gąska – puchate gąsiątko,
Kaczka – płetwiaste kaczątko,
Każda prowadzi swoje dzieciątko!
Wtem ujrzały pieska Burka, który urwał się ze sznurka.
Tak się bardzo przestraszyły, że aż dzieci pogubiły.
Krowa – łaciate cielątko,
Koza – rogate koźlątko,
Owca – kudłate jagniątko,
Świnka – różowe prosiątko,
Kurka – pierzaste kurczątko,
Gąska – puchate gąsiątko,
Kaczka – płetwiaste kaczątko,
Każda zgubiła swoje dzieciątko!
Wtem gospodarz konną furką wjechał prosto na podwórko.
Zszedł czym prędzej ze swej furki, zamknął Burka do komórki.
Lamentują biedne mamy: „Co my teraz robić mamy?”.
Wtem z kryjówek wyszły dziatki, odnalazły swoje matki:
Krowę – łaciate cielątko,
Kozę – rogate koźlątko,
Owcę – kudłate jagniątko,
Świnkę – różowe prosiątko,
Kurkę – pierzaste kurczątko,
Gąskę – puchate gąsiątko,
Kaczkę – płetwiaste kaczątko,
Znalazło mamę każde dzieciątko.

3.Pytania do wiersza:
Jakie zwierzęta wystąpiły w wierszu?
Co wydarzyło się w wierszu?
Kto spowodował kłopoty?
Co zrobił gospodarz?

4.Czytanie wiersza z dzieckiem, np. rodzic czyta: krowa – łaciate… itd., a dziecko dopełnia zdanie nazwą młodego zwierzęcia.

5.Śpiewanie piosenki pt.: „Stary Donald farmę miał” – zabawa rozwijająca pamięć i sprawność językową.

link do pobrania: https://youtu.be/XQRHDliey4c

Stary Donald farmę miał, ijaijaoooo,
Kurki na niej hodował, ijaijaoooo,
Kurki ko ko tu i ko ko tam,
Ko ko tu, ko ko tam, ciągle tylko ko ko,
Stary Donald farmę miał, ijaijaoooo.
Stary Donald farmę miał, ijaijaoooo,
Krówki na niej hodował, ijaijaoooo,
Krówki mu mu tu i mu mu tam,
Mu mu tu, mu mu tam, ciągle tylko muu.
Kurki ko ko tu i ko ko tam,
Ko ko tu, ko ko tam, ciągle tylko ko ko,
Stary Donald farmę miał, ijaijaoooo.
Stary Donald farmę miał, ijaijaoooo,
Świnkę na niej hodował, ijaijaoooo,
Świnka chrum chrum tu i chrum chrum tam,
Chrum tu, chrum tam, ciągle tylko chrum,
Krówki mu mu tu i mu mu tam,
Mu mu tu, mu mu tam, ciągle tylko muu.
Kurki ko ko tu i ko ko tam,
Koko tu, koko tam, ciągle tylko koko,
Stary Donald farmę miał, ijaijaoooo.
Stary Donald farmę miał, ijaijaoooo,
Kaczki na niej hodował, ijaijaoooo,
Kaczki kwa kwa tu i kwa kwa tam,
Kwa tu, kwa tam, ciągle tylko kwaaa.
Świnka chrum chrum tu i chrum chrum tam,
Chrum tu, chrum tam, ciągle tylko chrum.
Krówki mu mu tu i mu mu tam,
Mu mu tu, mu mu tam, ciągle tylko muu.
Kurki ko ko tu i ko ko tam,
Ko ko tu, ko ko tam, ciągle tylko koko,
Stary Donald farmę miał, ijaijaoooo.

6.Karty pracy do pobrania

6. Propozycja wierszyk do nauki :

,,W gospodarstwie”

T.M. Massalska

Pieje kogut już od świtu;
– Kukuryku! Kukuryku!
Kura do kurczaków żwawo
Gdacze: – W lewo!
Gdacze: – W prawo!
Kaczka kwacze: – Kwa! Kwa! Kwa!
Trzy kaczątka dziobem pcha.
Krowa muczy: – Mu! Mu! Mu!
Aż po prostu brak jej tchu.

Koń opędza się od much.
I rży głośno: – Jestem zuch!
Świnka chrumka: – Chrum! Chrum! Chrum!
Co za hałas! Co za szum!
Kot cichutko miauczy: – Miau!
A pies szczeka: – Hau! Hau! Hau!

Propozycje na dzień 10.04
Witam ponownie Kochane Dzieci i Drogich Rodziców
1. Przywitajmy się na dobry początek , ponownie  poznaną już piosenką : „DZIEŃ DOBEREK”. 
link do tej zabawy : https://youtu.be/8G0Il3QplWE
2.„Już niedługo święta” – rozmowa z dziećmi na podstawie doświadczeń rodziny oraz dostępnych w domu ilustracji np.( bajeczki, pocztówki wielkanocne). Opowiadamy o tym, jak ludzie przygotowują się do świąt wielkanocnych. Rodzic opowiada o porządkach, o gotowaniu tradycyjnych potraw, o zwyczajach (święcenie pokarmów, śmigus-dyngus)
3.„Poszukiwanie jaja” – wspaniała zabawa zarówno dla dziecka jak i dorosłych. Osoba dorosła „zajączek” ukrywa w pomieszczeniach mieszkalnych jajko czekoladowe , które dziecko musi znaleźć. Zabawa zapewnia ruch i dużo radości. Przy szukaniu jajka używamy słów: zimno, ciepło, gorąco.
4.SYMBOLIKA  WIELKANOCNEGO KOSZYCZKA : 
5.„ Wielkanocny koszyczek ” – proponujemy wykonać z dzieckiem prosty koszyczek z papierowego talerzyka , dołączyć uchwyt z papieru , ozdobić pisakami lub kredkami .
6. Propozycja na wielkanocną kurę i zająca.  Link do pobrania:
https://youtu.be/FW2QFfk-62A?t=210
Propozycje na dzień 09.04
Witam ponownie Kochane Dzieci i Drogich Rodziców

DRODZY RODZICE okres przedświąteczny spędzicie z dziećmi na przygotowaniach do świąt. Zaangażujcie w nie także dziecko, niech ono też ma w nich swój udział. Przedszkolak, może np: posprzątać szufladę z zabawkami. Warto poświęcić też czas na wspólne przygotowanie pisanek. Ozdabianie jajek (zarówno kolorowanek  jak i przestrzennych) przyczyni się do rozwoju sprawności manualnej  oraz kreatywności. Pomysłów na ozdabianie jajek jest wiele, np. malowanie, farbowanie, stemplowanie, oklejanie. Ciekawe, który z tych pomysłów spodoba się najbardziej ?

1. Przywitajmy się na dobry początek , ponownie  poznaną już piosenką : „DZIEŃ DOBEREK”. 
link do tej zabawy : https://youtu.be/8G0Il3QplWE

2.W świąteczny nastrój wprowadzi Was piosenka ” Wiosenny walczyk” i praca plastyczna „Kurczaczek” z użyciem balonika.

link do pobrania ;https://youtu.be/xo7QDnHyGFI

3.Pokolorujcie kolorowankę – pisankę 

kolorowanka pisanka

4.Zabawa matematyczna„Liczymy pisanki”

Potrzebujemy:Jajka czekoladowe, koszyczek.

Zadania:-Ola do koszyczka włożyła 3 pisanki. Zosia dołożyła jeszcze 2. Ile jajek jest w koszyku?-Kasia włożyła do koszyka 2 pisanki. Zosia włożyła 3 pisanki. Przyszedł Staś i też włożył 3 pisanki. Ile pisanek jest w koszyku?-Mama pomalowała 3 pisanki. Tata pomalował 4 pisanki. Ich synek pomalował tylko 1. Ile pisanek pomalowali razem?-W koszyku było 8 jajek do malowania pisanek. Przyszedł Krzyś i stłukł 3 jajka. Ile jajek pozostało w koszyku?

Po każdym zadaniu wyciągamy jajka z koszyczka i zaczynamy od nowa.

5. Zabawa ruchowa

POWODZENIA ŻYCZĘ NA DZISIEJSZY DZIEŃ

Propozycje na dzień 08.04
Witam ponownie Kochane Dzieci i Drogich Rodziców
WIELKANOCNY  CZAS
1. Przywitajmy się na dobry początek , ponownie  poznaną już piosenką :

     „DZIEŃ DOBEREK”. 

link do tej zabawy : https://youtu.be/8G0Il3QplWE
2. Piosenka o pisankach
https://view.genial.ly/5e84c049d54b570d8e85d7d2/social-vertical-post-pisanki?fbclid=IwAR0e8bsEtnT4ArgrA63jfZhN64emi044jqegneGEuW8m1AZGAy6zSOMck04
3. Prezentacja o symbolice wielkanocnej
https://view.genial.ly/5e81d12ba8bed70dadffc629/social-action-wszystko-o-wielkanocy?fbclid=IwAR3f4_cJg1-aDNh1iKo7ihS0Yqu4bzbnK7NGM2NAlGbkGbrlJCLFhiB3t00
3. Zawartość koszyczka wielkanocnego .Omówcie proszę z dzieckiem produkty w koszyczku . Przy okazji podzielcie na sylaby .
https://view.genial.ly/5e7f276eaafed90da9a53f0d/interactive-image-koszyczek-wielkanocny?fbclid=IwAR2AFVDlb-fl37E_S7BcOEK5jWrwEwdfHfULZWHSEfdFnOdLtHqfkQRU_aU
4.Malowanie pisanki farbami . Wasze kolorowanki -pisanki możecie wykorzystać jako tradycyjne kolorowanki, bądź jako szablony do wycinania. Świetnym pomysłem mogą być również wyklejanki kulkami z bibuły, czy nasionami znalezionymi w kuchennych szafkach. Rozwijanie sprawności  manualnej i precyzji ruchów:  koszyk pisanek, pisanka kolorowanka
Można wykorzystać prawdziwe jajko, tylko uważajcie aby Wam nie upadło. Wydmuszkę -skorupkę jajka  – uwaga ,aby nie upadła . Można wtedy przełożyć przez otworki patyczek od szaszłyków, cienki pędzelek i malowanie jest wygodniejsze.Najpierw pomalujcie całą wydmuszkę ,a po wyschnięciu wzorki .
MIŁEJ ZABAWY !!!
Propozycje na dzień 07.04
Witam ponownie Kochane Dzieci i Drogich Rodziców
1. Przywitajmy się na dobry początek , ponownie  poznaną już piosenką :

     „DZIEŃ DOBEREK”. 

link do tej zabawy : https://youtu.be/8G0Il3QplWE
Grafika wektorowa, ikony, ilustracje Zajac Szarak na licencji ...

2. Dzisiaj będzie na sportowo :trochę się poruszamy , poskaczemy i pokicamy .

ZAPRASZAM

Wielkanocne zajączki” -zabawy i ćwiczenia gimnastyczne z nietypowym przyborem ( gąbka kąpielowa ) z zastosowaniem toru przeszkód

PRZEBIEG

  1. Zabawa orientacyjno – porządkowa. Po otrzymaniu gąbki dziecko wykonuje dowolne rzuty i chwyty, a na sygnał zatrzymuje się w bezruchu.
  2. Zabawa „Ile razy” . Dzieci podrzucają gąbkę tyle razy ile usłyszały uderzeń klaśnięć .
  3. Zabawa „Krasnoludki i Wielkoludy”. Dziecko spaceruje z gąbką na głowie do rytmu wystukiwanego wielkoludy, na inny dźwięk uderzenie o 2 łyżeczki chodzą jak krasnoludki ( w przysiadzie ).
  4. Rzut gąbki w górę i przed chwytem klaśnięcie w dłonie, wykonanie przysiadu, obrotu dookoła siebie.
  5. W marszu i biegu przekładanie gąbki z ręki do ręki wokół siebie, pod kolanem .
  6. Układanie gąbki na stopie, podrzucanie jej w górę i chwytanie.
  7. W staniu rozkrocznym rzut gąbki między nogami w tył ponad siebie, tak aby przeleciała w przód ponad głową.
  8. Rzut gąbki do celu – do wiaderka, miski
  9. Podskoki obunóż z gąbką między kolanami, tak aby jej nie zgubić.
  10. W siadzie skrzyżnym z gąbką na głowie zrzucić gąbkę w przód, w tył, w lewo, w prawo.
  11. Leżenie tyłem, nogi zgięte w kolanach, stopy wzniesione w górę i częścią podeszwową skierowane do sufitu, a na nich gąbka – prostowanie i zginanie nóg tak aby gąbka nie spadła.
  12. Leżenie tyłem, gąbka na klatce piersiowej – wdech nosem, wydech ustami.
  13. „Zajączki w kapuście”. Skoki dzieci – zajączków między gąbkami i przez nie.
  14. W siadzie skrzyżnym mocne ściskanie gąbki rękami.
  15. Tor przeszkód:
    bieg do krzesła i przejście po nim,
    bieg do obręczy, koła utworzonego z tasiemki – wskok obunóż i wyskok z niej,
    bieg slalomem między gąbkami,
    czworakowanie do krzesełka, przejście pod nim pełzając,
    bieg do linii mety
  16. Marsz we wspięciu z gąbką na głowie- spokojny wdechy i wydechy.
  17. Wyścig „Piramidki z gąbek”. Dwie grupy na hasło budują piramidę z gąbek.
  18. Marsz we wspięciu z gąbką na głowie.

 

  PROPONUJĘ RÓWNIEŻ BAJKĘ O ZAJĄCZKACH, KTÓRE LUBIĄ  BIEGAĆ

Bieg to zdrowie .

Bieg to zdrowie Dwa zajączki, bardzo lubiły biegać. Aby innych do tego zachęcić, każdego roku organizowały zawody w bieganiu. Zawodnicy mieli biegać dookoła wielkiego stawu. Rzecz wszystkim była wiadoma, bo takie zawody odbywały się od wielu lat. Tego roku zajączki bardzo się starały. Robiły wszystko, by zawody się udały, by były większe niż w zeszłym roku. Przygotowały ogłoszenia i rozwiesiły je w całym lesie. Sprawdziły trasę, czy nie ma na niej błota, czy jest dobrze oznaczona. Wszystko było jak należy.
Nadszedł dzień zawodów. Dla zajączków wielka chwila. Pojawiły się na linii startu wcześnie rano. Chciały osobiście wszystkich witać. Zbliżała się wyznaczona godzina, w której bieg się rozpoczynał. Tymczasem, poza zajączkami, nikt na zawody nie przybył.
– Cóż się stało – dziwią się zajączki – gdzie są wszyscy zawodnicy? Przecież rok temu było ich tak wielu?
Zajączki czekały, czekały, ale nikogo się nie doczekały.
– Trudna rada – rzekły – ale przecież odwoływać biegu nie wypada, biegniemy sami!
Zajączki wystartowały. Biegły powoli oszczędzając siły, bo trasa jeszcze przed nimi długa. Po pewnym czasie zauważyły sarenkę, która w zeszłym roku w zawodach startowała. Była szybka, do mety przybiegła jako trzecia.
– Sarenko, dlaczego nie startujesz w tegorocznych zawodach?
– Bo to ja powinnam je wygrać, ale inne zwierzęta tak mnie popychały i blokowały, że mało z trasy nie wypadłam – obrażona odpowiedziała sarna i odwróciła głowę.
Zajączki biegły dalej. Wkrótce ujrzały łosia, który rok temu zajął drugie miejsce.
– Łosiu, czekaliśmy na ciebie na starcie, dlaczego nie biegniesz dzisiaj z nami?
– Jak to dlaczego, wszyscy widzieli, że to ja byłem pierwszy, na linii mety najpierw było moje poroże, ale sędzia tego nie uznał i przyznał zwycięstwo dla dzika, bo ponoć jego nos był przed moim nosem – obrażony łoś zadarł do góry głowę.
Zajączki biegły dalej. Wkrótce ujrzały dzika, zeszłorocznego zwycięzcę.
– Dziku, jesteś mistrzem, dlaczego w tym roku nie bierzesz udziału w zawodach?
– Bo ja myślałem, że jak zwyciężę, to dostanę jakąś cenną nagrodę. Ja tak się starałem, biegłem bardzo szybko, wszystkich pokonałem, a w nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca dostałem tylko marchewkę – odparł dzik i odwrócił się tyłem.
Zajączki pobiegły dalej. Na trasie wiele jeszcze innych zwierząt spotkały. Nikogo jednak na udział w zawodach nie namówiły. Aż wreszcie do mety dotarły i razem ją przekroczyły. W nagrodę po marchewce zjadły, którą sami sobie wręczyły. Zeszły się inne zwierzęta. Chciały wiedzieć, który z zajączków wygrał. Zajączki na to pytanie odpowiedziały zgodnie.
– Zwycięzcą biegu jest zdrowie. Każdy może je wygrać. Wystarczy, że będzie chętnie biegać. Nie ważne czy dobiegnie pierwszy, drugi czy trzeci. Ważne, by pamiętać, że bieg to zdrowie.

                      
Miłego dnia dzieciaczki!!!
Witam ponownie Kochane Dzieci i Drogich Rodziców
Propozycje na kolejne dni 06.04

Drodzy Rodzice! 

Z zabaw i aktywności przedstawionych na każdy dzień wybierajcie zabawy i zadania, które odpowiadają indywidualnym potrzebom i możliwościom dziecka.

1.Przywitajmy się ponownie  poznaną już piosenką :

     „DZIEŃ DOBEREK”. 

link do tej zabawy : https://youtu.be/8G0Il3QplWE
2.Rodzic zapozna dziecko z utworem a następnie porozmawia na temat treści :
Bajeczka wielkanocna AGNIESZKA GALICA

Wiosenne słońce tak długo łaskotało promykami gałązki wierzby, aż zaspane wierzbowe Kotki zaczęty wychylać się z pączków.

– Jeszcze chwilę – mruczały wierzbowe Kotki – daj nam jeszcze pospać, dlaczego już musimy wstawać?

A Słońce suszyło im futerka, czesało grzywki i mówiło:

– Tak to już jest, że musicie być pierwsze, bo za parę dni Wielkanoc, a ja mam jeszcze tyle roboty.

Gdy na gałęziach siedziało już całe stadko puszystych Kotków, Słońce powędrowało dalej. Postukało złotym palcem w skorupkę jajka – puk, puk! i przygrzewało mocno.

– Stuk-stuk! – zastukało coś w środku jajka i po chwili z pękniętej skorupki wygramolił się malutki Kurczaczek.

Słońce wysuszyło mu piórka, na głowie uczesało mały czubek i przewiązało czerwoną kokardką.

– Najwyższy czas – powiedziało – to dopiero byłby wstyd, gdyby Kurczątko nie zdążyło na Wielkanoc.

Teraz Słońce zaczęło się rozglądać dookoła po łące, przeczesało promykami świeżą trawę, aż w bruździe pod lasem znalazło śpiącego Zajączka. Złapało go za uszy i wyciągnęło na łąkę.

– Co się stało, co się stało? – Zajączek przecierał łapką oczy.

– Już czas, Wielkanoc za pasem – odpowiedziało Słońce – a co to były za święta bez wielkanocnego Zajączka? Popilnuj Kurczaczka, jest jeszcze bardzo malutki, a ja pójdę obudzić jeszcze kogoś.

– Kogo? Kogo? – dopytywał się Zajączek, kicając po łące.

– Kogo? Kogo? – popiskiwało Kurczątko, starając się nie zgubić w trawie.

– Kogo? Kogo? – szumiały rozbudzone wierzbowe Kotki. I wtedy Słońce przyprowadziło do nich małego Baranka ze złotym dzwonkiem na szyi.

– To już święta, święta – szumiały wierzbowe Kotki, słońce głaskało wszystkich promykami, nucąc taką piosenkę:

W wielkanocny poranek

Dzwoni dzwonkiem Baranek,

A Kurczątko z Zającem

Podskakuje na łące.

Wielkanocne Kotki,

Robiąc miny słodkie,

Już wyjrzały z pączka,

Siedzą na gałązkach,

Kiedy będzie Wielkanoc?

Wierzbę pytają.

Pytania do tekstu:

  • Kogo najpierw obudziło słońce?
  • Kto był drugi? Kto – trzeci?
  • Dlaczego słońce budziło bazie, kurczaczka, zajączka i baranka?
  • Jakie święta zbliżają się do nas wielkimi krokami?
  • Jak przygotowujemy się do świąt Wielkanocnych?
  • Jakie znacie tradycje świąt Wielkanocnych?

 

3. Zabawa  naśladowcza ; „Przygotowania do świąt”

Dziecko ruchem przedstawia czynność, jaką wykonuje się w domu przed świętami: odkurzanie, pieczenie, mycie okien, ścieranie kurzu, trzepanie dywanów itp.

4. Proszę zapoznać dziecko  z krótkim wierszykiem, który następnie można dziecko nauczyć na pamięć:

zajączki papierowe

Mówi zając do baranka, 

jaka piękna ta pisanka, 

wtem z jajeczka wyszła kurka,  

nastroszyła swoje piórka,  

teraz biega, głośno krzyczy,  

że WESOŁYCH ŚWIĄT CI ŻYCZY

Uczymy dziecko na pamięć czytając pierwszy wers-dziecko powtarza i tak kolejne .Można mówić na zmianę z dzieckiem po jednym wersie. Mówimy razem a potem dziecko recytuje samodzielnie

5. Na koniec posłuchajcie dzieci piosenki  „WYSZŁY W POLE KURKI TRZY” .

link do pobrania :

https://youtu.be/WSBUwpV6qnk

Może spróbujecie zaśpiewać z mamą , tatą , bratem , siostrą

Tekst piosenki :

Wyszły w pole kurki trzy
I gęsiego sobie szły.
Pierwsza przodem, w środku druga,
Trzecia z tyłu oczkiem mruga.
I tak sobie kurki trzy
Raz dwa! Raz dwa! W pole szły!

A pod stogiem ziarnka są,
Zjadły kurki ziarnek sto.
Myśli sobie każda kurka:
„Po co wracać na podwórko?
Smaczne ziarnka tutaj są,
Nie na próżno więc się szło”.

Chłop szedł miedzą do swej wsi
I zobaczył kurki trzy.
Krzyknął: „Pozwól kurze grzędy,
Ona wnet Ci wlezie wszędy!”
Klasnął w dłonie: raz, dwa, trzy
I wypłoszył kurki trzy!

–  Rozmowa na temat – ile było kurek ?,  jak szły kurki? , co znaczy ,że szły gęsiego?

 Zabawa rytmiczna; ćw. koordynacji wzrokowo -ruchowo-słuchowej.
Do tej samej piosenki” zabawa w łapki” – rytmicznie klaszczemy w dłonie i potem w dłonie rodziców  / na przemian/.

6. „Wiosna na parapecie’’

Wiosna zawitała na dobre,  zaczął się sezon na sianie i sadzenie. To doskonała pora, by rozbudzać zainteresowania dzieci zmianami zachodzącymi w przyrodzie, tworząc sytuacje, które powodują  poznanie nowego środowiska przyrodniczego. Nabywanie wiedzy poprzez praktyczne działanie jest jednym z najlepszych sposobów uczenia się i możliwością samodzielnego wykonania określonej pracy, a potem wyciągania wniosków na podstawie systematycznych obserwacji. Wysiewamy rzeżuchę na watę, sadzimy cebulkę, fasolę :

przepis na wysiew rzeżuchy

Zajączek – zabawa naśladowcza

Rodzic recytuje wierszyk, a dzieci wykonują wymienione w treści utworu czynności.

Zajączek (M. Ledwoń)

Skacze zajączek polną dróżką.

Tupie raz prawą, raz lewą nóżką.

Śmieszne jajeczko trzyma w łapkach.

To nie jajeczko, ale sikaweczka!

Śmigus- dyngus!- słychać krzyk.

Psik, psik, psik!- zając znikł.

 

Witam ponownie Kochane Dzieci i Drogich Rodziców
Propozycje na kolejne dni 03.04

Drodzy Rodzice! 

 

1.Przywitajmy się ponownie  poznaną już piosenką :

     „DZIEŃ DOBEREK”. 

link do tej zabawy : https://youtu.be/8G0Il3QplWE

2.„Gram w zielone” – zabawa utrwalająca umiejętność rozpoznawania koloru zielonego.

Rodzic  mówi: „W Zielonej krainie wesoło czas płynie, strój zielony mam i w zielone gram”.
Następnie dziecko wypowiada kolejno tekst rymowanki:
– Grasz w zielone?
– Gram!
– Masz zielone?
– Mam! Przy słowie „ mam” pokazuje i mówi, co ma na sobie w kolorze zielonym lub pokazuje przedmioty zielone w pomieszczeniu (np. bluzka, spodnie, spódnica, opaska, itp.).

3.Jak powstaje kolor zielony?” – łączenie barwy żółtej i niebieskiej – prezentacja przez rodzica .

4. Posłuchajcie piosenki”.„Zielona trawa, zielony mech” https://youtu.be/raq4h4Ap9CY

 

1)Kiedy wiosna przyjdzie do nas,
roześmiana i zielona,
razem z wiosną wszystkie dzieci
zaśpiewają tak:
Ref. Zielona trawa, zielony mech,
zielona żaba, rech, rechu, rech /2x

2)Rośnie trawa, rosną listki,
rosną szybko dzieci wszystkie,
przyfrunęły też bociany
i klekocą tak:
Ref. Zielona trawa, zielony mech…

3)W lesie kwitnie już zawilec,
obudziły się motyle,
a wieczorem nad łąkami
słychać żabi śpiew:
Ref. Zielona trawa, zielony mech…

5. Rodzic  losuje obrazki, na których znajduje się coś zielonego. Następnie opisuje tak, żeby dziecko odgadło, co jest na obrazku. Oto obrazki:

trawa, liście

żaba, drzewo 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Witam ponownie Kochane Dzieci i Drogich Rodziców
Propozycje na kolejne dni 02.04

Drodzy Rodzice! 

Z zabaw i aktywności przedstawionych na każdy dzień wybierajcie zabawy i zadania, które odpowiadają indywidualnym potrzebom i możliwościom dziecka.

1.Przywitajmy się ponownie  poznaną już piosenką :

     „DZIEŃ DOBEREK”. 

link do tej zabawy : https://youtu.be/8G0Il3QplWE

2. Drodzy Rodzice  zapoznajcie dziecko z utworem

„Ptasie perypetie” Agata Bober

W ciepłych krajach afrykańskich, gdzie na zimę odlecieli,

Trzech przyjaciół się spotkało, by pomówić o niedzieli.

Pierwszy zaczął Pan Skowronek, co ze swego śpiewu słynął:

-Lećmy szybko wnet do Polski, bo nam dni wiosenne miną!

Wszak wiadomo nie od dzisiaj, że mym wielkim jest zadaniem

Wszem i wobec wyśpiewywać, Pani Wiosny powitanie.

– Ty mój drogi wciąż o pracy- wtrącił się czerwononogi.

Chciałbym jeszcze móc odpocząć, bo do Polski kawał drogi!

A poza tym, tam na miejscu, czeka mnie roboty szmat,

Gniazdo muszę znów zbudować, małym pomóc przyjść na świat.

-Wiem, co mówisz mój kolego- przemówiła wnet jaskółka.

Pracy w Polsce mam bez liku, bom nie jest jak ta kukułka

Co podrzuca innym dzieci, żeby później leniuchować.

Na najlepsze ptaki w Polsce, muszę dzieci swe wychować.

Wtem sfrunęła Pani Sójka, z listem w swoim małym dzióbku.

– Proszę czytać, bo znalazłam list ten w kwiatach, w mym ogródku.

Wziął list Bocian w skrzydła swoje i zaczyna czytać:

„Przylatujcie wy leniuchy, wiosnę trzeba witać!

Środek marca, a Was nie ma, zaraz będzie wielka draka,

Bo na niebie wciąż nie widać, powracającego ptaka!

Wiec pakujcie swe manatki i w daleką podróż sio!

P.S To ja, Wasz przyjaciel drogi, Pan Wróbelek Pio.”

Nie czekając ani chwili, w wielkim pędzie spakowane,

Wyruszyły w długą podróż, ptaki nieco skołowane.

Bo nie wiedzą co ich, czeka, gdy do Polski zawitają,

Strachu pełne swe kuperki, biedne ptaszki teraz mają!

3.Omówcie proszę treść wiersza

 4.Oglądanie ilustracji przedstawiających ptaki. Zwrócenie uwagi na ich wygląd i budowę. Próba wskazania przez dziecko głowy, oka, tułowia, dzioba, skrzydeł, ogona i nóg. (w plikach do pobrania).

5.Dziecko układa na dłoni piórko wycięte z papieru (lub w miarę możliwości sztuczne piórko). Wciąga powietrze nosem i wypuszcza ustami – zdmuchuje piórko tak, by poleciało jak najdalej.

6.Ptaki powracające na wiosnę” – oglądanie ilustracji          

(w plikach do pobrania).

7. Karta pracy: ( w pliku  do pobrania) karta pracy

Dziecko:

– ogląda obrazek bociana w pętli

– wyszukuje wśród obrazków te, które są identyczne, i je zaznacza

– naśladuje miny i ruch żab

– nazywa emocje, jakie one przedstawiają

 8. Praca plastyczna ,,Kolorowe ptaki” (w plikach do pobrania)

Wycinanie ptaków, ozdabianie ich według własnego pomysłu, naklejanie skrzydeł.

pliki do pobrania:
Drodzy Rodzice to propozycje na 01.04.2020r.
 Przywitajmy się ponownie  poznaną już piosenką :

     „DZIEŃ DOBEREK”. 

link do tej zabawy : https://youtu.be/8G0Il3QplWE
Drodzy Rodzice przeczytajcie dziecku utwór i porozmawiajcie o jego treści. Pokażcie wykres kołowy, przedstawiający kwietniową pogodę

,,KWIECIEŃ CIEPŁY, KWIECIEŃ ZIMNY”

Proszę pana niech pan powie,
czy ten kwiecień ma źle w głowie?
Raz jest zdrowy, raz z katarem
i tak chodzi lat już porę.

Kwiecień ciepły, kwiecień zimny
czy wy o tym dzieci wiecie,
raz w kożuchu raz w sandałach
chodzi taki kwiecień plecień.

Proszę pani od pogody,
czy ten kwiecień nie chce zgody?
Sypie śniegiem, słońcem praży,
deszcz i burza też się zdarzy.

1 kwiecień to dzień robienia sobie psikusów i żartów ale w taki sposób, żeby nikomu nie było przykro, a wręcz przeciwnie ma być po prostu śmiesznie. Lubiany przez wszystkie dzieci  poeta J. Brzechwa napisał o Prima Aprilis taki zabawny wiersz, po przeczytaniu którego niewątpliwie wszystkim poprawi się humor i może zainspiruje on do wymyślania własnych figli i psot, także tych rysunkowych. Namalujcie to, co Was w wierszu rozbawiło. Przesyłam utwór w wersji do słuchania. To link : Tutaj

Jan Brzechwa

Wiecie, co było pierwszego kwietnia?

Kokoszce wyrósł wielbłądzi garb,

W niebie fruwała krowa stuletnia,

A na topoli świergotał karp.

Żyrafa miała króciutką szyję,

Lwią grzywą groźnie potrząsał paw,

Wilk do jagnięcia wołał: „Niech żyje!”,

A zając przebył ocean wpław.

Tygrys przed myszą uciekał z trwogi,

Wieloryb słonia ciągnął za czub,

Kotu wyrosły jelenie rogi,

A baranowi – bociani dziób.

Niedźwiedź miał ptasie skrzydła po bokach,

Krokodyl stłukł się i krzyknął: „Brzdęk!”

„Prima aprilis!” – wołała foka,

A hipopotam ze śmiechu pękł.

Zobaczcie jakie primaaprilisowe przygody mieli Bolek i Lolek. Tutaj

Przedstawiam kartę pracy , pomyślcie i powiedzcie Mamie, Tacie co z czym pasuje.
Przedszkole w domu | Przedszkole Publiczne Nr 8 "Pod Stokrotką" w ...
DRODZY RODZICE I KOCHANE PRZEDSZKOLAKI „ZAJĄCZKI”
– WITAM SERDECZNIE !
Oto kolejna porcja zadań na nadchodzący tydzień.                            
Myślę ,że dacie radę .
Zadania na wtorek  31.03.2020 r.
 Zadanie edukacyjne – mowa

1. Przywitajmy się ponownie  poznaną już piosenką :

     „DZIEŃ DOBEREK”. 

link do tej zabawy : https://youtu.be/8G0Il3QplWE
2. Zapraszam Rodzica do zapoznania dziecka z opowiadaniem:

,,O żółtym tulipanie” opracował H. Urbanek według Marii Różyckiej

W ciemnym domku pod ziemią mieszkał mały Tulipanek.
Maleńki Tulipan, jak wszystkie małe dzieci, spał całymi dniami. Wokoło bowiem było bardzo cicho i ciemno. Pewnego dnia obudziło go lekkie pukanie do drzwi.
Puk! Puk! Puk!
Kto tam?
-zapytał obudzony ze snu Tulipanek.
To ja, Deszczyk, Chcę wejść do ciebie. Nie bój się, maleńki.
Otwórz.
Nie, nie chcę. Nie otworzę- powiedział Tulipanek i odwróciwszy się na drugą stronę, znów smacznie zasnął.
Po chwili mały Tulipanek usłyszał znowu pukanie.
Puk! Puk! Puk!
Kto tam?
To ja, Deszcz. Pozwól mi wejść do swego domku.
Nie, nie chcę, abyś mnie zmoczył. Pozwól mi spać spokojnie.
Po pewnym czasie Tulipanek znów usłyszał pukanie i cieniutki, miły głosik wyszeptał:
Tulipanku, puść mnie!
Ktoś ty?
Promyk słoneczny- odpowiedział cieniutki głosik.
O, nie potrzebuję cię. Idź sobie.
Ale Promyk Słoneczny nie chciał odejść. Po chwili zajrzał do domku tulipanowego przez dziurkę od klucza i zapukał:
Kto tam puka?- zapytał zżółkły ze złości Tulipanek.
To my, Deszcz i Słońce. My chcemy wejść do ciebie.
Wtedy Tulipanek pomyślał:
‚ Ha, muszę jednak otworzyć, bo dwojgu nie dam rady’.
I otworzył.
Wtedy Deszcz i Promyk wpadli do domku tulipanowego.
Deszcz chwycił przestraszonego Tulipanka za jedną rękę. Promyk Słońca za drugą i unieśli go wysoko, aż pod sam sufit.
Mały żółty Tulipanek uderzył główką o sufit swego domku i przebił go.
I, o dziwo, znalazł się wśród pięknego ogrodu na zielonej trawce.
Była wczesna wiosna. Promyki Słońca padały na główkę Tulipanka.
A rano przyszły dzieci i zawołały:
Patrzcie! Pierwszy żółty tulipan zakwitł dzisiaj z rana!
Teraz już na pewno będzie wiosna

obrazki

3. Rodzicu porozmawiaj  z  dzieckiem na temat treści opowiadania:

Jakie postacie występowały w opowiadaniu? Gdzie znajdował się domek Tulipanka? Dlaczego Tulipanek nie chciał wpuścić Deszczyku? Co zrobili Deszczyk i Promyk Słońca? Kto znalazł tulipana w ogrodzie? Jak wyglądał Tulipanek, kiedy wyszedł z domku?  

4 .Praca plastyczno-techniczna ‚Tulipanek’- wykonaj samodzielnie lub z pomocą rodzica.

 

Prace plastyczne - Kolorowe kredki: Tulipany z rolek po papierze

Opis wykonania tulipana z rolki po papierze znajduje się na stronie: 

http://crayonka.blogspot.com/2012/04/tulipany-z-rolek-po-papierze.html
Możecie posadzić  cebulkę kwiatową ,
albo też cebulkę dymkę !                 MIŁEJ ZABAWY !
Zadania na poniedziałek 30.03.2020 r.

 

Zadania edukacyjne – mowa

1. Przywitajcie się z rodzicem, rodzeństwem zabawą muzyczno – ruchową ” DZIEŃ DOBEREK”. Ta zabawa będzie nam towarzyszyć każdego dnia na powitanie

https://youtu.be/8G0Il3QplWE
2.    Zaczynamy od zagadki: 

 Jak się nazywa ta pora roku,

gdy się zielenić zaczyna wokół?

Skowronek nad polem śpiewa,

kwiaty forsycji kwitną na drzewach.

3.   Proszę Rodzica o zapoznanie dziecka z wierszem „Wiosna”    
Piękna, zielona i bardzo radosna,
Taka jest właśnie Pani Wiosna!
Przybywa do nas po śnieżnej zimie,
Gdy mroźny czas na stałe minie.
Chowamy czapki i ciepłe kozaki,
Obserwujemy lecące ptaki.
Gdy nadchodzą wiosenne miesiące,
Budzi się życie w parku i na łące.

Chętne przedszkolaki mogą nauczyć się go na pamięć.

Proszę zadać dziecku kilka pytań w celu sprawdzenia co dziecko zapamiętało.
4. Jak Pani Wiosna idzie przez świat to cała przyroda budzi się do życia. Wszystko kwitnie dookoła, słychać ptasi śpiew. Zapraszam Was do obejrzenia filmu o zwiastunach wiosny:  https://youtu.be/Q2FGp2ezExw
5. Karta pracy – proszę wskaż te obrazki ,które przedstawiają zwiastuny wiosny.

 Zadania edukacyjne -edukacja muzyczna

1.Po  czym poznać, że wiosna już przyszła dowiecie się oglądając ten filmik skorzystajcie z niżej podanego  linku do stron:                                                         https://www.youtube.com/watch?v=rANDOonihZg

2.Powtórzcie proszę piosenkę z którą się zapoznaliście już dnia 26.03.2020r. -zaśpiewajcie wspólnie z Rodzicem,postarajcie się zilustrować treść piosenki  poprzez ruch i gest.

3.Kolejne zadanie to  wykonanie portretu Pani Wiosny, można wykorzystać  kolorowankę, którą możecie udekorować również według własnego pomysłu.

kolorowanka wiosna

POWODZENIA DZIECI !

Zadania na piątek 27.03.2020r.

         Zadania edukacyjne – edukacja plastyczna

       Witam serdecznie na kolejnych zajęciach edukacyjnych.Piątek  będzie dla dzieci kolejnym dnie  twórczym i ruchowym.Proponuje wykonać z talerzyka białego bociana .Dla ułatwienia prosiłabym ,aby rodzic wyciął poszczególne elementy.

Materiały potrzebne to: talerzyk biały, czerwone kartki na nogi, dziób, bibuła lub krepa na skrzydło,  nożyczki, klej nożyczki.

 

Zadania edukacyjne – gimnastyka z poduszką

To spokojna i łatwa zabawa pozwalająca na poznanie możliwości własnego ciała.

oto kila propozycji :

1. Zagadka czytana przez Rodzica ; Nie jestem ptakiem ani zwierzem,
Choć rogi mam, jak również pierze.
W łóżku pod głową mnie znajdziecie.
Czym jestem? Czy mi odpowiecie?/ dziecko odpowiada/

2.Zabawa ruchowa “Poduszka jak…”
– plecak (nosimy na plecach)
– dzban na głowie (przenoszenie na głowie)
– taca (nosimy na dłoni)
– piłka (podrzucamy i łapiemy)
– szalik (otulamy się nim)
– jak …(dzieci podają swoje propozycje)
Zabawę kończymy stwierdzeniem: “poduszka jak poduszka” – dzieci w dowolnym miejscu sali kładą głowę na poduszce

3.Zabawa “Podsłuchiwanie poduszki”
Przy  spokojnej muzyce rodzic  podpowiada dziecku, aby podsłuchiwało swoją poduszkę, która może nam powie o czym marzy, może o tym, co jej się śniło, co o nas sądzi. Dziecko przez pewien czas “podsłuchuje “ poduszkę.

4.Budowanie “Poduszkowej wieży”
Dziecko układa poduszki jedną na drugiej.Przelicza poduszki  używając liczebników porządkowych; pierwsza, druga , trzecia itd

5.Ćwiczenie na przyswojenie słów :poduszka między, na, pod, nad.

6.Ćwiczenie relaksacyjne-położenie się na poduszce- słuchanie spokojnej muzyki.

Miłej zabawy!

 

Drodzy Rodzice i Kochane Dzieci!


Pomimo trudnej sytuacji w jakiej się znaleźliśmy, zapraszam wszystkich Was do wspólnej zabawy i zdobywania nowych wiadomości i umiejętności. Wierzę , że korzystając z naszych podpowiedzi miło spędzicie czas, ucząc się nowych piosenek, zabaw oraz słuchając wierszyków i ciekawych opowiadań, które tym razem przeczytają Wam je Wasi Rodzice. Wypracowane karty pracy, realizowane pomysły plastyczne prosimy gromadzić w teczce, a po powrocie do przedszkola urządzimy wystawę oraz dokonamy wspólnego omówienia  działań podejmowanych w domu pod Państwa opieką. Dziękuje i ponownie proszę o kolejne zdjęcie z aktywności dzieci na messengera i na grupę Zajączki.  Życzę  wszystkim  Dzieciom oraz Rodzicom dużo zdrowia, spokoju oraz cierpliwości w pokonywaniu codziennych trudności.

Zadanie na czwartek 26.03.2020 r.

1.Rozwiązywanie zagadki B. Szelągowskiej o wiośnie.
(Rodzic recytuje zagadkę i prosi dziecko o podanie rozwiązania)
Wracają ptaki z daleka
I kwiatki kiełkują wokoło.
Nadchodzi pora radosna,
Bo właśnie zaczyna się … (wiosna)

2.Słuchanie opowiadania A. Widzowskiej – „Powrót bociana” czytanego przez rodzica

Olek pojechał na kilka dni do babci i dziadka. Pogoda była piękna, a w powietrzu czuło się zapach nadchodzącej wiosny. Nadchodził czas powrotu ptaków, które odleciały do ciepłych krajów.                                                                                                          Widzisz, co jest na dachu stodoły u sąsiada? – zapytał dziadek. Jakieś gałęzie. Dlaczego są tak wysoko? – zapytał chłopiec. To jest gniazdo bociana.                                                                                                         Dziadku, tam nikogo nie ma. Jego mieszkańcy na pewno są teraz na łące i szukają pożywienia.Szkoda, że nie mamy wysokiej drabiny.Jakby tam wszedł -powiedział chłopiec                                                                  Mogłyby się nas wystraszyć i opuścić gniazdo. Nie wolno przeszkadzać ptakom. Nie widać ani jednego bociana. Może zostały w Afryce?                Z pewnością wróciły. Wkrótce z jajek wyklują się małe bocianiątka.             A może nawet już się Z pewnością wróciły. Wkrótce z jajek wyklują się małe bocianiątka. A może nawet już się wykluły.                                                                                                          I one też kiedyś odlecą?   Tak, kiedy trochę podrosną i nabiorą sił.  Ja bym tak nie umiał, chociaż już urosłem – stwierdził Olek.  Ja też nie – odparł ze śmiechem dziadek.  Brakuje nam skrzydeł i dziobów -dodał chłopiec.  Po drodze dziadek opowiadał Olkowi o ptakach, które odlatują przed nastaniem zimy, i wymienił czajki, jerzyki, słowiki, szpaki, skowronki,jaskółki, bociany.  Jerzyki? – zdziwił się chłopiec.

Przecież jeże nie latają!  Jerzyki to gatunek ptaków. Tylko nazwa jest podobna, choć inaczej się ją zapisuje. Nagle nad ich głowami przeleciał bocian, a potem drugi. Wylądowały prosto w gnieździe.                                                                                                             – Miałeś rację, dziadku! – zachwycił się Olek. Już są! Skąd wiedziałeś? Wczoraj słyszałem ich klekotanie: kle, kle.  Kle, kle, kle! – powtórzył Olek. Po powrocie do domu babcia poczęstowała ich pyszną szarlotką.

ILUSTRACJE PTAKÓW  DO OPOWIADANIA

Skowronek

 

jerzyk

jaskółka

 

bocian

  1. Omówienie opowiadania; Rodzic zadaje pytania dotyczące treści- a dziecko stara się odpowiedzieć.
  2. Na zdjęciu dziecko wskazuje części ptaka: głowę, dziób, oko, tułów,  skrzydła, ogon, nogi.

 

5.Zabawa ruchowa

  • „Naśladujemy bociana”- dziecko (macha skrzydłami, staje na jednej nodze, lata, daje odgłos).
  • Ćwiczenie równowagi “Bocian szuka żabek”. Dziecko – bocian chodzi wysoko podnosząc kolana; co pewien czas zatrzymują się, stają na jednej nodze i mówią tekst: Kle, kle, kle, żabki mi się chce.
Edukacja muzyczna

1.Osłuchanie z melodią i tekstem piosenki

  1. Maszeruje https://youtu.be/DnH0l6NK6vIwiosna

Tam daleko, gdzie wysoka sosna
maszeruje drogą mała wiosna
ma spódniczkę mini, sznurowane butki
i jeden warkoczyk krótki.

Ref. Maszeruje wiosna a ptaki wokoło
lecą i świergoczą głośno i wesoło
Maszeruje wiosna, w ręku trzyma kwiat
gdy go w górę wznosi – zielenieje świat.

Nosi wiosna dżinsową kurteczkę,
na ramieniu małą torebeczkę
chętnie żuje gumę i robi balony
a z nich każdy jest zielony.

Ref. Maszeruje…

Wiosno, wiosno, nie zapomnij o nas
każda trawka chce już być zielona
Gdybyś zapomniała, inną drogą poszła
zima by została mroźna.

Ref. Maszeruje

2. Rozmowa o treści piosenki

3. Masażyk relaksacyjny Idzie Pani, wietrzyk wieje.

Masaż dziecięcy to forma ćwiczeń relaksacyjnych, technika masażu delikatnego głaskania dziecka, gdzie najważniejszy jest kontakt rodzica z dzieckiem.

IDZIE PANI, WIETRZYK WIEJE

Idzie pani: tup, tup, tup,
[Dziecko zwrócone do nas plecami. Na przemian z wyczuciem stukamy w jego plecy opuszkami palców wskazujących] dziadek z laską: stuk, stuk, stuk,
[delikatnie stukamy zgiętym palcem] skacze dziecko: hop, hop, hop,
[naśladujemy dłonią skoki, na przemian opierając ją na przegubie i na palcach] żaba robi długi skok.
[z wyczuciem klepiemy dwie odległe części ciała dziecka np. stopy i głowę] Wieje wietrzyk: fiu, fiu, fiu,
[dmuchamy w jedno i w drugie ucho dziecka] kropi deszczyk: puk, puk, puk,
[delikatnie stukamy w jego plecy wszystkimi palcami] deszcz ze śniegiem: chlup, chlup, chlup,
[Klepiemy dziecko po plecach dłońmi złożonymi w „miseczki”] a grad w szyby łup, łup, łup.
[lekko stukamy dłońmi zwiniętymi w pięści] Świeci słonko, [gładzimy wewnętrzną stroną dłoni ruchem kolistym] wieje wietrzyk, [Dmuchamy we włosy dziecka] pada deszczyk. [z wyczuciem stukamy opuszkami palców w jego plecy] Czujesz dreszczyk? [leciutko szczypiemy w kark]

4. Zachęcamy do ćwiczenia z dzieckiem samodzielnego
zakładania, ściągania ubranek oraz bucików i bamboszek

DRODZY RODZICE I KOCHANE DZIECI !

Może kilka informacji na temat umiejętnego mycia rąk.

 

Zachęcamy do pobrania bezpłatnych grafik z instrukcjami mycia rąk dla dzieci

etapy mycie rąk

WHO od lat wskazuje, że mycie rąk jest niezwykle ważną kwestią dla uchronienia się przed chorobami zakaźnymi i innymi drobnoustrojami. O ile, my jeszcze o tym pamiętamy, to przecież dzieci nie zdają sobie z tego sprawy i żyją w beztroskiej nieświadomości czyhających na nie zagrożeń. WHO od lat wskazuje, że mycie rąk jest niezwykle ważną kwestią dla uchronienia się przed chorobami zakaźnymi i innymi drobnoustrojami. O ile, my jeszcze o tym pamiętamy, to przecież dzieci nie zdają sobie z tego sprawy i żyją w beztroskiej nieświadomości czyhających na nie zagrożeń.

Dlaczego mycie rąk jest takie ważne?

Badania dowodzą, że na rękach przenosimy najwięcej mikroorganizmów, które niestety często są groźnymi wirusami i pasożytami, które nie od razu dają po sobie znać. Według WHO, aż 70% zachorowań na choroby zakaźne jest spowodowane nie myciem rąk. Szczególnie łatwo można to zauważyć w okresie jesienno-zimowym, kiedy jedna osoba od drugiej zaraża się grypą.

Dlaczego w szczególności dzieci powinny często myć ręce?

Dzieci mają tendencję do nierozważnego dotykania różnych przedmiotów i powierzchni, na równi z częstym wkładaniem palców do buzi i siadaniem do jedzenia bez umycia rąk. Codziennie mają styczność z wieloma miejscami i osobami, które potencjalnie mogą przenosić chorobotwórcze bakterie.Do tego nie mają na tyle wiedzy i rozsądku, aby nie dotykać wszystkiego wokół nich.Jeśli od najmłodszych lat wpoimy im dobre nawyki, to później – przynajmniej w kwestii higieny – nie będziemy musieli się o nie martwić.

Drodzy Rodzice zapoznajcie Wasze dzieci z flimikiem o Myszce w paski , która powie, dlaczego mycie rączek jest takie ważne i jak dbać prawidłowo o ich higienę.

 

TO KOLEJNE PROPOZYCJE,  KTÓRE MOGĄ WAS ZAINTERESOWAĆ:

 

KOLEJNE PROPOZYCJE :GRA SPRAWNOŚCIOWA Z NIEUŻYTKÓW

 

DRODZY RODZICE – z Waszą pomocą dzieci mogą wykonać wspaniałe kwiatki z bibuły -przesyłamy link:

Kwiaty z bibuły DIY: https://asiasiowo.pl/v/kwiaty-z-bibuly

Witam Was kochane Dzieci i drodzy Rodzice!
W tej trudnej dla wszystkich sytuacji zachęcam, abyśmy pamiętali o Bogu i codziennej modlitwie. Często powtarzam
dzieciom, że modlitwa pomagała bardzo wielu ludziom w ciężkich czasach a nikomu na pewno nie zaszkodziła.
Pamiętajmy więc o modlitwie! Dzieci szczególnie o ,, Aniele Stróżu”
Jeżeli chcecie nadrobić zaległości w ćwiczeniach to zapraszam do pracy i przypominam 5 i 6 latkom o Przykazaniu Miłości, które dał nam Jezus:
       Kochaj bliźniego swego – jak siebie samego!
6 – latki proszę o pokolorowanie obrazków na stronie 66 a także o odklejenie nalepki tarczy z napisem Uczeń Jezusa i przyklejenie jej- może na ubraniu a może gdzieś w kąciku Waszej pracy np. przy biurku.
5 – latki poproszę o wykonanie zadania ze strony 26, nie zawsze mamy na zajęciach czas na wycinanie a więc myślę, że w domu poradzicie sobie z wycięciem sylwetki Jezusa ze strony z wycinankami na końcu książki i wkleicie ją w ramce. Jezusa w ramce obok pięknie pokolorujcie! Myślę, że uda się przejść labirynt ze strony 27 bo przecież wszyscy pięknie znają różne znaki i symbole religijne. Do poniedziałku na pewno dacie radę.Pozdrawiam bardzo serdecznie Was i waszych Rodziców!
Z Panem Bogiem!