Praca zdalna dz.9

8 kwietnia 2021
Przyszedł piątek wita Cię, prosi byś uśmiechnął się, pomachajmy wszyscy wraz, pomachajmy wraz!!! Czy dzieci pamiętają naszą powitankę? Jestem pewna że tak. Zapraszamy więc do samodzielnego wyklaskiwania słów powitanki. Rytm wyklaskiwania jest prosty, w czasie recytacji powitanki klaszczemy najpierw w swoje dłonie a następnie w uda. Teraz zapraszamy do zabawy paluszkowej. Paluszki jak zwierzęta Na początku tej zabawy pokaż dziecku otwarą dłoń ze wszystkimi palcami. Potem, drugą ręką, przyginaj odpowiednie palce kciukiem i palcem wskazującym, zgodnie z wypowiadanymi wersami, aż nazwiesz po kolei wszystkie palce.

Każdy mój paluszek

w zwierzątko zmienić muszę.

Gruby, okrągły kciuk

w owczarka zamienię tu.

Ten wskazujący to koń,

po łące goń go goń.

Środkowy jak krówka jest

mleczko dawać chce.

Serdeczny to stara koza,

zaprzęgę go do wozu.

A mały paluszek …. beee,

w owieczkę zamienił się

W piątki zwykle mieliśmy gimnastykę, dlatego dzisiaj również przygotowaliśmy dla różne zabawy ruchowe. Kotki na spacerze -zabawa ruchowa  W dowolnym rytmie wystukiwanym przez rodzica dziecko czworakuje po dywanie .Gdy sygnał milknie dzieci - kotki przeciągają się , robią koci grzbiet i miauczą .Zabawę powtarzamy kilkukrotnie . Koniki i przeszkody - zabawa ruchowa  Rozkładamy na podłodze w kilku miejscach kartki . Dzieci biegają w dowolnym rytmie unosząc wysoko kolana  a gdy napotkają przeszkodę ( kartkę ) przeskakują przez nią wydając głos : iha , iha i biegna dalej . Skoki mniejsze i większe
  • Skoki przez drabinkę - Wykonaj drabinkę, np. z gazety. Wystarczy pociąć ją na 5-centymetrowe paski, które ułożycie na ziemi na wzór drabinki. Zadanie dziecka polega na sprawnym przeskakiwaniu kolejnych szczebelków.
  • Kto wyżej - Rodzic stoi z ołówkiem lub markerem przy futrynie, a maluchy kolejno podchodzą i z wyciągniętą jedną rączką do góry w miejscu podskakują najwyżej, jak umieją. Wszystkie wyniki muszą być zaznaczone, a zwycięża dziecko, które podskoczyło najwyżej. Maluchy będą zadziwione, dokąd umieją dosięgnąć!
  • Spacerek - Należy maluchom puścić muzykę i wydawać im różne polecenia: „Zbieramy kwiaty!”, a wtedy maluchy udają, że podnoszą coś z podłogi; „Gonimy motyle!” – smyki podbiegają i łapią niewidoczne motylki; „Zrywamy szyszki!”, a dzieciaki muszą podskakiwać i symulować obrywanie z gałęzi szyszek itd. Będzie dużo śmiechu i rozgardiaszu.
  • „Na łące” – ćwiczenie dużych grup mięśniowych Dzieci turlają się po trawie. Na sygnał powoli wstają, prostują się aż do wspięcia na palce. Rozglądają się, czy nikt nie nadchodzi i ponownie turlają się po trawie. 4. „Poszukiwania” – dzieci szukają w zaroślach zajączka – chodzą na czworakach. Na sygnał zaczynają pełzać – przeciskają się przez niskie krzewy. Po kilku ruchach prostują się. Nie znalazły zająca więc czworakują ponownie. 5. „Paliki” – ćwiczenia tułowia – skłony Dzieci stoją w lekkim rozkroku, ruchem naśladują wbijanie palika do umocowania łańcucha dla krowy na łące. Po kilku ruchach prostują się i radośnie podskakują. 6. „Łąka” – zabawa z elementem równowagi Dzieci chodzą po trawie (na łące), aby przez nią przejść muszą wysoko unosić nogi.
    Na koniec dla rozluźnienia poproście Rodziców aby wybrali dla Was kilka z poniższych zagadek:

Chodzi po podwórku, Woła: „Kukuryku”, On i jego przyjaciele, Mieszkają w kurniku. (kogut)

Bawię się w błocie Krzyczę: „Kwiku, kwiku”. Mieszkam w chlewiku .... (świnia)

Często wołam: me, me, me. Czy ktoś wełnę moją chce? ( owca)

Ciężko pracuję na wsi cały dzień. Odpoczywam w stajni i nie jestem leń. (koń)

Gdaczę sobie: ko, ko, ko, Na śniadanie dam ci jajko. (kura)

Zawsze blisko krowy i ogonem miele, każdy już odgadnie, bo to przecież...(ciele)

Nad rzeczułką wartką, kto to drepce z dziatwą? Żółte nóżki ma. Gę, gę, gę, gę, ga! ... (gęś)

Tak cichutko chodzi, że go nikt nie słyszy, i dlatego bardzo boją się go myszy. ...(kot)

Mieszka w chlewiku tłuścioszka znana. Przez ludzi na słoninkę i mięso chowana. ...(świnia)

Chodzi po podwórku I grzebie łapami. Jest to ptak domowy, Nazwijcie go sami. ... (kura)

Dobre ma zwyczaje – ludziom mleko daje. ...(krowa)

Bywa siwy, gniady, kary, Wozi ludzi i ciężary. ... (koń)

Za kości rzucone dziękuje ogonem. ... (pies)

po podwórku sobie chodzi i kurczęta żółte wodzi. ... ( kura)

Mucząc woła gospodynię Bo to zwierze z tego słynie, Że gdy muczy to oznacza - Gospodynię czeka praca

.Mleko wnet do wiadra leci,

By je piły wszystkie dzieci, Żeby każdy z Was był zdrowy A to mleko dają ...(krowy)

Żółciutkie kuleczki Za kura się toczą, Kryją się pod skrzydła, Kiedy wroga zoczą. ... (kurczęta)

W każdej wsi jest taki budzik, który co dzień budzi ludzi. Budzik chodzi, łapką grzebie. Choć nie czesze się, ma grzebień. ...(kogut)

Szybko biega, rży i parska. Na śniadanie - owsa garstka. Potem w stajni grzecznie stoi. Czeka, aż go ktoś napoi. Ty odważnie podejdź doń, bo to jest po prostu ... (koń)

Żółte, puszyste piórka, okrągłe, grube brzuszki, oczka jak dwa paciorki i płaskie krzywe nóżki. ...(kaczątko)

Nawet śpi w ostrogach Ten rycerz podwórka. Rankiem budzi ludzi , w dzień czuwa przy kurkach. ...(kogut)

Chodzi po podwórku- Zawsze grzebień nosi, Jest panem podwórka i chlubą gosposi? ... ( kogut)

  Dla dzielnych i wytrwałych mamy zadanie dodatkowe. Wykonanie krowy z origami kołowego. Potrzebne nam będą 8 kół.  4 białe w trzech różnych rozmiarach oraz 4 czarne.