





2. PROJEKT : „Królewskie Gniezno czyta z Myszką Marcysią”
Cel projektu:
– promocja czytelnictwa wśród najmłodszych z wykorzystaniem serii książek dla dzieci A.Gadzińskiej .
Przebieg projektu:
– prowadzenie zajęć w formie warsztatów dla dzieci na podstawie serii książek Agnieszki Gadzińskiej min. „Podwórkowe psoty Matyldy i Skloty”, „Kulinarne duchy”, „Słowa pełne mocy”.
Czas trwania projektu;
Październik – listopad 2021r. Projekt zakończony.
3. PROJEKT : „Myszka Marcysia uczy gwary”
Cel projektu:
– poznanie słów gwarowych, mowy „Małej ojczyzny” na podstawie literatury.
Przebieg projektu:
– realizacja i prowadzenie zajęć według scenariuszy „List od Marcysi”, „Pyra do zadań specjalnych”, „Wielkie porządki”
– w przedszkolu odbyło się spotkanie z p. Ewą i p. Kasią z Biblioteki Filia Nr2 ul. Staszica, podczas którego panie poprowadziły zabawy w formie warsztatów animacyjnych z Myszką Marcysią w grupie Sarenki i Jeżyki.
Czas trwania projektu:
Październik 2021r
W ramach przeprowadzonych zajęć warsztatowych, Dyrektor przedszkola, panie prowadzące zajęcia z dziećmi otrzymały Certyfikaty. W projekcie uczestniczyły wszystkie grupy przedszkolne.
Projekt zakończony.
4. PROJEKT : „ Cała Polska czyta dzieciom”
Cel projektu:
– zainteresowanie dzieci książkami
– wdrażanie do słuchania bajek, opowiadania ich treści
– rozbudzanie czytelnictwa wśród dzieci we współpracy ze starszym rodzeństwem, dorosłymi, rodzicami
– wspomaganie procesów poznawczych ; skupienia uwagi, pamięci, logicznego myślenia.
– pedagogizacja rodziców
– kąciki czytelnicze w sali
Przebieg projektu:
– akcja „Wędrujący plecak” realizowana we wszystkich grupach przedszkolnych
– spotkanie z p. Miecią z Biblioteki Pedagogicznej z okazji Tygodnia Głośnego Czytania, która przygotowała dla młodszych dzieci wyliczanki i rytmiczanki , dla dzieci starszych dzieci zainspirowała spotkanie z literaturą dziecięcą J.Tuwima i J.Brzechwy
– odbyło się także spotkanie czytelnicze w ramach głośnego czytania z p. Grażynką, emerytowanym pracownikiem naszego przedszkola, która czytała dzieciom ulubione bajki o tematyce przyrodniczej.
– w miesiącu grudniu nasze przedszkole odwiedziła p. Agata z Biblioteki Pedagogicznej, która zaprezentowała dzieciom pięknie ilustrowaną w formie teatru papierowego bajkę Kamishibai „Fałszywy Mikołaj”
– „Dlaczego warto czytać dzieciom bajki? „ – został zamieszczony artykuł w zakładce Rady i porady dla rodziców
Czas trwania projektu:
Cały rok szkolny. Projekt w toku realizacji.
5. Kampania czytelnicza „ Mała książka – wielki człowiek”
Cel kampanii czytelniczej:
– zachęcanie rodziców do odwiedzania biblioteki i codziennego czytania z dzieckiem i dla dziecka.
Przebieg kampanii czytelniczej:
Dziecko wraz z rodzicem odwiedza wybraną bibliotekę najbliższą miejscu zamieszkania. Zapisuje się do biblioteki. Otrzymuje „Wyprawkę Czytelniczą” oraz Kartę Małego Czytelnika.
Za każdą wizytę w bibliotece, dziecko otrzymuje 1 naklejkę. Gdy uzbiera 10 naklejek otrzymuje dyplom
Czas trwania :
Listopad 2021r –do końca maja 2022r. Kampania czytelnicza w toku.



































PROGRAM „ CZYŚCIOCHOWE PRZEDSZKOLE”
Okres przedszkolny jest najlepszym momentem na rozpoczęcie kształtowania nawyków i postaw prozdrowotnych u dzieci. Trzeba już od najmłodszych lat wyposażać dzieci w odpowiednią wiedzę i umiejętności.
Nasze Przedszkole po raz pierwszy bierze udział w Programie„ Czyściochowe Przedszkole”, którego organizatorem jest Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska sp. z o.o., właściciel drogerii Rossmann.
Celem tej inicjatywy jest kształtowanie prawidłowych nawyków higienicznych i zdrowotnych wśród przedszkolaków. Przygotowany przez Organizatora pakiet edukacyjny jest zgodny z nową podstawą programową i w bardzo atrakcyjny oraz łatwy sposób pozwala utrwalić przyzwyczajenia i nawyki prozdrowotne, które zdecydują o późniejszym stylu życia dziecka. Zawiera scenariusze zajęć oraz propozycje zabaw plastycznych i badawczych, dotyczących higieny ciała, jamy ustnej i nosa (mycie rąk, korzystanie z toalety, kąpiele, mycie i pielęgnacja skóry).
Jednym z zadań dzieci, jest dokumentacja realizacji poszczególnych części zajęć, poprzez wklejanie w swoim dzienniczku higieny naklejek, które otrzymują od nauczyciela.
W ramach Programu „Czyściochowe Przedszkole” przewidziany jest Konkurs plastyczny przeprowadzany również przez Organizatora. Dzieci w trakcie wspólnych zajęć przygotowują indywidualnie lub zespołowo pracę plastyczną, którą nauczyciel zgłasza do konkursu.
Konkurs będzie odbywał się w trzech odsłonach, o różnej tematyce, i z każdej z nich wyłaniani będą Laureaci.
I Odsłona:
- Higiena jamy ustnej i nosa;
- zgłaszanie Prac Konkursowych w okresie od 04.01.2020 do 25.02.2021;
- głosowanie w okresie od 01.03.2021 do 31.03.2021;
II odsłona
- Mycie rąk, korzystania z toalety;
- zgłaszanie Prac Konkursowych w okresie od 26.02.2021 do 25.03.2021;
- głosowanie w okresie od 01.04.2021 do 30.04.2021;
III odsłona
- Kąpiel, mycie ciała, włosów, ochrona i pielęgnacja skóry;
- zgłaszanie Prac Konkursowych w okresie od 26.03.2021 do 25.04.2021;
- głosowanie w okresie od 01.05.2021 do 31.05.2021
Jeśli zgłoszone prace plastyczne otrzymają pozytywny wynik weryfikacji konkursowej to zostaną opublikowane z nazwą Przedszkola na stronie www.rossmann.pl/czysciochowe-przedszkole. I w tym momencie przewidywany jest Państwa udział poprzez oddanie głosu na wybraną (oczywiście naszą) pracę plastyczną.
Co miesiąc, każda Placówka , która uzyska największą liczbę głosów w każdej odsłonie konkursu, otrzyma kartę podarunkową do drogerii Rossmann o wartości 500 zł.

W tym roku szkolnym grupa „SARENKI” uczestniczy w projekcie „ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM”. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z informacjami na temat projektu.
PROJEKT „ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM”
Po raz kolejny wraz z rozpoczęciem roku szkolnego uruchomiliśmy projekt „Zdrowo jem, więcej wiem”. Serdecznie zapraszamy do udziału w jubileuszowej, dziesiątej edycji projektu. Wzorem ubiegłych lat projekt objęła honorowym patronatem Pierwsza Dama, Agata Kornahauser-Duda.
Od 10 lat troszczymy się o zdrowie młodego pokolenia. Od lat zwiększa się odsetek dzieci z nieprawidłową masą ciała. Potwierdzają to liczne badania i publikacje, między innymi raport Najwyższej Izby Kontroli z września 2017 roku. Według niego, aż 22% dzieci w Polsce cierpi na nadwagę, otyłość lub niedowagę. W odpowiedzi na tak niepokojące dane postawiliśmy na rozwiązania długofalowe i stworzyliśmy ogólnopolski projekt edukacji prozdrowotnej „Zdrowo jem, więcej wiem”. Kierujemy go do uczniów zerówek i klas I-III szkół podstawowych. To właśnie w tym wieku zaczynają się wyrabiać nawyki żywieniowe. Warto, żeby te nawyki od razu były prawidłowe i pozwalały cieszyć się zdrowym i długim życiem. Zdajemy sobie sprawę, że edukacją należy objąć również osoby dorosłe, z których dzieci czerpią przykład. Nasze działania kierujemy równolegle do nauczycieli oraz rodziców.
Wierzymy, że dzięki takiemu podejściu edukacja prozdrowotna przebiega kompleksowo i jest bardziej efektywna.
PROJEKT „ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM” TO PRZEDE WSZYSTKIM:
- wieloaspektowa i spójna formuła wpisująca się w podstawy programowe Ministerstwa Edukacji Narodowej;
- bogata oferta edukacyjna dla zerówek i klas I-III szkół podstawowych;
- baza wiedzy i scenariuszy zajęć dla nauczycieli;
- szansa dla nauczycieli na podniesienie swoich kwalifikacji w zakresie edukacji związanej ze zdrowym i ekologicznym stylem życia;
- szansa dla uczniów na zdobycie wiedzy o zdrowym odżywianiu oraz wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych, a także zdobycie cennych umiejętności takich jak praca w grupie.
CELE
Głównym celem projektu jest zatem wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.
Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.
Staramy się również kształcić rodziców, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.
—————————————————————————————————————–
„Królewskie Gniezno czyta”- to projekt czytelniczy w którym udział wzięły Leśne Ludki. W ramach projektu realizowane były w starszych grupach warsztaty ” Godomy po naszemu”. Wszystkie Leśne Ludki uczestniczyły w warsztatach ” Skarpetki na tropie”.
„Królewskie Gniezno czyta” – warsztat 1 „Godomy po naszemu”
„Królewskie Gniezno czyta – godomy po naszemu, to okazja do sentymentalnego powrotu do przeszłości, dzięki gwarze wielkopolskiej. Nasze przedszkole realizuje projekt edukacyjny we współpracy z Biblioteką Dziecięcą.
Sprawozdanie z realizacji
Programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury’’
Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to największy ogólnopolski program edukacyjny o tematyce ekologicznej dla przedszkoli, organizowany przez firmę Kubuś.
Celem programu jest zachęcanie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, ale także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu i ruchu.
W roku szkolnym 2019/20 po raz kolejny nasze przedszkole przystąpiło do XXII edycji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, uzyskując certyfikat potwierdzający udział w tym projekcie. W programie uczestniczyły wszystkie grupy przedszkolne. W ramach programu w przedszkolu zrealizowano sześć obowiązkowych scenariuszy zajęć, które umieszczone były w materiałach edukacyjnych dla nauczycieli:
Dbam o rośliny i zwierzęta – nawet te najmniejsze.
Dbam o aktywność fizyczną.
Dbam o siebie i jem owoce i warzywa.
Dba o zasoby naturalne – powietrze, wodę i energię.
Dbam o segregacje śmieci i tworzę z nich coś nowego.
Dbam o naturę.
Podczas realizacji zadań na terenie naszej placówki organizowane były zajęcia o tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Udział w programie dostarczył przedszkolakom wielu wrażeń. Dzieci były zaangażowane i chętnie współpracowały. Realizowane zajęcia budziły postawy proekologiczne i prozdrowotne.
Oprócz realizacji w/w scenariuszy podjęliśmy dodatkowe działania:
- Założenie zielonych ogródków w sali – prowadzenie obserwacji wzrostu roślin w rożnych warunkach . Pielęgnacja roślin doniczkowych w sali .
- Eko-walentynki— czyli kochamy recykling selektywna zbiórka zużytych baterii. Zajęcie I miejsca w konkursie.
- Zajęcie I miejsce w konkursie na gniazdo do segregacji odpadów.
- Stworzenie ścieżki skoków od początku chodnika prowadzącego do wejścia
- Spotkanie z dietetykiem, wykonanie sałatek owocowych, soków, kanapek.
- Konkurs dla rodziców i dzieci „ Z mamą i tatą gotuję-Zdrowo jem i dobrze się czuję!
- Spotkanie z ekspertem – badanie czystości wody.
- „Zdrowa woda życia doda”: zabawy z Wodolubem.
- Wizyta pań z Biblioteki Pedagogicznej- zabawy z wykorzystaniem literatury.
- Pogadanka w grupach –zachęcanie pica wody i jej oszczędzania.
- Stworzenie stacji meteo w ogrodzie (termometr, deszczomierz, wiatromierz ) – obserwacje pogody.
- Tydzień bez zabawek- tworzenie ciekawych prac plastycznych z odpadów.
- Sprzątanie świata, systematyczna zbiórka surowców wtórnych .
- Konkurs plastyczny Eko- Torba.
- Laurka dla matki Ziemi.
- Rady na odpady – artykuł dla rodziców, filmik edukacyjny dla dzieci .
Podsumowując realizację programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, możemy stwierdzić, iż cele zostały osiągnięte, zajęcia i zabawy proponowane przez organizatora, były ciekawe, a ich realizacja dawała dzieciom wiele satysfakcji. W młodszych grupach nauczyciele indywidualnie modyfikowały zabawy i zadania wg potrzeb i możliwości dzieci. Poprzez realizację w/w programu kształtujemy u dzieci proekologiczne nawyki, wyrabiamy właściwy stosunek do ochrony środowiska, umiejętności podejmowania konkretnych działań, opanowania elementów wiedzy przyrodniczo –ekologicznej.
Efekty uzyskane na skutek wdrożonego programu to:
- Poznanie zasad ochrony środowiska naturalnego.
- Podniesienie sprawności oraz aktywności fizycznej przedszkolaków.
- Poszerzenie wiedzy o zdrowym odżywianiu.
- Poszerzenie ekologicznej wiedzy i doświadczeń wśród dzieci.
- Utrwalenie proekologicznych zachowań.

Nasze przedszkole uczestniczy w projekcie „Mała książka, wielki człowiek” Na początku roku szkolnego zostało skierowane zaproszenie do dzieci i ich rodziców do udziału w projekcie. Każde dziecko, które pojawiło się z rodzicem w bibliotece, otrzymało pakiet edukacyjny na start – książeczkę oraz kredki. Cel projektu : popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych. Dzieci wypożyczały książki i za każdą wizytę w bibliotece otrzymały naklejkę. Szczególnie aktywne dzieci, zostały zaproszone na spotkanie z bibliotece, którym wręczono dyplomy. zacieśniła się również współpraca z Biblioteką Publiczną m.Gniezna, Biblioteką przy ul. Staszica, Biblioteką Pedagogiczną przy ul. Mieszka I.
Przyjaciele Zippiego
W roku 2020/2021 w II semestrze grupa SARENKI oraz grupa ZAJĄCZKI realizuje projekt „Przyjaciele Zippiego”
Każdy nauczyciel prowadzący zajęcia z dziećmi przygotowuje figurkę patyczaka Zippiego, który pełni wiele ważnych funkcji w programie.
„Przyjaciele Zippiego” to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci w wieku 5-8 lat. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.
Jest to cykl 24 spotkań, realizowanych przez nauczyciela, wychowawcę w najstarszych grupach przedszkolnych oraz w pierwszych klasach szkół podstawowych, w oparciu o bardzo starannie opracowane materiały.
Właścicielem programu jest angielska fundacja „Partnership for Children”. W Polsce, na podstawie podpisanej umowy licencyjnej, od 1 czerwca 2010 roku, wyłącznym przedstawicielem PFC, upoważnionym do upowszechniania programu „Przyjaciele Zippiego” jest Centrum Pozytywnej Edukacji.
Program został zbudowany na założeniu, że małe dzieci można nauczyć radzenia sobie z problemami i trudnościami, dzięki czemu będą lepiej funkcjonować w młodości i w życiu dorosłym, korzystając z tych umiejętności.
Wiek 5-7 lat, to okres rozwojowy, któremu towarzyszy wiele zmian, ogromne tempo uczenia się i nabywania nowych kompetencji. Jest to również etap przekraczania progu szkolnego. Program „Przyjaciele Zippiego” uczy dzieci, jak radzić sobie ze zmianami i wyzwaniami, jak rozwiązywać konflikty i dobrze funkcjonować w grupie. Jest to jedyny program, w którym z małymi dziećmi rozmawia się na temat śmierci i uczuć, jakie towarzyszą nam w sytuacji utraty kogoś bliskiego.
Realizując zajęcia, nie mówimy dzieciom, co mają robić, ani: „To rozwiązanie jest dobre, a tamto złe”. Natomiast zachęcamy dzieci do analizowania sytuacji życiowych i zastanawiania się nad możliwościami postępowania w tych sytuacjach.
Program pokazuje także, jak ważna jest rozmowa z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość i jak ważne jest słuchanie innych, kiedy oni przeżywają trudne chwile.
Od 2005 roku w zajęciach programu „Przyjaciele Zippiego” uczestniczyło już tysiące dzieci w tysiącach szkół i przedszkoli w całej Polsce. W wielu placówkach, przeszkoleni wcześniej nauczyciele, doceniając wartość programu i widząc jego efekty, realizują zajęcia z kolejnymi grupami dzieci.
Każdy nauczyciel prowadzący zajęcia z dziećmi przygotowuje figurkę patyczaka Zippiego, który może pełnić wiele ważnych funkcji w programie.
W tym roku szkolnym grupa „SARENKI” uczestniczy w projekcie „ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM”. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z informacjami na temat projektu.
PROJEKT „ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM”
Po raz kolejny wraz z rozpoczęciem roku szkolnego uruchomiliśmy projekt „Zdrowo jem, więcej wiem”. Serdecznie zapraszamy do udziału w jubileuszowej, dziesiątej edycji projektu. Wzorem ubiegłych lat projekt objęła honorowym patronatem Pierwsza Dama, Agata Kornahauser-Duda.
Od 10 lat troszczymy się o zdrowie młodego pokolenia. Od lat zwiększa się odsetek dzieci z nieprawidłową masą ciała. Potwierdzają to liczne badania i publikacje, między innymi raport Najwyższej Izby Kontroli z września 2017 roku. Według niego, aż 22% dzieci w Polsce cierpi na nadwagę, otyłość lub niedowagę. W odpowiedzi na tak niepokojące dane postawiliśmy na rozwiązania długofalowe i stworzyliśmy ogólnopolski projekt edukacji prozdrowotnej „Zdrowo jem, więcej wiem”. Kierujemy go do uczniów zerówek i klas I-III szkół podstawowych. To właśnie w tym wieku zaczynają się wyrabiać nawyki żywieniowe. Warto, żeby te nawyki od razu były prawidłowe i pozwalały cieszyć się zdrowym i długim życiem. Zdajemy sobie sprawę, że edukacją należy objąć również osoby dorosłe, z których dzieci czerpią przykład. Nasze działania kierujemy równolegle do nauczycieli oraz rodziców.
Wierzymy, że dzięki takiemu podejściu edukacja prozdrowotna przebiega kompleksowo i jest bardziej efektywna.
PROJEKT „ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM” TO PRZEDE WSZYSTKIM:
- wieloaspektowa i spójna formuła wpisująca się w podstawy programowe Ministerstwa Edukacji Narodowej;
- bogata oferta edukacyjna dla zerówek i klas I-III szkół podstawowych;
- baza wiedzy i scenariuszy zajęć dla nauczycieli;
- szansa dla nauczycieli na podniesienie swoich kwalifikacji w zakresie edukacji związanej ze zdrowym i ekologicznym stylem życia;
- szansa dla uczniów na zdobycie wiedzy o zdrowym odżywianiu oraz wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych, a także zdobycie cennych umiejętności takich jak praca w grupie.
CELE
Głównym celem projektu jest zatem wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.
Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.
Staramy się również kształcić rodziców, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.
ZASADY UDZIAŁU
Projekt „Zdrowo jem, więcej wiem” jest skierowany do uczniów i nauczycieli z zerówek i klasy I-III ze szkół podstawowych. Trwa cały rok szkolny i jest podzielony na 3 etapy (jesień, zima, wiosna).
Wyciąg z zasad udziału w projekcie:
- z jednej szkoły może zgłosić się dowolna liczba zespołów konkursowych, a każdy zespół składa się z nauczyciela i maksymalnie 40 uczniów;
- zespół można zgłosić do jednej z dwóch kategorii:
- zerówki i klasy I
- klasy II-III
- projekt trwa cały rok szkolny i jest podzielony na 3 etapy: jesień, zima oraz wiosna;
- zespoły mogą brać udział w dowolnych etapach;
- zespoły, które wezmą udział we wszystkich mają szanse na dodatkowe nagrody;
- w każdym etapie nauczyciel prowadzi zajęcia z uczniami zgodnie z podanymi scenariuszami i terminarzem, a w ramach wywiadówek robi krótkie pogadanki z rodzicami;
- do zadań nauczycieli należy również napisanie raportów z przeprowadzonych działań;
- na podstawie raportów zostaną wyłonieni zwycięzcy poszczególnych etapów – każda kategoria i etap są oddzielnie oceniane i nagradzane.
Zasady udziału w projekcie są szczegółowo zapisane w REGULAMINIE, z którym należy się zapoznać przed rejestracją zespołu do konkursu.